Yaqi Raster v3

Απάντηση
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

23 Σεπτεμβρίου κυκλοφόρησε η 3η έκδοση της Yaqi Raster single edge μηχανής.
24 Σεπτεμβρίου την παρήγγειλα από το Αυστραλέζικο thewetshavingco site.
8 Οκτώβρη (σήμερα) την παρέλαβα από τα ΕΛΤΑ με 5 ευρώ χρέωση τελωνείου (31 ευρώ σύνολο μεταφορικά + τελωνείο).

Περισσότερα όμως στο πρώτο μου ξυριστικό βίντεο! (λίγη επιείκεια παρακαλώ!)



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5168 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Θα γράψεις πιστεύω ένα review γιατί η v2 έκδοση είχε τα θέματα της. Ήπια μηχανή αντιγραφή της vector.
Drnick33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Σεπ 2020, 16:38
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 42 times

Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφόρησε και στο AliExpress στο μαγαζί της yaqi.
Δεν την ονομάζει raster v3 βέβαια.
Επίσης σκέτη η κεφαλή πάει κοντά στο 10€.

Παρέλαβα χθες και έκανα το πρώτο μου ξύρισμα. Δεν έχει κανένα θέμα ευθυγράμμισης όπως είχε η προηγούμενη έκδοση της. Αρκετά ήπια αλλά έκανα ένα πολύ αποδοτικό ξύρισμα. Τώρα αυτό που μένει είναι να δοκιμάσω κ άλλες λεπίδες.
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Έχεις δίκιο. Την βλέπω κι εγώ στο aliexpress τώρα.
Όσο καιρό ήταν σε prototype, είχε την αποκλειστικότητα το Αυστραλέζικο site, τώρα που βγήκε η "final" έκδοση την έβαλαν για πούλημα και στο δικό τους store. όπου προφανώς βγαίνει φθηνότερα.
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ε καλα και η v2 δεν ειχε και τοσο σοβαρο θεμα ευθυγραμισης. Με το ματι σε 2-3 δευτερολεπτα ησουν οκ.

Σχεδιαστικα δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι - ισως ελαφρα η ποιοτητα κατασκευης - θετικο αυτο. Αν το ξυρισμα της ειναι οπως της v2 τοτε μιλαμε ξανα για winner στην κατηγορια αυτη. Το μονο αρνητικο κατ εμε ειναι η EJ style λαβη που της κοτσαραν - προσωπικα τη δουλευω μια χαρα με ελαφριες αλουμινενιες λαβες απο Lord L5 και L6..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Πρώτη δοκιμή σήμερα με την Excalibur σε συνδυασμό με την feather professional. Στην αρχή είχα ένα θέμα με την ευθυγράμμιση της λεπίδας αλλά βρήκα το τρόπο της και όλα καλά. Με γένια δυο ημερών δεν πέριμενα να είχα τόσο καλό αποτέλεσμα. Ήπια μηχανή και ταυτόχρονα αποτελεσματική με εύκολο χειρισμό σε δύσκολα σημεία λόγο της ελαφριάς κατασκευής. Είναι η πρώτη φορά που ξυρίζομαι με s.e. razor και λεπίδες ac. οπότε δεν μπορώ να γράψω πολλά πράγματα. Θέλω να την δοκιμάσω με ποιο επιθετικές λεπίδες για να έχω μια ποιο ολοκληρωμένη άποψη. Θα δοκιμαστεί σε καθημερινά αλλά και σε περισσότερων ημερών γένια να δούμε πως συμπεριφέρεται.
Είναι πολύ όμορφη μηχανή με μαύρη αλουμινένια λαβη και γυαλιστερή κεφαλή.

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 43 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Πέρυσι μόλις το Yaqi Excalibur βγήκε προς πώληση στο κατάστημα Yaqi στο Aliexpress το αγόρασα.

Όπως πολλοί από εσάς γνωρίζετε, η πρωτότυπη έκδοση είχε ελαττωματικό κεφάλι με προβλήματα ευθυγράμμισης.

Με τη συμβουλή των παιδιών από το ιταλικό φόρουμ ξυρίσματος επικοινώνησα με την υποστήριξη πελατών Yaqi επισημαίνοντας το πρόβλημα.
Μου χάρισαν ένα νέο φυσίγγιο το οποίο παρέλαβα λίγους μήνες αργότερα.

Τώρα έχω και τα δύο κεφάλια, μπορώ να πω ότι το V2 σε σύγκριση με την πρωτότυπη έκδοση έχει λιγότερα προβλήματα ευθυγράμμισης αλλά όταν το δοκιμάζω για ξύρισμα δεν το νιώθω γλυκό, η λεπίδα αισθάνεται και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό.

Παρά το ελάττωμα και το πρόβλημα ευθυγράμμισης, η πρωτότυπη έκδοση είναι προτιμότερη για μένα γιατί δίνει ένα πολύ απαλό ξύρισμα. Η λαβή είναι η μαύρη ατσάλινη όπως στις φωτογραφίες του χρήστη @filman

Δεν έχω το πιο ενημερωμένο φυσίγγιο V3, εν κατακλείδι ίσως είμαι από τους λίγους που προτιμούν το πρωτότυπο φυσίγγιο από το νέο φυσίγγιο Yaqi Excalibur.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”