Yashica fx-103 program

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Βρήκα την φωτογραφική μηχανή για κάτι λιγότερο από 9€
Και θα δούλευε μία χαρά αν δεν έβαζα τα χεράκια μου σαν χαζοχαρούμενος και πείραζα τις κουρτίνες (curtains).

Υπάρχει κανένας εδώ που γνωρίζει από αυτά να με καθοδηγήσει;

Ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
panian
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Ιαν 2022, 15:30
2
Has thanked: 32 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 46

Υπάρχει ένας εξαιρετικός μάστορας στο κέντρο της Αθήνας που φτιάχνει φωτογραφικές μηχανές (εκεί έιχα πάει την dslr μου Nikon D6000).
Αν σε ενδιαφέρει να την πας σε μάστορα ενημέρωσε με να σου δώσω contact details!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Τι ακριβώς πρόβλημα δημιουργήθηκε; Στράβωσες τίποτα; Υπόψη πως χρειάζεται μπαταρίες για να δουλέψει το κλείστρο. Αν αυτές που έχεις είναι κοντά στα 1.3V δεν θα δουλέψει.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22450 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Η μηχανή αυτή χρησιμοποιεί δυο μπαταρίες 1,55V silver oxide SR44 ή 1,5V αλκαλικές LR44 οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Αυτό το πρόβλημα το είχα με μια Olympus OM-1 που χρησιμοποιούσε μία μπαταρία 1,35V Ruben Mallory που καταργήθηκε λόγω του υδραργύρου (οξείδιο του υδραργύρου). Στην περίπτωση μου όμως η μπαταρία ήταν μόνο για το φωτόμετρο, η μηχανή δούλευε και χωρίς.
Υποθέτω πάντως πως ο Ανδρέας έκανε ζημιά στις λεπίδες του κάθετου φωτοφράκτη και ίσως χρειάζονται αντικατάσταση... Από εκεί και πέρα εύχομαι καλή τύχη στον αγαπητό admin ελπίζοντας να βρει λύση και να μην είναι ασύμφορη οικονομικά ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Κύριοι, αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Δυστυχώς @panian βρίσκομαι εκτός Ελλάδος οπότε και μου είναι κάπως δύσκολο να επισκεφθώ τον μάστορα.
Αν ήμουν όμως θα το είχα κάνει...

Θα το είχα κάνει γιατί αποφάσισα να ανοίξω την μηχανή και να προσπαθήσω να την διορθώσω μόνος μου. (ΜΕΓΑ λάθος μου!)
Εκτός από γνώσεις του αντικειμένου πρέπει να έχεις και γαϊδουρινή υπομονή αλλά και επιμονή!
Τα 2 τελευταία τα έχω θέλω να πιστεύω, όσο για την γνώση έρχεται με την πράξη.
Τέλος πάντων μετά από 20 βιδάκια διαφόρων μηκών και μεγεθών δεν κατάφερα να φτάσω στον στόχο μου.
Διαβάζοντας το μανουάλι είδα ότι για να ανοίξω την μηχανή θα χρειαστεί να αποκολλήσω ηλεκτρονικά μέρη που δεν ήθελα να ακουμπήσω.
Οπότε και πήρα τον δρόμο τις επιστροφής με το να βάζω τα βιδάκια όπου και όπως να ναι και τέλος να μου περισσέψουν 3. Που μπαίνουν; Μυστήριο!
Πιθανών να μην μάθω ποτέ! :D
Μετά είδα ένα βίντεο με έναν τύπο να λέει πως απλά μπορείς να βάλεις τις λεπίδες στην σωστή θέση απλά κάμπτοντάς τες με προσοχή.
Αφού βάρεσα το κεφάλι μου στον τοίχο καμιά 10αριά φορές :hb έβαλα τις λεπίδες (στο σωστό σημείο) και η μηχανή δουλεύει όπως "παλιά".
Με ένα μικρό πρόβλημα :D
Τώρα ο επιλογέας του ISO όπου παλιά για να γυρίσει έπρεπε να πατήσω ένα κουμπί ώστε να ξεκλειδώσει, γυρίζει ελεύθερα.
Μικρό το κακό.
Όλα δείχνουν πως δουλεύει σωστά. Το μόνο που έχω να κάνω είναι να βάλω φιλμ και να βγω για να βγάλω φωτογραφίες.

Μετά από την ιστορία φαντάζομαι πως καταλαβαίνεται πως όχι δεν είναι η μπαταρία @zanxion. Όπως πολύ σωστά είπε ο Γιάννης @iogi ήταν η λεπίδα του φωτοφράκτη (δεν είχα ιδέα ότι λέγεται έτσι).
Το καλό ήταν ότι διορθώθηκε "αναίμακτα".
Για την ιστορία να πω ότι η φωτογραφική χωρίς την μπαταρία δεν λειτουργούσε, το κουμπί δεν είναι μηχανικό ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου δίνει.
Αγωνιώ να βγάλω φωτογραφίες με αυτήν. Αλλά ο καιρός και η όρεξη μου δεν με βοηθάει. Ή θα βρέχει ή θα είμαι άκεφος.

Έχετε κάποια πρόταση για ρουχαλάκι για την κυρία;
Έβγαλα αυτά που "φορούσε", ένα μπλε σκούρο ύφασμα γιατί έμοιαζε σκοροφαγωμένο και τώρα είναι κάπως γυμνή....

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
Εικόνα
Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Όταν επανσυναρμολογείς κάτι πάντα περισσεύουν βίδες που δεν ξέρεις που πηγαίνουν. Νόμος.
Εύγε για τη πρωτοβουλία σου. Εύχομαι να μην έχει πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά το κεφάλι στο reset. Όλα τα υπόλοιπα φτιάχνουν.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
panian
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Ιαν 2022, 15:30
2
Has thanked: 32 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 46

Πάντα η πρώτη προσπάθεια με μικρό συσκευές καταλήγει σε τραγικά σημεία...
Πριν 20 χρόνια άνοιξα λάπτοπ και έσπασα την μαγνητοταινία του keyboard ενώ άνοιγα desktop υπολογιστές για πλάκα...
Τώρα πια αν πρέπει να ανοίξω πάλι κάτι ανάλογο τραβάω βίντεο την διαδικασία και μετά για να την δέσω, κάνω το βίντεο ανάποδα!

Καλορίζικη λοιπόν τώρα και όταν βγάλεις κάποια φωτό ανέβασε την να δούμε αποτελέσματα!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Aνδρέα, με τις λίγες μου γνώσεις υπέθετα ότι χρειαζόταν λύγισμα το κουρτινάκι ώστε να πάει σωστά, αλλά επειδή δεν την ξέρω τη μηχανή αυτή, ούτε τι είχες κάνει, αποφάσισα να μη στο γράψω, μήπως και σε βάλω σε έξτρα μπελάδες.

Για επόμενες φορές που θα χρειαστεί να αποσυναρμολογήσεις ηλεκτρονικό ή ηλεκτρικό μαραφέτι, πάρε ένα τέτοιο. Θα σε σώσει ως προς το πού μπαίνουν βίδες και εξαρτήματα.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα τέτοιο τα τελευταία 5-10 χρόνια που κάνω βασικό σέρβις - καθαρισμό στα λάπτοπ του σπιτιού. Προηγουμένως χρησιμοποιούσα ένα Α4 διαγραμμισμένο, αλλά ο μαγνήτης έχει άλλη χάρη.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μερσι σενιορ @mbakurin, η αγορά έγινε κιόλας!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Το πρόβλημα στην συναρμολόγηση έγκειται στο βάθος των επιπέδων συναρμολόγησης, τα οποία μπορεί ν αλληλοκαλύπτονται. Ο πιο ασφαλής τρόπος ειναι η φωτογράφηση του κάθε επιπέδου, η εκτύπωση των φωτογραφιών, η επικόλλησή τους πάνω σε φελιζολ κ μετα το καρφίτσωμα των βιδών στην αντίστοιχη θέση των φωτογραφιών. Απίθανο να τα διαλύσεις όλα ακόμα κ σε πιθανό σκούντηγμα ή πτώση.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”