After Shave Ρουτίνες

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Thayers
After shave lotion
After shave balm
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Αρχικά και εγώ χρησιμοποιώ την σαπουνάδα που περίσσεψε από το ξύρισμα.Ξέπλυμα με χλιαρό ή ζεστό νερό,για να καθαρίσει το πρόσωπο.Όσο πιο κρύο νερό μπορώ να έχω για σφίξιμο.Μερικές -ελάχιστες-φορές σταματάω εδώ,ιδίως αν έχω χρησιμοποιήσει κανένα cella.Συνήθως όμως συνεχίζω με κάποια λοσιόν για μετά το ξύρισμα(ή,πολύ αραιότερα,βάλσαμο).Για μένα,δεν χρειάζεται λοσιόν και βάλσαμο στο ίδιο ξύρισμα,δεν μου προσφέρει κάτι παραπάνω.Αυτό που επιδιώκω γενικά,είναι να καλμάρω το δέρμα μου και να το ενυδατώσω-τονώσω.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Η διαδικασία που ακολουθώ μετά το ξύρισμα, είναι λίγο-πολύ ίδια με των περισσότερων.
- Ξέπλυμα αρχικά με χλιαρό νερό
- Άπλωμα του αφρού που έχει απομείνει στο πρόσωπο, για όση ώρα κάνω να ξεπλύνω το πινέλο, την μηχανή κλπ.
- Ξέπλυμα με κρύο νερό. Όταν δεν βαριέμαι και δεν βιάζομαι, σκύβω πάνω απο την μπανιέρα και ρίχνω το κρύο νερό με το "τηλέφωνο" του ντουζ. Αυτό έχει την ικανότητα να κάνει και ένα παλμικό μασάζ στο δέρμα.
- Σκούπισμα με την πετσέτα, αλλά χωρίς τρίψιμο.
- Εφαρμογή ASL.
- Αν έχω κάποιο θέμα (ερεθισμός, κοκκινίλα κλπ) βάζω τοπικά μόνο λίγο ASB και πάλι χωρίς τρίψιμο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
arxiloxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2013, 08:56
10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 55

Τι είναι προτιμότερο σχετικά με το ταλκ, πριν το asl-asb η μετά?
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Σίγουρα μετα. Και προτιμοτερο μετα απο ASL μονο. Αλλιώς αν μπει πριν θα γινει σαν λάσπη βάζοντας το AS μετά.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έγινε συγχώνευση θεμάτων.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Κι εγώ όταν κάνω πολύ καλό αφρό τον χρησιμοποιώ ως after shave και μένω με αυτόν για 2-3 λεπτά-νιώθω ότι κάνει το δέρμα πολύ μαλακό.

Μόνο όταν το ΑSL είναι πολύ "ξηρό" βάζω και ASB (προτιμώ χωρίς άρωμα)

Επίσης ένα καλό "κολπάκι" είναι όταν ξυρίζομαι και μένω σπίτι μετά (ξυρίζομαι συνήθως βράδυ) αφού βάλω ASL και νιώθω ξηρό το δέρμα μου, παίρνω μετά από μισή ώρα περίπου το πινέλο που είχα χρησιμοποιήσει και ενώ είναι ακόμα κάπως βρεγμένο, κάνω ένα μικρό μασαζ στο πρόσωπό μου. Η ενυδάτωση που αφήνει είναι φοβερή!
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

Ισως εχω μπερδευτεί ή δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.προσπάθησα να βρω καμία πληροφορία εδω μεσα αλλα νομιζω χειροτερα τα έκανα.
Μετα το ξυρισμα διαβασα οτι πολλοι απλώνουν τον αφρο που απέμεινε για κάποια λεπτα ξεπλένουν και μετα after shave.
Άλλοι παλι χρησιμοποιούν alum block κ μετα απο 2-3 αν λεπτα ξεπλενουν και βαζουν after shave.
Διαβασα επισης πως αν βαλεις alum block χαλας το post shave του σαπουνιου.
Αν υπάρχει κάποιο θέμα ήδη γι αυτο θα μπορούσε να με παραπέμψει κάποιος ;αν οχι τα φώτα σας

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25954 times

Εκτός θέματος
Το συγχώνευσα και αυτό. Αφιέρωσε λίγο παραπάνω χρόνο στο ψάξιμο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”