Ardesia Nera

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Οι γείτονες πουλάνε αυτή την πέτρα (προφανώς από σχιστόλιθο) για το ακόνισμα των ξυραφιών.

Πριν λίγες μέρες κάνοντας μία παραγγελία την έβαλα στο καλάθι και σήμερα μου ήρθε. Αυτή την περίοδο δεν έχω καθόλου χρόνο αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα τη δοκιμάσω. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος την έχει χρησιμοποιήσει αλλά η τιμή φαίνεται τίμια.

Βέβαια καλύτερα κάποιος να αγοράσει μία ακριβότερη πέτρα από το να χαλάει χρήματα σε πειραματισμούς.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LokiDK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 22 Οκτ 2022, 11:28
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 29 times
Been thanked: 168 times
Ηλικία: 34

I read really good things about this stone in Italy and I decided to order it. Have you tried it? I also wanted to ask you how you flattened it because I know it's pretty hard, someone suggested some silicon-based powders (Ανθρακικό πυρίτιο, if Google translation really makes sense).
Absque labore nihil
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

It's not a bad stone and it works. Mine came perfectly flat and ready for use. You will probably need an additional finishing stone or pass the razor on some paddle strop with pastes.
A Coticule should be a more "complete" solution. I don't have much experience with Coticule to tell you more.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”