Απορία ως προς την δημιουργία αφρού

hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλησπέρα σε όλους, μου έχει δημιουργηθεί μια απορία ως προς την δημιουργία αφρού.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Στις κρέμες και τα σαπούνια που είναι στα δοχεία- θήκες τους διαβάζω ότι υπάρχουν δυο βασικοί τρόποι παρασκευής αφρού.
Ο πρώτος, που δοκίμασα και κατάφερα, είναι με νωπό πινέλο να κάνεις αρκετές κυκλικές κινήσεις μέσα στο ίδιο το μπολ του και μετά άπλωμα είτε απ'ευθείας στο πρόσωπο είτε σε κάποιο μπολ για περισσότερο δούλεμα και μετά στο πρόσωπο.
Ο άλλος είναι είναι να βάλουμε ποσότητα σαπουνιού ή κρέμας στο μπολ μας και να τον δουλέψουμε εκεί. Εγώ το έκανα αφού " έσκαψα" με το δάχτυλο και πήρα λίγη ποσότητα, το οποίο όμως δεν μου άρεσε σαν κίνηση.
Ποιός είναι ο σωστότερος-ομορφότερος τρόπος, με την λιγότερη απώλεια κρέμας, της μεταφοράς αυτής;
Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Να ξύσεις την επιφάνεια του σαπουνιού με ένα κουταλάκι;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

O πιο τσίπικος τρόπος για αφρισμό χωρίς απώλειες, είναι να τρίψεις το σαπούνι σε καλά βρεγμένο πρόσωπο και μόλις φτιάξεις ένα λευκό φιλμ, να αρχίσεις να το δουλεύεις με πινέλο, ώσπου να πάρεις αφρό. Είναι και ο καλύτερος τρόπος να εφαρμόσεις τις ιδιότητες του σαπουνιού στο δέρμα σου και όχι απλώς να πασαλειφτείς με πλούσιο αφρό που έφτιαξες κάπου αλλού. Προσωπικά, το bowl lathering το έχω καταργήσει ακόμα και για τα πιο """""""δύσκολα""""""" σαπούνια.

Τα πολλά εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχουν δύσκολα σαπούνια, υπάρχουν κακής απόδοσης πινέλα.
De savoir vient avoir.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Και πώς μπορώ να το κάνω αυτό με το βαζακι cella; Να πάρω με το χέρι απ'ευθείας απο την συσκευασία;
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7619 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Η καλυτερη μεθοδος για το cella ειναι καθως μουλιαζεις το πινελο σου σε ενα φλυτζανι η σενα μπωλακι, ριχνεις ενα δαχτυλο νερο μεσα στο cella και το μουλιαζεις και αυτο για 5 - 10 λεπτα. Μετα, τιναζεις ελαφρα το πινελο σου, αδειαζεις το νερο που μουλιαζες το πινελο και ριχνεις μεσα το νερο που ειχες βαλει στο cella. Περνεις το πινελο και κανεις καμια 20 γυρες μεσα στο cella και μετα το απλωνεις στο προσωπο σου. Και κατα τακτα χρονικα διαστηματα βρεχεις το πινελο μεσα στο cellaνερο ωσπου πετυχεις την επιθυμητη μαρεγκα.Με τις υγιες σου !!
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Δημιουργία μαρέγκας με μαλακά σαπούνια που μοιάζουν με κρέμα π.χ Antica Barberia Colla.Αφού έχω μουσκέψει το πινέλο στο μπώλ του με ζεστό νερό παίρνω με ένα κουταλάκι σαπούνι από το βαζάκι του,αδειάζω το μπώλ που έχω το πινέλο και κολλάω στο πάτο του το σαπούνι από το κουταλάκι σαν τσίχλα.Ξαναβρέχνω με ζεστό νερό το πινέλο,το τινάζω και χτυπάω το μαλακό σαπούνι στο πάτο του μπώλ.Προσοχή στο νερό! καλύτερα να βγει λίγο πηχτός στην αρχή και αφού τον έχεις απλώσει στο πρόσωπο προσθέτεις ζεστό νερό με φειδώ στο πινέλο και φέρνεις τη μαρέγκα στο πρόσωπο σε σωστή πυκνότητα.Εδώ αφήνω λίγο μαλακό σαπούνι στο πάτο για να το έχω στα επόμενα περάσματα. Εάν το σαπούνι είναι σκληρό κόβω με μικρό σουγιά ένα κομμάτι και το μουσκεύω σε μπώλ 5-10´ με λίγο νερό και μαλακώνει.Μετά το χτυπάω αφού έχω τινάξει το πινέλο.Τη πυκνότητα της μαρέγκας τη φέρνω εκεί που θέλω πάντα πάνω στα γένια. Τα στίκ αλλά και άλλα σκληρά σαπούνια τα τρίβω απευθείας πάνω στα γένια το καλοκαίρι κυρίως.Το χειμώνα το αποφεύγω λόγω παραπάνω ευαισθησίας που έχω με το κρύο. Τις μαλακές κρέμες τύπου KOLYNOS παίρνω μια μικρή ποσότητα,την απλώνω με τα χέρια στο πρόσωπο και δουλεύω με το πινέλο.Αυτά τα λίγα(φυσικά υπάρχουν και άλλα κόλπα)
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Όταν φίλε μου λες το τρίβεις, πώς το κάνεις;
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Πιάνω το στίκ ή έχω βγάλει το σκληρό σαπούνι από το βάζο που το έχουν και αφού το βρέξω λίγο το τρίβω ελαφριά πάνω στο πρόσωπο και τα γένια.Πάνω στα γένια μένει σαπούνι που το δουλεύω με το πινέλο και κάνω μαρέγκα(face lathering)
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Κατάλαβα. Οπότε για δημιουργία αφρού σε μπολ χρειαζόμαστε κάποιο κουταλάκι ή κάτι παρόμοιο για την μεταφορά.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Αν γκουγκλάρεις 'σπάτουλα καλλυντικών' ή 'σπάτουλα κρέμας' θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”