Αγορα νεα μηχανης κ λυση καποιων μικρό αποριών

Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

Καλησπερα σας. Εδω και κανα χρόνο ασχολουμαι με το π.ξ.
Ξεκινησα με μια merkur 34g hd και πινελα yaqi lucky dice συνθετικο και Zenith χοιρου με τα ιταλικα χρωματα.εχω κ ενα ασβου αλλα δεν το χρησιμοποιώ τοσο.
Αφρους εχω tabac, 2 Arianne ,bignoli mora και ενα πρόσφατα της josera.
Μετα απο την merkur πηγα στην razorock 37hd slant(απολαυστικο ξυρισμα ακομα κ σε καθημερινη βαση χωρις κανεναν ερεθισμο) και προσφατα πηρα την fatip special edition ,η οποια δυστυχως δεν ειναι οτι περιμενα μιας κ η λεπιδα δεν κάθεται ακριβως το ιδιο και στις 2 μεριες και αν γινεται θα προσπαθησω να την επιστρέψω οποτε γι αυτον τον λογο ερχομαι με αυτο το ποστ να μου δωσετε τα φωτα σας.
Ξυρίζομαι καθε μερα συνηθως ή ανα 2-3+ μερες.
Closed comb εχω για καθε μερα, slant εχω οποτε σκεφτομαι κατι σε open comb ή ρυθμιζόμενη.
Κοιτουσα την r41 , 6c ,la criatura και futur η οποια μου αρεσει κ πιο πολυ.σκληρα γενια εχω, ερεθισμους δεν ειχα ποτε εκτος των πρωτων ξυρισματων που εκανα.πχ με φατιπ ανοιχτη χτενα κ περμασαρπ δεν ειχα κανενα ερεθισμα. Ευχαριστώ και καλως σας βρηκα.

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα Κώστα, για την ευθυγράμμιση των fatip δες εδώ

Για μηχανή αν ξυρίζεσαι άνετα με την slant πήγαινε στην R41, για τα δικά μου πυκνά και σκληρά γένια η criatura απλά δεν ξυρίζει και η 6c δεν είναι όσο αποτελεσματική θέλω για την futur δεν έχω άποψη καθώς δεν έχω ξυριστεί, λέγεται πάντως ότι στις μεγάλες ρυθμίσεις είναι αρκούντως άγρια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13606 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@KostasX13 σε ρυθμιζόμενη ξυριστική μηχανή, εχω να σου προτείνω την Parker Variant αποτελεσματική και με προοδευτική κλιμάκωση της επιθετικότητάς. Καλή κατασκευή και ανταγωνιστική τιμή. Έχε την στα υπόψιν... Καλή συνέχεια !👍💈👍
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

H Futur απο το #4 και πάνω θερίζει ανελέητα. Εαν λάβουμε υπόψη το βάρος, την όχι απόλυτη ακαμψία λεπίδας στις μεγάλες ρυθμίσεις & το μεγάλο διάκενο, την μεγάλη & χοντρή κεφαλή και τέλος την λαβή που για εμένα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη σταθερότητας τότε την θεωρώ, προσωπικά, πιο επικίνδυνη απο την R41. Πιο εύκολη και φθηνή αγορά είναι μια κεφαλή R41 λοιπόν εφόσον είσαι οκ με την σλαντ όπως προανέφερε ο Γιάννης. Εγώ θα κοιτούσα και την Lupo 95 με λίγα παραπάνω χρήματα απο αυτά που θα έδινες για την Futur ή και την Rockwell 6S εαν θέλεις ρυθμιζόμενη.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@Algebar αυτο με την φατιπ δεν το πολυ έπιασα.Υπαρχει κανενα βιντεο;
Αξιζει να την κρατήσω την φατιπ αν καταφερω να τοποθετω σωστα την λεπιδα η να ζητησω επιστροφη που χλωμό βλεπω να την δεχτουν;
@gkarave θα την εχω στα υποψιν μου βασικα ηδη την ειχα μαζει με την progress νομιζω.
@Giwrgis η χοντρή κεφαλη δεν με ενοχλεί γιατι εχω μουστάκι οποτε το δυσκολο εκεινο κομματι δεν με τρομάζει. Πιο πολυ η φημη του στάχτη μς φοβίζει αλλά σκεφτομαι οτι δε χρειαζεται να παιξω σε μεγάλα νουμερα για να σφαχτω απλα οχι ομως και να μην παρω ομως βαθυ αποτελεσμα για να μην σφαχτω

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Δεν έχω δει κάποιο σχετικό βίντεο Κώστα. το διάβασα στο badgerandblade, απλά βάζω τη λεπίδα στο top cap και την πιέζω με τον αντίχειρα και τον δείκτη ώστε να καμπυλώσει και λόγω της πίεσης στα pin ευθυγραμμίζεται. Κρατώντας την καμπυλωμένη βάζω το baseplate και βιδώνω μέχρι να ισιώσει και 99% κάθεται ίσια.
Αν αξίζει να την κρατήσεις ή όχι εξαρτάται από αν σου αρέσει το ξύρισμα που σου δίνει, προσωπικά προτιμώ την R41.
Επίσης αν αποφασίσεις για την R41 έχε υπόψη σου ότι η λαβή της είναι πολύ ελαφριά (για τα δικά μου γούστα πάντα) και ίσως είναι καλύτερα να πάρεις μόνο την κεφαλή με ένα εικοσάρικο και να την ταιριάξεις με κάποια από τις λαβές που ήδη έχεις.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11679 times
Been thanked: 11998 times
Ηλικία: 48

@KostasX13 Αν καλοβλέπεις την futur, τότε ρίξε μια ματιά και στον πολύ οικονομικό κλώνο της, QShave.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7619 times
Ηλικία: 41

Συμφωνώ με τον @gkarave για την Parker Variant πολυ τιμια μηχανη,αλλα θα σου προτεινα την R41 για τωρα και αν θελεις κατι πιο αγριο να κοιταξεις πιο ακριβες λυσεις αργοτερα(blackbird oc,Tatara oc κτλ....)
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Γεια σου Κώστα! Κι εγώ αν θέλεις κάτι πιο σκληροπυρηνικό θα σου λεγα την r41! Εξαιρετική , θερίζει τα πάντα και αν την χειριστείς αργά και με προσοχή θα σου δίνει πολύ ωραία και γλυκά ξυρίσματα χωρίς κόπο! Στα + της το φθηνό κόστος κτήσης!
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@Algebar δεν εχω καταφέρει να κάτσει σωστα η λεπιδα οποτε δε ξερω κατα ποσο μου κανει το ξυρισμα της.πιεζοντας την καμπυλώνει προς τα κατω ή προς τα πανω;Πιεζω δηλαδη τις άκρες εχωντας την τοποθετησει στο πανω καπακι κ μετα βαζω το κατω κ σφιγγω;

Δε ξερω ολη αυτη η ταλαιπωρία με την φατιπ,να πετυχω την λεπιδα σωστα κτλ μου ρχεται να τους παρω τηλεφωνο αν γινεται να την επιστρεψω και να παω σε ρ41.twist,grande ή traditional rosegold?

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”