Παραδοσιακό Ξύρισμα (Wet Shaving). Ο οδηγός του αρχάριου.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Το δεύτερο μάλλον , αν κατάλαβα καλά τί εννοείς.
Φορτώνεις από το σαπούνι, μεταφέρεις στο μπολ αφρισμού, lather bowl ή scuttle, "χτυπάς' τη μαρέγκα σου
καλά, από εκει παίρνεις, μεταφέρεις στο πρόσωπο και το δουλεύεις όπως θες, ή απλώς το απλώνεις (πχ στο τρίτο πέρασμα),
ή κάνεις και face lather (ειδικά πρίν το πρωτο πέρασμα).
Τώρα, το πώς να φορτώνεις απο το καθένα (σκληρό ή μαλακό ή ότι άλλο) το μαθαίνεις, μαθαίνεις τα ¨χούγια" του καθενός.
Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Εννοούσα αν γενικά όταν δουλευεις καθ μπολ με σαπούνι, παίρνεις κομματάκι σαπούνι μέσα στο lather bowl, ή φορτώνεις με βρέξιμο και περιστροφές μέσα στο δοχείο του σαπουνιού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 30 Δεκ 2020, 17:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13602 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Thanos87 σωστό και λάθος δεν υπάρχει σε αυτά τα θέματα .... μόνο εφόσον "αυτοσχεδιάσεις" θα καταλάβεις τι σου αρέσει περισσότερο στο φόρτωμα πινέλου και στον αφρισμό του κάθε σαπουνιού. Από την μικρή μου εμπειρία επιλέγω να παίρνω μικρά κομμάτια σαπουνιού ή και croap και να τα τοποθετώ μέσα στο bowl. Αλλά και πάλι εσύ θα βρεις τι σε καλύπτει περισσότερο ... just do it. :violence-snipersmiley: :violence-snipersmiley:
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

@Thanos87 Από άποψη ευκολίας, για μένα τα σαπούνια είτε είναι triple milled (σκληρά σαν το mwf), είτε croap, (πιο μαλακά σαν την cella), τα φορτώνω μέσα στο μπολάκι τους, και μετά κάνω lather στο πρόσωπο. Να τα περάσω σε άλλο μπολ δεν υπάρχει λόγος. Την κρέμα αντίστοιχα, την περνάω στο βρεγμένο πινέλο κοκ.

Αυτό είναι το ονομαζόμενο face lather. Αυτό που λένε οι παραπάνω είναι bowl lathering. Σωστό ή λάθος δεν είναι τίποτα από τα δύο. Πιο γρήγορο/εύκολο, είναι το πρώτο. Με μια εξαίρεση. Αν σε ένα σαπούνι με face lather δυσκολεύεσαι να πετύχεις αυτό που πρέπει σε σύσταση αφρού, το να κάνεις bowl lathering, θα σε βοηθήσει να ελέγξεις καλύτερα το πως θα φτάσεις στο σωστό σημείο, γιατί βλέπεις καλύτερα τη σύσταση του αφρού, και ελέγχεις πιο εύκολα πόσο σαπούνι φορτώνει το πινέλο. Αλλά με λίγες χρήσεις μαθαίνεις πόσο πρέπει να φορτώνεις κάθε σαπούνι, οπότε και πάλι δεν είναι απαραίτητο. Διαλέγεις και παίρνεις.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Με λίγα λόγια, δοκιμάζεις με το καθένα σαπούνι ή κρέμα ό,τι σε βολεύει και όπως σε βολεύει.
Εγώ ασπούμε και στα πολύ μαλακά σαπουνια (τα λεγόμενα croaps - ιταλικού στύλ),
δεν παίρνω λίγη ποσότητα πχ με κουταλάκι εσπρέσο,
όπως κάνω σε κρέμες(κρέμες ρευστες όπως του ToOBS).
Φορτώνω απο το μπόλ τους και μεταφέρω 2-3 φορές στο μπολάκι αφρού.
Κι όταν είναι μικρά τα μπολάκια τους, όπως του Τσέλα, αφού είναι και μαλακούτσικα,
τα μεταφέρω σε μπολ με μεγάλη διάμετρο, 12 εκατοστών για ευκολοτερο φόρτωμα.
Τα αφήνω όμως μετά τη χρήση να στεγνώσουν αρκετές ώρες, έτσι;
Γι αυτό λέμε και το ΠΟΚ - περι ορέξεως κολοκυθόπιτα .
Ποιός ο καλύτερος τρόπος να κάνεις αφρό; Αυτός που θα σε βολέψει καλύτερα , θα κάνει την καλύτερη δουλειά,
και θα γουστάρεις να τον κάνεις.
Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Σήμερα έχω την εντύπωση πως κατάλαβα τι εννοούν κάποιοι όταν λένε πως η λεπίδα αρχίζει να "τραβάει"

Γενια 2 ημερών, Rockwell 6s#5 και Voshkod σε 2 χρήση. Κατά το πρώτο κατέβασμα, αισθανόμουν μια "ανωμαλία", δηλαδή δεν έκοβε βούτυρο, σα να ζοριζόταν και να ψευτοπηδούσε η λεπίδα. Δε ξέρω αν αυτό εννούμε όταν λέμε "τραβάει". Βαριόμουν (ίσως κακώς) να αλλάξω λεπίδα στη μέση του ξυρίσματος και τελείωσα με αυτη εν τέλει. Στα μέχρι τώρα ξυρίσματα μου, που δεν είναι πολλά ίσως καμιά δεκαπενταριά, διαπίστωσα πως λίγο πιο κοφτεροί επιθετικοί συνδυασμοί μου έχουν δώσει πιο άνετα ξυρίσματα. Νομίζω το καλύτερο μου μέχρι τώρα το έχω πάρει με EJ 3one6 και Feather Hi Stainless.

Δε ξέρω επίσης πως να αξιολογήσω τα γένια μου ως προς τη σκληρότητα. Αυτό που μπορώ να πω, είναι πως σε 1-2 ημερών γένια, όταν τα κάνω με το χέρι ATG, η αίσθηση είναι πολύ τραχιά και γρατσουνάει πολύ. Δε ξέρω αν αυτό είναι το κριτήριο. Σε πιο σκληρά γένια, θα συστήνατε έναν πιο κοφτερό συνδυασμό γενικότερα;
Geoxras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 30 Δεκ 2022, 10:32
1
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Αυτό το τελευταίο που έχει απορία στο πάνω σχόλιο ο Thanos87 με απασχολεί αρκετά.
Δεν έχω προσωπικά κάποιο μέτρο σύγκρισης για το αν έχω σκληρά η μαλακά γένια, ευαίσθητο η κανονικό δέρμα κλπ.
Στο χώρο βρίσκομαι κοντά στο 6μηνο και παλεύω ακόμη με την τεχνική και τον συνδυασμό μηχανής λεπίδας ώστε να έχω το αποτέλεσμα που είχα με τα mach3 kai fusion5 πιο πριν που έκανα κάθε φορά bbs με κόντρα το πολύ σε 2 περάσματα χωρίς το παραμικρό σημάδι η κόψιμο!
Βέβαια επειδή σαν χόμπι με έχει συνεπάρει δεν θέλω να πω τίποτα για το οικονομικό γιατί όπως έχει αναφερθεί κάπου είναι βαρέλι δίχως πάτο! Υπομονή λοιπόν και ελπίζω σύντομα να καταλήξω σε πιο αναίμακτα ξυρίσματα!!
VasilisKolios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Ιαν 2024, 20:57

Καλησπερα. Έχω την εξής ερώτηση! Ξυρίζομαι παραδοσιακά δυο μήνες τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Παρατήρησα όμως ότι έχω κάποιες ανεπαίσθητες χαρακιές στο πρόσωπο δεν φαίνονται αλλά εγώ που ξέρω το πρόσωπο μου το βλέπω. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να παίζει; Δεν έχω κοπεί σχεδόν ποτέ ειδικά έτσι ώστε να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28071 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Καλησπέρα Βασίλη και καλώς όρισες στο forum!
Οταν λες χαρακιές, τι ακριβώς εννοείς ?
Γίνε πιο συγκεκριμένος.
Πες μας δηλαδή, με τι ξυρίζεσαι και πως:
Ποιά μηχανή, ποιές λεπίδες. σαπούνι, κρέμα, με ποιά προετοιμασία....
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”