Αγορα σαπουνιου ή κρεμας(κατι να ναι χειμωνιατικο)

Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

Σκεφτομαι να παρω ενα σαπουνακι μιας κ εκανα το λαθος να μπω στο ποστ με τα τοπ 5 του καθενός εδω και η αλήθεια ειναι ζηλεψα αρκετα οποτε θα θελα να τσιμπησω κ γω ενα μιας κ λειπουν πολλα απο την λιστα μου.
Εχω proraso sandalwood,ταμπακ,joserra credos προσφατα (μυριζει υπεροχα , λιγότερο αφρο μεν), 2 A&E, cella και ενα πολυ ωραιο της bignoli το mora το οποιο μυρίζει υπέροχα (πολυ καλοκαιρινό νομιζω)
Θελω να δοκιμασω ομως αρκετα ακομα ναι μεν ωραια τα αρωματα τους αλλα η δραση τους στο ξυρισμα με ενδιαφερει περισσότερο. Οποτε αντε να αποφασίσω αναμεσα σε
Κερκινη eve
Nuavia rossa
Castle forbes sandalwood
The rambler zingari
Le pere lucien sandalwood
Mitchell's wool fat ( διαθεσιμο δεν βλεπω να ναι πουθενα)
Haslinger ( λεω να τσιμπησω και με το προβατακι και με το μελι)
Και θα θελα να δω η να δοκιμασω τα savon μιας και βλεπω γινεται ντορος στην ομαδα γιβαυτα

Μια απορια,οταν κανετε αφρο μεσα στο μπολ των σαπουνιων μετα τα ξεπλένετε η απλα μαζευτε οσο αφρο πιανει κ το αφηνετε να στεγνωσει?

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Εαν θέλεις να δοκιμάσεις MWF μπορείς να πάρεις Kent που υπάρχει διαθέσιμο, είναι ίδιο. Απο Haslinger μόνο το προβατάκι θεωρώ αξίζει, σε απόδοση δεν ειναι καλύτερο απο αυτά που έχεις ηδη, βασικά ειναι καλύτερο απο το Prosaro και στο επίπεδο του Cella περίπου. Εγώ θα επέλεγα κάποιο Savon σαπούνι του @kikos7, επικοινωνείς και σου λέει τι υπάρχει διαθέσιμο.
Προσωπικά όταν φορτώνω απο το σαπούνι φροντίζω να μην έχει πολυ νερό το πινέλο, παίρνω σαπούνι και δημιουργώ τον αφρό στο πρόσωπο, προσθέτωντας νερό, ή στο μπωλ για τον αφρό. Μαζεύω με το πινέλο το λιωμένο σαπούνι και το αφήνω να στεγνώσει πριν το κλείσω.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@Giwrgis δεν ρίχνεις πρώτα λιγο νερο στο σαπουνι μεχρι να μουλιασει λιγο;το οποιο μετα το μαζευω και το ριχνω στο προσωπο μου πριν φτιαξω κ βαλω αφρο.εχω ακομα λιγα ποστ οποτε δε μπορώ να του στειλω μνμ.αν το δει καλώς

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

@KostasX13 Μετά το ξύρισμα.. ξεπλένεις με κρύο νερό τα υπολείμματα σαπουνιού που έμειναν στη συσκευασία του..
και μην βάλεις καπάκι ώσπου να στεγνώσει..
αναποδογύρισε το κιόλας ακουμπισμένο στο καπάκι του (για να παίρνει ανάσα και να φύγει η υγρασία).
Μπορείς να έχεις και ένα δικό σου μπώλ..
για να συνεχίσεις να 'δουλέψεις' περισσότερο το σαπούνι που φόρτωσες στο πινέλο..
προσθέτοντας λίγες σταγόνες νερού εάν χρειάζεται.. έως ότου φτιάξεις τον αφρό σου..
"Το πινέλο πρέπει να έχει στραγγιστεί πριν βουτήξει στο σαπούνι."

.. Θα πέταγα απ' την Wish list σαπουνιών το Haslinger..
και θα έβαζα ένα Saponificio Varesino..
► Εμφάνιση spoiler
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Εγώ προσωπικά όχι Κώστα δεν κάνω blooming στα σαπούνια μου. Μόνο στο MWF έκανα στην αρχή που σε αυτό το άφησα να το πιεί το νερό για να φουσκώσει και να μαλακώσει. Χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον συνθετικά πινέλα οπότε δεν έχω θέμα με το φόρτωμα.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11672 times
Been thanked: 11997 times
Ηλικία: 48

@KostasX13 Βάλε και τα Occult ψηλά στη λίστα σου με τα σαπούνια που θα δοκιμάσεις!
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@andreop καπου στο μυαλο μου τ χα κ αυτα αλλα νομιζω ειναι καμποσα που θελω να δω πρώτα.προσπαθω να αποφασίσω το επόμενο

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Γεια σου Κώστα!Για μενα το επόμενο σου πρέπει να είναι το savon mystere!Ειναι εξαιρετικό σαπουνι και αξίζει σιγουρα να είναι στο den σου! Εγώ σαν φθινοπωρινόχειμωνιατικο πήρα το East Indies spice που φέρνει στο κλασικό old spice αλλά εμένα μου θύμισε τις κλασικές στρογγυλές κόκκινες καραμέλες της γιαγιάς . Από ιδιότητες και post shave σκίζει!
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7619 times
Ηλικία: 41

Θα σου προτεινα να δοκιμάσεις και Abbate Y La Mantia π.χ Caribaldi η' Matteo 9,11
που είναι σαπούνια με πολύ ωραίο post shave και ωραια αρωματα οπως φυσικα και τα Savon Mystere
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28070 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Θα παρακαλέσω να μην το γυρίζουμε σε chat mode και να μην βασανίζουμε πολύ το θέμα.
Ζητήθηκαν γνώμες, ακούστηκαν πολλές προτάσεις και είναι καιρός να προχωρήσει σε αποφάσεις ο ενδιαφερόμενος.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”