Δίλημμα! Rex Envoy 316 ή Razorock Lupo SS 95 DE ή RazoRock Game Changer 84-P DE;

Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Χθες παρέλαβα τελικά την κεφαλή iKon Tech και σήμερα έκανα μαζί της το πρώτο ξύρισμα με Gillette Super Thin ξυραφάκια. Στο wtg ήταν θαυμάσια, αλλά στο atg έγινε χαμός! Θα χρειαστώ χρόνο και λίγο αίμα παραπάνω μέχρι να την μάθω.
Και τώρα ιδού το δίλημμα: Rex Envoy 316 ή Razorock Lupo SS 95 DE ή RazoRock Game Changer 84-P DE; Ζαχαρώνω και τις τρεις, αλλά μπορώ πλέον ν' αγοράσω μόνο μια. :D Ποια απ' όλες θα προτείνατε; Και τις τρεις τις βρήκα κοντά στα 110€.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Η RR Lupo 95 μου δίνει φοβερά ξυρίσματα παράλληλα με ευκολία και εμπειρία χρήσης. Δυστυχώς δεν έχει τύχει να δοκιμάσω τις υπόλοιπες της λίστας, σίγουρα είναι η 95 είναι πιο αποτελεσματική λόγω μεγαλύτερου blade gap όμως. Rex 0.64mm, GC 0.84mm, Lupo 0.95mm, προσωπικά θα επέλεγα κάποια εκ των RR..
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@Giwrgis Με πια λαβή χρησιμοποιείς την 95; H λαβή με την οποία έρχεται είναι ικανοποιητική ή θα την άλλαζες;
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5910
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27501 times
Been thanked: 38955 times
Ηλικία: 54

Από τις τρεις προτιμώ την .95 διότι έχει το κάτι παραπάνω σε απόδοση από την 0.84 την οποία έβρισκα πολύ ήπια.
Envoy δεν είχα αλλά διαβάζω ότι αντιστοιχεί στη ρύθμιση 3 της Ambassador, η οποία γενικώς δε μου έκατσε καλά και την έδωσα κι αυτήν.
Η .95 με ελαφριά λαβή διαπρέπει. Βάλε της μια ωραία αλουμινίου.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7641 times
Been thanked: 6994 times
Ηλικία: 45

Καλησπερα, να σου βαλω ακομα ενα διλημμα κ να σου προτεινω μια παραπλησια μηχανη χρηματικα, αλλα διαφορετικης φιλοσοφιας;
Razorock Hawk V3 !!!
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@τασος9322 Την είχα δει, αλλά δεν πολυσυμπαθώ τα single edge. Δεν έχω τίποτα να πω κατά τους, απλά τα κοιτώ με μισό μάτι :)
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8665 times
Been thanked: 11690 times
Ηλικία: 55

Νομίζω πως αν κάποιος αφιερώσει λίγο χρόνο στην ανάγνωση της παρακάτω παράθεσης, θα κατανοήσει πως προκύπτει η αποτελεσματικότητα σε μία μηχανή. Όπως φαίνεται δεν παίζει ρόλο μόνο το blade gap.
Από τις αναφερόμενες έχω μόνο την Lupo. Δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικότερη από τις άλλες, αλλά είναι σούπερ αποτελεσματική κ γλυκιά στο χέρι μου, ακόμα κ σε γένια ημερών. Την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Εικόνα
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Φίλε @zanxion ανάμεσα στις τρεις, αυτή που μου άρεσε περισσότερο overall είναι η lupo 95.
-Η Gamechanger 84 sb έχει φοβερά ήπια αίσθηση κατά το ξύρισμα λόγω της λείας μπάρας ασφαλείας αντί της κλειστής χτένας που έχει η lupo.
Δυστυχώς όμως δεν είναι αρκετά αποδοτική για τα γούστα μου.
- Η envoy μπορεί να έχει το χαμηλότερο διάκενο όπως έγραψε ο φίλος παραπάνω, αλλά έχει αισθητά μεγαλύτερη έκθεση λεπίδας από τις άλλες δύο.
Στην ουσία ξυρίζει με την υπερ- θετική της έκθεση.
Το διάκενο της μου φάνηκε πιο κοντά στη ρύθμιση "2" βαριά "2,5" της ambassador όσο κι αν διαχέεται η πληροφορία ότι προσομοιάζει την ambassador στη ρύθμιση"3" :naughty:
Πρακτικά όχι.
Την συγκρίναμε με 2 ambassador , την δική μου και του Λαζάρου δλδ.
Ίσως και κάποιος άλλος φίλος που τις έχει δοκιμάσει και τις 2 να έχει διαφορετική άποψη :confusion-shrug:
Είναι αρκετά αποδοτική στα περάσματα της , αλλά έχει αυτήν την τραχιά αίσθηση που έχει και η ambassador , είτε πας "with the cap" είτε "with the bar".
Αυτή τη μυστηριώδη αίσθηση που ανεβάζεις - κατεβάζεις γωνία στη λαβή σου χωρίς να αλλάζουν και πολλά.
Αν πέσει ποτέ καμία στα χέρια σου και πρώτου την βάλεις στο μάγουλο σου,
βγάλε το cap, πιάσε το απ' το σπείρωμα και σύρε το στο επάνω μέρος της παλάμης σου σαν να ξυρίζεις το χέρι σου.
Αυτό το τραχύ "drag" (που θα νιώσεις από την κοφτερή ακμή του cap) που μοιάζει με το πέρασμα λεπίδας που έχει κουμπώσει στην ambassador,
είναι που θα σκουπίσει από το μάγουλο σου κάθε ίχνος υπερ-λίπανσης στο πέρασμα της.
Easy pass, εκτός κι αν ξέρεις τι θέλεις και πας για τον ρυθμιζόμενο θεριστή της εταιρείας, ambassador.
Εκεί πάω πάσο διότι είναι κούκλα και με ένα πέρασμα στο 4+ σε καθαρίζει dfs.
Οπότε πάμε στον "λύκο" , τον κλώνο του λυκανθρώπου WR1 που ξυρίζει σχετικά αποδοτικά και με σχετικά ήπια αίσθηση.

Και οι τρεις κεφαλές είναι της κατηγορίας "μέγγενη" που πρωτο-εισήγαγε ο αγαπητός Στέφανος @NYC1920 .
Αντί για posts που συγκρατούν την λεπίδα κοντά στο κέντρο της κεφαλής ,
καπάκι και πλάκα ασφαλείας αγκαλιάζουν την λεπίδα στην μεγαλύτερη επιφάνεια της και εγγύτερα στις ακμές της.
Έτσι καθιστούν την λεπίδα σχετικά άκαμπτη κατά την αντίσταση που βρίσκει στις τρίχες και θερίζει χωρίς ταλάντωση ( ή με μικρότερη ταλάντωση) και χωρίς να τινάζει την τρίχα.
Αυτά από εμένα , καλά θα ήταν να έκανες και καμιά δοκιμή, εάν κάποιος φίλος βρίσκεται κοντά σου.
Πλέον γίναμε πολλοί απ' ότι φαίνεται και δίνονται και τέτοιες ευκαιρίες.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 42 δευτερόλεπτα:
*ΥΓ.
Η envoy είναι τουλάχιστον το ίδιο αποτελεσματική με την Gamechanger, ίσως και αποτελεσματικότερη.
Χάνει κατά κράτος όμως από τις άλλες δύο κατά την αίσθηση στο δέρμα.
YMMV
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8665 times
Been thanked: 11690 times
Ηλικία: 55

Όταν ανεβαίνεις σε μπάτζετ εννοείται πως η κλτρ τακτική είναι ο δανεισμός κ η δοκιμή πριν την αγορά. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό ακριβώς λόγω του οικονομικού μεγέθους. Μάλλον θα πρέπει να υπάρχει ανάμεσα στους εμπλεκόμενους, σχέση μεγαλύτερη από αυτή των απλών μελών ενός φόρουμ...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Βρήκα ξάδερφο με την Envoy και θα την έχω την Παρασκευή για δοκιμή, αν και με όσα διαβάζω από εσάς, μάλλον η 95 θα είναι η καλύτερη επιλογή (όσες φορές κι αν με συμβουλέψατε στο φόρουμ αυτό βγήκα πάντα κερδισμένος! :helt ).
Θα την δω και την Envoy γιατί δείχνει κούκλα, αλλά κατά 99% θ' αγοράσω τη 95.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”