After Shave Ρουτίνες

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ρε παιδιά, κι εγώ ενώ το πρωί δεν το πολυαντέχω το παγωμένο νερό και βάζω και λίγο ζεστο, μετά το ξύρισμα ρίχνω με τις χούφτες και ας κάνει παγωνιά έξω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Φιλοι μου διαβαζω εδω και καμποσο καιρο το πολυ ενδιαφερον forum και το συγκεκριμενο νημα αγγιζει ενα θεμα που ηθελα πολυ να συζητησουμε .... απο οτι καταλαβα η διαδοχικη χρηση ASL και μετα ASB δεν αναιρει τις ευεργετικες ιδιοτητες τους καθενος ???? ... και εξαρταται απο τον τυπο δερματος του καθενος .... εγω π.χ. χρησιμποποιω Old Spice Original ως ASL και μετα ενα της Biotherm ως ASB .... σωστος δεν ειμαι ???? ... το δερμα μου τουλαχιστον δεν "παραπονιεται" καθολου για να μην πω οτι το απολαμβανει ... και ετσι λεω να συνεχισω ... να βαζω πρωτα ASL και μετα ASB .... αφου μεχρι τωρα το δερμα μου δεν εχει δειξει σημαδια ταλαιπωριας απο τη διαδοχικη χρηση ASL και ASB ετσι λεω να συνεχισω ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Συνέχισε έτσι Αλέκο.Ο καθένας χρισιμοποιεί ότι βολεύει εκείνον και το δέρμα του,οπότε μην ανησυχείς για την διαδοχική χρήση των προιόντων.
Για να πώ και εγώ την after shave routine μου.Μόλις τελειώσω το τελευταίο μου πέρασμα, ξεπλένομαι με ζεστό νερό και μετα απλώνω για περίπου 1 λεπτό ότι αφρό έχει απομείνει απο πινέλο στο πρόσωπο.Μετά ξεπλένω πάλι με ζεστό και αμέσως μετά με κρύο.Τέλος, Βάζω asl και asb και έτοιμος!
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

σωστα τα λες φιλε μου ElNavajero ... αλλη μια ερωτηση : εαν εναλλασουμε, με διαφορες συχνοτητες, διαφορετικα προϊοντα ASL και ASB σε καθε ξυρισμα υπαρχει προβλημα (π.χ. για 3 συνεχη ξυρισματα να βαζω ASL Tabac και στο επομενο να βαλω Aqua Velva κ.τ.λ.) ???? .... μηπως το δερμα μας εχει "συνηθισει" ενα συγκεκριμενο προϊον οποτε καλο θα ηταν να περιμενουμε να τελειωσει πρωτα και μετα να παμε σε αλλο ???? ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μπα, δεν νομίζω Αλέκο, εγώ συνέχεια διαφορετικά χρησιμοποιώ πχ, όπως και οι περισσοτεροι άλλωστε!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αλέκο δεν νομίζω να "συνηθίζει" το δέρμα τόσο γρήγορα. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε συνέχεια να χρησιμοποιούμε ένα μονάχα προϊόν!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αλέκο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ενάλλάσεις τα προιόντα ή τις ρουτίνες αρκεί να είναι αυτά / αυτές που ταιριάζουν σε εσένα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σκέφτηκα να γράψουμε εδώ ( αν δεν έχει ανοιχτεί αλλού ) τη post shave τελετουργία μας.
Προσωπικά μόνο μιά asl χρησιμοποιώ και ξεμπερδεύω .Προσεχώς ίσως αλλάξω τροπάριο.

Τί λέτε να ξεκινήσουμε εδώ ? ( Δε θέλω να ανοίγω θέματα και να βαραίνει το φόρουμ )
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Ωραιο θεμα. Κι εγω χρησιμοποιω καθε φορα asl, το χαρακτηριστικο "καψιμο" μετα απο το ξυρισμα ειναι must για μενα. Τελευταια, χρησιμοποιω ορισμενες φορες ενα gel αλοης που εχω παρει, κανει πραγματικα πολυ καλη δουλεια, ενω εχω σταματησει να χρησιμοποιω balm.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πολλές φορές σκέτο κρύο νερό, αλλά συνήθως asl, μου αρέσει κι εμένα αυτό το κάψιμο!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”