Razorock Lupo 95 ss hd vs Muhle Rocca R94 V4

Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Μάλλον ήρθε η ώρα νέας μηχανής. Είμαι ανάμεσα στις δύο του τίτλου. Σε αυτό που δίνω προτεραιότητα είναι η αποτελεσματικότητα.
Θα εκτιμούσα μια βοήθεια από κατόχους κάποιας από τις δύο ή κ των δύο.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Στο πρόσωπό μου έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα, με τη Λούπο να είναι κάπως πιο απαλή.
Στη Λούπο μπορείς να παίξεις και με πολλές διαφορετικές λαβές.
Εξαιρετικές και οι δυο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7622 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Συμφωνω, πανεμορφες και αποτελεσματικες μηχανες κ οι δυο και τωρα που ο kosmosman εχει την rocca στα 76.5 ευρω, ειναι vfm !!
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Για την Rocca δεν μπορώ να σου πω τπτ, δεν την έχω δοκιμάσει. Για την 95 έχω να σου πω οτι είμαι σχεδόν (YMMV) βέβαιος πως δεν θα το μετανιώσεις. Η μηχανή είναι πολύ γλυκιά, εύκολη και αποτελεσματική. Θεωρώ οτι της ταιριάζουν κοφτερά ξυραφάκια που αυξάνουν την απόδοση της. Για εμένα που έχω σκληρά, πυκνά γένια με λιπαρή επιδερμίδα και ξυρίζομαι μέρα παρα μέρα βρήκα την χρυσή τομή. Μου αρέσουν οι επιθετικές μηχανές, αυτές που είναι αποτελεσματικές με λίγα περάσματα. Η Maggards V3A υπήρξε δασκάλα για εμένα πάνω απο ενάμιση χρόνο, μου έδινε οτι ζητούσα και επειδή είχα περίπου έναν χρόνο να ασχοληθώ με νέες αγορές είχα μείνει εκεί.
Ακολούθησε η R41 με την οποία στο πρώτο ξύρισμα έλεγα τι χαζός ήμουν που δεν υπήρχε στο den μου τόσο καιρό, σύντομα επισκίασε τη V3A με την αποδοτικότητά της και σήμανε μία νέα καμπύλη "εκμάθησης" ώστε να έρθει στο επίπεδο με την προηγούμενη που ξυριζόμουν με "κλειστά μάτια". Σίγουρα πιο ιδιότροπη μηχανή που απαιτεί σεβασμό και κάποια στοιχειώδη εμπειρία, ίσως αυτός ήταν και ο λόγος - υποσυνείδητα - που δεν την είχα ακόμα προσθέσει στο οπλοστάσιο, περίμενα να "μεστώσω" στο ΠΞ.
Σύντομα, διαβάζοντας τα σχόλια και την ανάλυση του Στέφανου για την Lupo, αποκτήθηκε και αυτή καθώς ταίριαζε (στα αναγραφόμενα) σε αυτά που εγώ θέλω - βάζω μέσα και την περιέργεια ως παράγοντα διότι τα θετικά σχόλια και οι άμεσες αντιπαραθέσεις της με μηχανές "ονόματα" υπήρχαν όπου και να έψαξα να διαβάσω. Με ενθουσίασε με το πρώτο κιόλας κατέβασμα στο μάγουλο, ένιωσα οτι γνωρίζομαι με την μηχανή! Φαντάζομαι έχεις ηδη διαβάσει στο νήμα της μηχανής τί έχω γράψει οπότε δεν τα επαναλαμβάνω, απο εμένα κατασκευαστικά, αποδοτικά και σε εμπειρία χρήσης go for it!
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

τασος9322 έγραψε: 20 Αύγ 2021, 17:58 Συμφωνω, πανεμορφες και αποτελεσματικες μηχανες κ οι δυο και τωρα που ο kosmosman εχει την rocca στα 76.5 ευρω, ειναι vfm !!
Καμιά βδομάδα που τις ψάχνω κ διαβαζω κ βλέπω, έχω καταλήξει πως είναι ισάξιες κ με όποια επιλογή κ αν κάνω θα είμαι οκ. Κ εκεί που έγερνα προς τη Lupo είδα την τιμή της Rocca στο Κosmosman. Έτσι κατέφυγα στους συνξυριστές εξειδικεύοντας το ερώτημα σε σύγκριση, πέρα από τις αξιολογήσεις της καθεμίας ξεχωριστά.

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
Επίσης δεν ξέρω αν η έκδοση που έχει το Kosmosman είναι η V4, γιατί όπως έβλεπα οι προηγούμενες ακόμα και η V3 είχαν ανάλογα με το κομμάτι πιθανά θεματάκια. Να παίρνεις τέτοιας τάξης μηχανή, με την πιθανότητα να σπάσουν τα posts του top-cap λόγω του ότι δεν ήταν μασίφ, θεωρώ πως είναι το λιγότερο απρεπές. Έχω στείλει email στο Κosmosman και περιμένω απάντηση.
Μπάμπης
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου η Rocca που έχει η κοσμομαν είναι η v4 σίγουρα αν θέλεις να προχωρήσεις σε αγορά
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Επιβεβαιώνω και εγώ για το κατάστημα. Έκανε φίλος μου την αγορά πρίν λίγο καιρό και ήταν η V4.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Επιβεβαιώνω και γω για την version 4 από Kosmosman. Αγόρασα την δική μου R94 πριν αρκετό καιρό μόλις είχαν πρωτοέρθει.
Αριστη μηχανή, αν και closed comb μου δίνει βαθειά ξυρίσματα (μισό κλικ λιγότερο από την R41).

Ξυρίζει με την ίδια ασφάλεια, χωρίς ερεθισμούς γένια ημέρας, αλλά και γένια 3 ημερών.

Την lupo δεν την έχω, έχω όμως την Game Changer 0.84 Jaws. Αριστη μηχανή και αυτή, εξ ίσου αποτελεσματική.
Το μόνο πλεονέκτημά της έναντι της Rocca, είναι η λεπτότερη κεφαλή, που περνάει πιο εύκολα από το μουστάκι.

Η Rocca βέβαια, όπως λέει και ο Τάσος παραπάνω, είναι vfm.

Πάντα βέβαια YMMV. :)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Ωραία @foxtrot Γιάννη. Εκεί που ήμουν ανάμεσα σε δύο, τώρα είμαι ανάμεσα σε τρεις :) . Την Jaws την είχα και εγώ στα υπόψιν μου, καθώς είναι διαθέσιμη σε κατάστημα στον Πειραιά που ψωνίζω συχνά, αλλά την είχα κάνει στην άκρη λόγω του ότι μου φάνηκε υπερβολική για πιθανό καθημερινό ξύρισμα. Την χρησιμοποιείς κ για καθημερινό ξύρισμα;
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Btw, το Kosmosman τις έχει και σε αχτύπητες τιμές. Μόλις αγόρασα κι εγώ μια R95HD. Θα έρθει Σεπτέμβρη, αλλά μαζί με τα άλλα στο καλάθι μου ήρθε πολύ καλά! Ήταν και τελευταίο κομμάτι γιατί τώρα τη δείχνει εξαντλημένη! Εικόνα
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”