Τρίχες κάτω από τα μάτια & ιδρώτας από τριχοφυία στο σώμα.

justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

Γεια σας!Δύο ερωτήματα!

Έχω πρόβλημα με τις τρίχες κάτω από τα μάτια.Έβγαλα κάποιες που είχα,με τσιμπιδάκι,και το αποτέλεσμα έγινε λίγο χειρότερο.Βεβαια δεν είναι εμφανές,αλλά όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη φαίνονται,απαλές τρίχες.Το έχω αφήσει,και δεν το έχω ξαναπειράξει.Υπάρχει τρόπος να μειωθούν τελείως,πχ με ταινίες,που να μην περιέχουν χημικά?

Επίσης στο σώμα ιδρώνω πολύ εύκολα,παρόλο που κάνω κάθε μέρα μπάνιο.Ειδικά στις μασχάλες.Είχα αφαιρέσει 1 φορά τις τρίχες από τις μασχάλες με τσιμπιδάκι και δεν ίδρωνα.Το αποτέλεσμα ήταν επίπονο,και μου πήρε πάνω από 1 ώρα να τις βγάλω,και κράτησε μερικές εβδομάδες,αλλά δεν μπορώ να ξαναμπώ σε αυτή τη διαδικασία.Οι ταινίες είναι καλές για τις μασχάλες?Θέλω κάτι που να κρατάει πολύ καιρό,και όχι ξύρισμα στις μασχάλες,γιατί βγαίνουν αμέσως.Μπορεί να μη φαίνεται τόσο ανδρικό,αλλά από θέμα υγείας.Υπάρχουν πολλοί που κάνουν αποτρίχωση με ταινίες.Έχουν βγει οι Veet 4 men,με χαμηλή τιμή 7€ και έχω ακούσει ότι το αποτέλεσμα έχει διάρκεια.Τις έχει δοκιμάσει κάποιος ή περιέχουν χημικά?
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

justin19 έγραψε:Επίσης στο σώμα ιδρώνω πολύ εύκολα,παρόλο που κάνω κάθε μέρα μπάνιο.
Το ότι κάνεις κάθε μέρα μπάνιο δε σημαίνει ότι θα μειώσει την ποσότητα του ιδρώτα που παράγεις. Αυτό που μειώνεται με το μπάνιο είναι η ποσότητα του σμήγματος που παράγεται φυσιολογικά πάνω στο δέρμα από τους σμηγματογόνους αδένες και το σμήγμα είναι απαραίτητο για τη λείανση της τρίχας. Επίσης, με το τακτικό μπάνιο και την απομάκρυνση του ιδρώτα εμποδίζεται η ανάπτυξη μικροβίων και η συνακόλουθη κακοσμία.

justin19 έγραψε:Είχα αφαιρέσει 1 φορά τις τρίχες από τις μασχάλες με τσιμπιδάκι και δεν ίδρωνα.
Ο ιδρώτας παράγεται από συναθροισμένα κύτταρα που φτιάχνουν μικρές νησίδες, οι οποίες ονομάζονται ιδρωτοποιοί αδένες. Οι τρίχες γεννιούνται μέσα σε δικό τους ξεχωριστό <<σακκουλάκι>> (θύλακας). Άρα, το ένα δεν επηρεάζει το άλλο. Υποθέτω ότι ο λόγος που σου φάνηκε ότι δεν ίδρωνες όταν έκανες αποτρίχωση στις μασχάλες είναι ότι γινόταν καλύτερη απορρόφηση του ιδρώτα από το ρούχο με το οποίο ερχόταν σε επαφή ή εξατμιζόταν ευκολότερα επειδή δεν παγιδευόταν μέσα στο <<δάσος>> των τριχών.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για το δεύτερο με κάλυψε ο Ηλίας.
Για το πρώτο υπάρχουν δύο λύσεις:
α/ πάς σε ένα σχετικό κέντρο αισθητικής και ζητάς αποτρίχωση
β/ αγοράζεις μια κρέμα αποτριχωτική για πρόσωπο (οι ταινίες είναι πιο δύσκολες στην χρήση) και τηρείς στο 100% τις οδηγίες χρήσης.
Και ποτέ μη βάλεις ξυράφι σε αυτή την περιοχή.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

Οκ,ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Υπάρχουν κρέμες αποτριχωρικές για πρόσωπο?Σε φαρμακείο τις πουλάνε?Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει έγκαυμα,επειδή αυτά είναι επικίνδυνα.Επίσης υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί η τριχοφυία σε εκείνο το σημείο αν χρησιμοποιήσω κρέμα?
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τις πουλάνε και σε φαρμακείο και σε Supermarket. Υπάρχουν διάφορες μάρκες, με πιο γνωστή την Veet.
Ναι υπάρχει περίπτωση να σου κάνει (ελαφρύ) έγκαυμα, το οποίο θα φύγει σε 3-4 ημέρες, αφού με αυτόν τον τρόπο λειτουργεί, καίγοντας την τρίχα. Αν όμως τηρήσεις τις οδηγίες και τους χρόνους κατά γράμμα δεν έχεις πρόβλημα.

Η τριχοφυΐα όχι μόνο δεν αυξάνεται αλλά μειώνεται. Πάντως αν δεν είσαι τύπος που πειραματίζεται πήγαινε σε ένα κέντρο αισθητικής. Δεν κρατάει πάνω από 5 λεπτά...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ρε συ Justin εχεις σκεφτει τη λυση του timming; εγω κουρευω το δασος σε πολλα .....σημεια του σωματος και ειμαι μια χαρα. Ουτε οσμες ουτε τιποτα και διατηρω και την τριχοφυια που πρεπει να ειναι ορατη σε καποια σημεια, διοτι ενταξει αντρες ειμαστε
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Γειά σου Άρη με τα ...υπονοούμενα! :hystericalbs1

Υ/Γ: υποθέτω εννοείς "trimming"
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Apostolos έγραψε:Πάντως αν δεν είσαι τύπος που πειραματίζεται πήγαινε σε ένα κέντρο αισθητικής. Δεν κρατάει πάνω από 5 λεπτά...
Συμφωνώ απολύτως με τον Απόστολο. Κάνεις το laser σου και ξενοιάζεις :dance5

@justin19: όχι ξύρισμα στις μασχάλες κυρίως όχι διότι ξαναβγαίνουν γρήγορα οι τρίχες, αλλά επειδή δημιουργούνται ΠΑΝΤΑ γυρίσματα της τρίχας προς τα μέσα και δοθιήνες (=καλόγεροι) με διόγκωση και των αδένων που είναι κάτω από το δέρμα της μασχάλης που γίνεται αντιληπτή ως <<γρομπαλάκια>>.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Aris έγραψε:Ρε συ Justin εχεις σκεφτει τη λυση του timming; εγω κουρευω το δασος σε πολλα .....σημεια του σωματος και ειμαι μια χαρα. Ουτε οσμες ουτε τιποτα και διατηρω και την τριχοφυια που πρεπει να ειναι ορατη σε καποια σημεια, διοτι ενταξει αντρες ειμαστε

:worthlesswithoutpics :hystericalbs1 :hystericalbs1 :iirre :iirre :lachtot :lachtot
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Watch out! Stefos is back, alive and kicking!!! :megagrin
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”