Αγορα νεα μηχανης κ λυση καποιων μικρό αποριών

Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Καμπυλώνει προς τα πάνω δηλ. τα άκρα ακουμπάνε στο top cap και το κέντρο ανυψώνεται, βάζεις το base plate και βιδώνεις κρατώντας τη λεπίδα μέχρι να την ισιώσει το σφίξιμο.

Από ότι βλέπω σε έχει δυσαρεστήσει οπότε καλύτερα δοκίμασε να την επιστρέψεις λέγοντας ότι δεν την έχεις χρησιμοποιήσει, λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα αφού έτσι κι αλλιώς θα πάρεις κάτι άλλο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@Algebar καλα ψεματα δε θα πω για την αστοχια του υλικου.δε πηρα μια μηχανη για να ξυριζομαι μονο απο την μια μερια η να παιδευομαι να κατσει καλα η λεπιδα.πολυ όμορφη εμφανισιακά αν κάτσει η λεπιδα θα χω σιγουρη αποψη για το αν ξυρίσει ωραια.
Οποτε παραλληλα κοιταω και για r41 τωρα για grande, twist ή την rosegold

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13606 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@KostasX13 ... εφόσον ενδιαφέρεσαι για αρκετά επιθετική "προσέγγιση" στο ξύρισμα , προτείνω και την κεφαλή : iKon ShaveCraft 104 'Tech' Head, αλουμινένια κατασκευή και πιο "άγρια" από την κεφαλή της R 41... αυτό είναι σίγουρο....Τσέκαρέ το !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29331 times
Ηλικία: 64

Κώστα, αν κατάλαβα καλά, έχεις την fatip spacial edition, δηλαδή την fatip piccolo SE. (Μαύρη λαβή, μαύρο top cap, κίτρινο base plate).

Αν πρόκειται γι αυτή, τότε πριν κάνεις το τελικό σφίξιμο στην λαβή, μπορείς να την ευθυγραμίσεις, πιάνοντας τα "αυτάκια" της λεπίδας που προεξέχουν από τις δύο άκρες και να φέρεις την έκθεση της λεπίδας και στις δύο κόψεις, στα ίσια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@gkarave εχω merkur32 c για καθε μερα αν χρειαστω, εχω μια σλαντ για καθε μερα η μερα παρα μερα οποτε ελεγα να παω σε μια για καθε 2-4 μερες κ να κανει βαθυ καλο ξυρισμα.κ για αυτο κοιτουσα πως open η ρυθμιζόμενη κ μ αρεσαν αρκετα οι ρ41 και futur. Βεβαια futur ακριβουτσικη κ επειδη ακομα δεν εχω κατασταλάξει τι μου κανει εφοσον δεν εχω δοκιμασει το καθε ειδος δε θελω να παω ακομα σε κατι τοσο ακριβο.μετα ισως.θα κοιταξω και την ikon μοιαζει ενδιαφέρον
@foxtrot ναι αυτήν εχω ,με το ματι εκεινη την ωρα μονο κατα προσέγγιση έρχεται στα ισια της αλλα κ παλι δυσκολα καθεται στα ιδια της.κριμα κ ειναι ωραιο κομματι

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 4 ώρες 6 λεπτά 42 δευτερόλεπτα:
@gkarave r41 η την ικον που μου πες;τι διαφορες θα βρω σ αυτες;επισης λαβη για την ικον τι να κοιταξω καλυτερα?

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Η iKon Tech είναι εξαιρετική και η αγαπημένη μου μηχανή, σαφώς πιο αποτελεσματική από την R41 αλλά και πολύ πιο απαιτητική στην τεχνική δηλαδή σχεδόν μηδενική πίεση και προσοχή στη γωνία γιατί δαγκώνει. Λαβή για την iKon εμένα μου αρέσει η Razorock HD που ήδη έχεις, όμως πάντα να θυμάσαι ότι όλα είναι υποκειμενικά στο Π.Ξ. κάτι που είναι τέλειο για μένα μπορεί να μην ταιριάζει σε σένα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@Algebar δεν την βρισκω καπου διαθέσιμη βεβαια την ικον ( λογικα θα φερουν).οσο τρομαζα με την ρ41 μ οσα ακουγα τωρα μ οσα ακουω για ικον και futur νομιζω δισταζω παραπανω αχαχαχα

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Γενικά καλό είναι να ανεβαίνεις σταδιακά σε πιο επιθετικές μηχανές ώστε να προσαρμόζεις την τεχνική σου, η iKon δεν είναι υπερβολικά δύσκολη όπως ας πούμε αυτή η DEvette αλλά πιστεύω πως η R41 θα είναι πιο "βατή".
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13606 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@KostasX13 ...για προοδευτική αύξηση της επιθετικότητας ξυρυστικής μηχανής ανοιχτής χτένας έχω να προτείνω με την εξής σειρά: την Timor 1353 & τηνRazorock old type, επιθετικές αλλά "βατές", σχετικά, ηπιότερες από την R41.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Αν πας στην R41, συμφωνώ με @Algebar να πάρεις σκέτη την κεφαλή με μια πιο βαριά
κ μακριά λαβή. Εμένα πάντως έτσι με βολεύει.
Για την ακρίβεια χρησιμοποιώ την λαβή από αυτήν. Νομίζω πως πωλείται κ μόνη της η λαβή.
Εικόνα
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”