Ερεθισμός με Le Pere Lucien Cologne-Fougere

Απάντηση
spyroskon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Αύγ 2021, 16:29
2

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Αγόρασα πρόσφατα το σαπούνι Cologne-Fougere της Le Pere Lucien. Ενθουσιασμένος, λοιπόν, με βάση τα όσα ακούγονται για τα σαπούνια της εταιρίας, κάνω το πρώτο μου ξύρισμα, το οποίο ήταν σχετικά κακό, καθώς η τρομερή ζέστη που επικρατούσε με έκανε λίγο βιαστικό και, συνεπώς, δεν το απόλαυσα καθόλου και έκανα και ορισμένα λάθη.

Προφανώς δεν το έβαλα κάτω και μετά από 2-3 μέρες που περίμενα να ηρεμίσει και το δέρμα μου, ξαναπροσπάθησα. Εκεί, λοιπόν, ανακάλυψα ποιο είναι το πρόβλημά μου με το σαπούνι. Μετά το πρώτο πέρασμα, με το που βάλω ξανά αφρό στο πρόσωπο, νιώθω κάποιους μέτριους έως έντονους ερεθισμούς. Το ίδιο συνέβει και στο τρίτο μου ξύρισμα με το συγκεκριμένο σαπούνι. Εδώ να σημειώσω πως δε μου έχει ξανατύχει με κάποιο άλλο σαπούνι. Οπότε, για σιγουριά, δοκίμασα να ξυριστώ ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (ίδιες συνθήκες, ίδια μηχανή, ίδια λεπίδα, ίδιο πινέλο) με το προηγούμενο σαπούνι μου (A&E Kaizen, το οποίο με είχε αφήσει τρομερά ικανοποιημένο) και δεν είχα κάποιο παρόμοιο θέμα.

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει περίπτωση κάποιο συστατικό του σαπουνιού (το άρωμα;) να με ερεθίζει;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει: Stirling Stirling Gentleman, A&E Kaizen, Haslinger Μέλι, Proraso Sandalwood, Trueffit & Hill 1805. Από αυτά το καλύτερο για μένα ήταν το Kaizen της A&E, ενώ κάποια παρόμοια προβλήματα (με το παραπάνω που περιγράφω) είχα με την κρέμα της Trueffit & Hill.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38924 times
Ηλικία: 54

Σ' εμένα έχει συμβεί το ίδιο με το Kaizen 'καφές', το Oleo 'Treviso' και παλιότερα με μερικά άλλα που δε θυμάμαι και περιείχαν αμυγδαλέλαιο ή άλλα αιθέρια έλαια σε μεγάλη ποσότητα.

Πέτα το και μην ασχολείσαι άλλο.

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Ας το πουλήσει καλύτερα εδώ γιατί να το πετάξει; Ας πάει σε κάποια άλλα χέρια (μούτρα).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”