Ξυριστικές μηχανές μοντέλα και χαρακτηριστικά

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Να ρωτήσω και 'γω κάτι για τις Merkur (μου φαίνεται σωστό topic για τη συγκεκριμένη ερώτηση).

H Merkur 42 έχει την ίδια κεφαλή (απλά σε 3 κομμάτια) με την 34c ή την 23c και αλλάζει η λαβή ή είναι εντελώς διαφορετική μηχανή?

Επίσης πόσο πιο δύσκολο είναι το ξύρισμα με Open comp σε σχέση με closed comp αλλά και πόσο πιο βαθύ (νοουμένου ότι δεν με παίρνει για κόντρα λόγω πολύ χοντρής και σκληρής τρίχας).
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οι κεφαλες ειναι απολυτως οι ιδιες, η μονη διαφορα ειναι οτι η 34c ειναι 2 κομματιων (η βαση της κεφαλης ειναι κολλημενη με τη λαβη) και οι αλλες 2 ειναι 3 τεμαχιων.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Λοιπόν, έχω πρόβλημα. Συμβαίνει ακριβώς ό,τι φοβόμουν. Άρχισα να ξύνομαι για DE!!! Κατάρα! Μια χαρά είμαι και με γενειάδα! Γκαμότιους! Γκρρρρρρ!

ΟΚ, πάμε. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο μου έχει κάνει κλικ η Edwin Jagger DE89L. Μη ρωτάτε γιατί. Για να είμαι ειλικρινής, η FEATHER All Stainless με ξετρέλανε αρχικά. Μετά είδα την τιμή της και αποτρελάθηκα. Θεωρώ ότι με την DE89L θα ξαναβρώ τα λογικά μου. Τι λέτε; Περιττό να πω ότι είμαι παρθένος, οπότε αφενός περιμένω να συγχωρήσετε τυχόν λάθή ή παραλείψεις στα μηνύματά μου κι αφετέρου να με αντιμετωπίσετε σαν τρυφερό πόδι (έτσι λέγανε τους λιμοκοντόρους αποίκους στην άγρια δύση, τουλάχιστον στο Λούκυ Λουκ)

Α, ναι. Είμαι γύρω στα 2 μέτρα. Άσχετο. Το σχετικό είναι ότι έχω καιανάλογα δάχτυλα, πράγμα που σημαίνει ότι με προβληματίζει η κοντή λαβή. Θεωρείται κοντή η λαβή της DE89L; Θα χάνεται στο χέρι μου; Αν ναι, υπάρχουν άλλες προτεινόμενες εναλλακτικές για αρχαρίους;

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα που σχετίζεται με Π.Ξ. Προφανώς θα επανέλθω πολλάκις για όλη την παραφερνάλια που ακολουθεί μια ξυριστική μηχανή, ήτοι, ξυραφάκια, πινέλα, μπωλ για πινέλα, αφροί, κρέμες, after shave, τα πάντα όλα. Μέχρι τότε, ας ξεκινήσουμε κι ας μείνουμε για λίγο από το πρώτο και καθοριστικό που είναι το σιδερικό...
Αποστόλης
nikos.a

Αποστόλη, καλώς ήρθες κι από μένα!


Η ΕJ DE89L είναι ό,τι πρέπει. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι. Το που καταλήξαμε, το βλέπεις... :P Δεν την λες κοντή τη λαβή της, είναι κανονική. Κοντή είναι η λαβή της Merkur 34C. Πέρυσι, όμως, η ΕJ έβγαλε και μία έκδοση της Lined λαβής με μεγαλύτερο μήκος. Θα μπορούσες να δεις κι αυτή, αν το φοβάσαι ότι δεν θα σε βολεύει, αλλά δεν νομίζω ούτως ή άλλως να υπάρχει θέμαι και με την "απλή". Η επίστρωσή της είναι εξαιρετική, όπως και η συνολική ποιότητα της μηχανής. Όποια μηχανή και να πάρει κανείς, η συγκεκριμένη είναι must have.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Σίγουρα είναι μια καλή επιλογή και η πιο σίγουρη όπως είπε και ο Νίκος. Πολύ καλή. Η πρώτη που έχω και η τελευταία (προς το παρόν)
EJ DE89BL Με την ευθεία λαβή. Χωρίς "αγριάδα".
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Aποστολη πολυ καλα κανεις και αρχιζεις να δειχνεις ενδιαφερον για το παραδοσιακο ξυρισμα,το ''σωστο''ξυρισμα θα ελεγα εγω.
το ξυρισμα που εκαναν οι παππουδες και οι πατεραδες μας με κανονικο σαπουνι και λεπιδες και με μηχανες που ηταν εργαλεια και οχι παιχνιδια οπως οι σημερινες.ευχομαι να μπεις και εσυ σε αυτο τον κοσμο,τον κοσμο μας,για να δεις οτι ειναι μοναδικος.
τωρα οσο αφορα για μηχανη, υπαρχουν παρα πολλες καλες μηχανες για να διαλεξεις(merkur, muhle, edwin jagger,parker κ.α.)πιστευω ομως οτι δεν πρεπει να βιαστεις και πανω απο ολα να δεις τις συγκεκριμενες μηχανες απο κοντα.
και αυτο για να δεις ποια σε βολευει και σου αρεσει.ευχομαι το καλυτερο και καλη συνεχεια.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Απόστολε, για μακριά λαβή μπορείς να δεις και την Muhle R89 grande (ίδια κεφαλή με EJ).
Το μήκος όμως μην σε προβληματίζει πολύ, καθώς το χέρι σου θα μάθει σε αυτήν που θα πάρεις τελικά. Απλά, με μια κοντή λαβή χρησιμοποιείς τα τέσσερα δάκτυλα, ενώ με μια μακριά λαβή χρησιμοποιείς και τα πέντε. Προσωπικά, επειδή πριν είχα μια ΤΤΟ με μακριά λαβή, προτίμησα να πάρω την μηχανή που έγραψα παραπάνω και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Όταν μου έδωσε ένας φίλος να δοκιμάσω μια Merkur με κοντή λαβή, δυσκολεύτηκα κάπως. Όταν (και εφόσον) θα πάρω καινούργια μηχανή, μάλλον θα ψάξω πάλι με μακριά λαβή.
Πάντως θα πρότεινα, πριν αγοράσεις μια μηχανή, αν μπορείς να την πιάσεις στα χέρια σου πρώτα.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

desperado, συμπαθέστατη η R89 Grande και πράγματι επαρκώς μακριά, αλλά ψάχνοντας εδώ κι εκεί έπεσα πάνω στην R106 κι έμεινε το μάτι μου... Επομένως, εάν δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη από τους ειδικούς αναφορικά με τη χρήση της R106 από αρχάριο, νομίζω ότι έχω καταλήξει στο μαύρο χάρο ως πρώτη μηχανή μου. Κι επειδή είμαι large γενικώς, σιγά μην επαναπαυτώ σε μία. Μσζί με την R106 με βλέπω να παίρνω και την Edwin Jagger αλλά το μοντέλο DE89BL με τη λεία λαβή (να 'σαι καλά Wazzaa που την ανέφερες, θα μου ξέφευγε και είναι, για το δικό μου αισθητήτιο, 100 φορές πιο όμορφη από την L).

macho, έχεις κάθε δίκιο να λες ότι πρέπει να δω τις μηχανές από κοντά πριν αποφασίσω, αλλά αφενός είμαι αρκετά εξοικειωμένος με αγορές μέσω internet (εννοώ ότι μπορώ να καταλάβω αν κάτι μου αρέσει από τις φωτογραφίες του) κι αφετέρου είμαι απίστευτα παρορμητικός όταν ενθουσιάζομαι με κάτι, οπότε δεν είμαι για να περιμένω. Η υπομονή δεν είναι από τα δυνατά σημεία μου, δυστυχώς...

ΟΚ, τώρα που ξεκαθαρίσαμε τις beauties, πάμε για πινέλα; Μου άρεσε το Muhle Pure Badger 81M226 (άλλος μαύρος χάρος για να δένει με την R106) αλλά η γυναίκα μου, η οποία παρεμπιπτόντος έχει εκστασιαστεί με την ενασχόλησή μου με το ΠΞ, έχει σθεναρές αντιρρήσεις σχετικά με το τι συμβαίνει στον ασβό αφού κάνουμε τις τρίχες του πινέλο. Επομένως, θα το εκτιμούσα αν είχα τις προτάσεις σας σε καλής ποιότητας πινέλα (ε, αν κάποια από αυτά ήταν μαύρα δε θα με πείραζε χεχε) αλλά με κάποια παόσταση από εξωτικά ζώα και πτηνά. Υπάρχουν, ας πούμε, συνθετικά υψηλής ποιότητας;
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Καλησπερα & καλως ηρθες.

Οι μηχανες της Muhle και της EJ μοιαζουν, απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα η EJ χρησιμοποιει τις κεφαλες της Muhle.
Οπότε θα ειναι σα να εχεις δυο ιδιες μηχανες, με διαφορετικες λαβες.
Αντωνης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αποστολη οι μηχανες που προανεφερες( R106-EJ89)ειναι πολυ καλες μηχανες αν και διαφορετικες μεταξυ τους.η πρωτη ειναι open comb και η τελευταια closed comb με οτι αυτο συνεπαγεται ξυριστικα.τωρα για πινελο που ανεφερες,ενα καλο συνθετικο πινελο με πολυ μεγαλη υποληψη στο forum μας ειναι το kent infinity silvertex.οσα παιδια το εχουν(εγω δεν το εχω)ορκιζονται σε αυτο.
πινέλο-ξυρίσματοσ-συνθετικό-kent-infinity-silvertex-inf1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”