Yaqi 26mm Moka Express Two Band Problem

Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Kαλημερα σε ολους!

Εχω στην κατοχη μου το πινελο του τιτλου με ελαχιστες χρησεις. Εχθες που το χρησιμοποιησα με σαπουνι Razorock Black Bay δεν φορτωνε με τιποτα.
Αφου καταφερα και φορτωσα μια ποσοτητα προσεξα οτι δεν εφτιαχνε μαρεγκα σε face lather,και η μαρεγκα που εφτιαξε ηταν με το ζορι για ενα χερι.

Κατι σαν να μην το αφηνε να φορτωσει σαπουνι σωστα. Λες και οι τριχες ειχαν καποια λιπαρη ουσια. Αυτο ειχε παρατηρηθει και σε προηγουμενο ξυρισμα πριν καιρο.
Το πινελο παντα το ξεπλενω καλα,και το πλενω μετα ενα χερι με σαμπουαν. Μιλησα με φιλο συνξυριστη οπου εχει το ιδιο,και μου ειπε οτι και το δικο του παρουσιαζει αυτο το προβλημα και το εχει βαλει στην ακρη.

Σημερα το πρωι το περασα 2 χερια με σαπουνι yardley,2 χερια με σαπουνι λευκο Αρκαδι,και ενα χερι με σαμπουαν.
Οσοι ειστε κατοχοι του πινελου εχετε παρατηρησει κατι?


Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3118
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28078 times
Been thanked: 29345 times
Ηλικία: 64

Είχα το ίδιο πρόβλημα, όχι όμως με το ίδιο πινέλο, αλλά με ένα Semoque 1305 (χοίρου), πριν χρόνια.
Η μόνη λογική εξήγηση που μπόρεσα να δώσω, είναι πως οι τρίχες κατά την διάρκεια της κατεργασίας, αδιαβροχοποιήθηκαν. Πως μπορεί να έγινε αυτό δεν γνωρίζω βέβαια.
Αρα η τρίχα δεν μούλιαζε, δεν κρατούσε νερό με συνέπεια ο αφρός που έφτιαχνε ήταν υδαρής και χωρίς συνοχή, όσο και αν προσπάθησα.

Υποθέτω πως ήταν κάποιο batch πινέλων που είχε αυτό το πρόβλημα, καθώς το ίδιο πινέλο σε άλλους συνξυριστές, δούλευε μια χαρά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλημέρα Γιάννη!
Ας μαζέψουμε ένα ένα τα στοιχεία του μυστηρίου μήπως και μπορέσουμε να βρούμε τη λύση.

Έχεις αλλά ασβοπινελα;
Τι πινέλα συνηθίζεις να χρησιμοποιείς;
Πόσο καιρό έχεις το σαπούνι και σε τι σύσταση είναι πλέον;
Είναι μαλακό όπως έρχεται καινούργιο ή έχει σκληρύνει;
Πόση ώρα φορτωσες;

Υποψιάζομαι ότι τα τελευταία Moka έχουν υποστεί μεγαλύτερη επεξεργασία στο τελείωμα (μύτες) του θυσανου.
Δλδ οι άκρες είναι σπασμένες, λεπτότερες και με την προσθήκη νερού/σαπουνιού τείνουν να ενώνονται.
Αυτό είναι το φαινόμενο των "gel tips" στους επεξεργασμένους ασβοθυσανους.
Αν δεν είναι κόπος, ανέβασε μια φωτογραφία με βρεγμένο τον θυσανο.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

@Bill the butcher Καλημερα!

Στεγνο
Εικόνα

Βρεγμενο
Εικόνα

1ον Εχω Ενα Yaqi silvertip,και ενα Nipavo Pure Badger οπου σκοτωνουν με οτι σαπουνι και κρεμα.
2ον Το καλοκαιρι τα γουρουνοπινελα,και του ασβου περισσοτερο
3ον Το σαπουνι ειναι καινουργιο,και μαλακο
4ον Προσπαθησα να φορτωσω πανω απο 2 λεπτα,το σαπουνι αφριζε,αλλα το πινελο δεν....
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Υπάρχει μία περίπτωση να μην φορτώνει το πινέλο επειδή είναι μαλακό στο εξίσου μαλακό σαπούνι. Πάρε μία μικρή ποσότητα με ένα κουταλάκι και βάλτο σε μπωλ- πάτα το στον πάτο- και κάνε bowl lathering με λίγες σταγόνες νερό το οποίο θα προσθέτεις σταδιακά.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Φορτωμα με Proraso ανω των δυο λεπτων.
Εικόνα
Εικόνα

Και στο προσωπο μετα απο 10 σβουρες.

Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Φόρτωσε με πολύ λιγότερο νερό, μετά το μούλιασμα τίναξε καλά το πινέλο να μην έχει 'μέσα' του νερό. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω απο τις φωτό.. Επίσης, δοκίμασε bowl lathering..
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Με Τabac
Εικόνα
Εικόνα

Mε κρεμα La Toja
Εικόνα
Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13440 times
Been thanked: 14371 times
Ηλικία: 54

Έχω το moka two band περίπου ένα χρόνο και το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές χωρίς να έχω πρόβλημα. Το φόρτωμα από το σαπούνι γίνεται πανεύκολα στα μαλακά croap, τα σκληρά τα μουλιάζω με λίγο νεράκι και επίσης φορτώνουν εύκολα. Τον τελευταίο καιρό φορτώνω από το scuttle επίσης πανεύκολα καθώς η ζέστη μαλακώνει τα σαπούνια.
Η δημιουργία αφρού εύκολη και γρήγορη και γενικά είναι ένα πινέλο που έχω ευχαριστηθεί.

Μήπως το παράκανες κάποια στιγμή με preshave oil ?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11683 times
Been thanked: 12001 times
Ηλικία: 48

@john1970 περίεργο αυτό! Στο δικό μου που το έχω κι εγώ ένα χρόνο(όπως ο Algebar), οι τρίχες όταν στέγνωναν ήταν σκληρές και δύσκαμπτες και οι άκρες τους ενώνονταν όπως λέει ο Bill the butcher. Τώρα μαλάκωσαν αρκετά και δεν ενώνονται. Στο δικό σου συμβαίνει το ίδιο;
Είχα μια μικρή δυσκολία κι εγώ στην παραγωγή αφρού, αλλά υπερφόρτωνα και είχα το κεφάλι μου ήσυχο.
Παναγιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”