Πρόταση για ένα καλό pre-shave;

Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7620 times
Ηλικία: 41

PPA cube δαγκωτο!Πολυ καλο σε καλη τιμη και μεγαλη ποσοτητα.
Αν και δεν νομιζω να χρειαζεται pre shave με τοσα ποιοτικα σαπουνια που κυκλοφορουν
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
geathana
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2016, 17:28
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 39 times

PAA Cube
Dimstam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Απρ 2021, 22:51
3
Has thanked: 17 times
Been thanked: 40 times
Ηλικία: 35

Να προτείνω και εγω με τη σειρά μου:
1. Proraso Wood & Spice (Ωραίο κ ζεστό άρωμα, ιδανικό για χειμώνα)
2. Phoenix Artisan A.CUBE 2.0 Epic Slick (άοσμο, πάντως καιρού)

Και τα δυο value for money και εξαιρετικά προϊόντα. Με 10-12€ και σου κρατάνε παρά πολυ καιρό!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Απο ότι εχω δοκιμάσει το καλύτερο με διαφορά ηταν το Baume.Be Gel . Να σημειώσω οτι το .CUBE 2.0 δεν το έχω δοκιμάσει.
Υ.Γ Pre shave σε λάδι δεν βάζω που να με πληρώνουν......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Laz73
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Δεκ 2021, 18:28
2
Has thanked: 43 times
Been thanked: 14 times

Καλημέρα στην παρέα. Νέος κι εγώ στο ΠΞ, εδώ κι 1,5 μήνα περίπου που έχω ξεκινήσει, ήδη έχω αποκτήσει αρκετά προιόντα ΠΞ, τόσο μηχανές (5 έχω ήδη, ζωή να έχουν) και πινέλα όσο και σαπούνια/κρέμες καθώς και λεπίδες.
Σε όλον αυτό τον καιρό που κάνω ΠΞ δεν χρησιμοποιούσα κάποιο ιδιαίτερο pre shave πέρα από το κλασικό σαπουνάκι γλυκερίνης του Παπουτσάνη, το οποίο γενικά ήταν ουδέτερο προς καλό για μένα.
Να πω εδώ ότι επειδή κάνω BBS και ξυρίζομαι κάθε 2-3 μέρες, γενικά όλον αυτό τον καιρό έχω ερεθισμούς από το ξύρισμα, ιδίως στη δεξιά πλευρά του προσώπου χαμηλά (σαγόνι προς λαιμό).
Σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω κι ένα πιο εξειδικευμένο προϊόν pre shave. Παρήγγειλα λοιπόν το Proraso Pre shave Cream Cypress Vetyver το οποίο και δοκίμασα το περασμένο Σάββατο και απογοητεύτηκα παιδιά. Ενώ σαν μυρωδιά μου αρέσει πολύ, με το που το βάλω στο πρόσωπο και κάνω επάλειψη, σχεδόν αμέσως μου προκαλεί ερεθισμό και κοκκινίλα στην επιδερμίδα.
Αυτό μου συνέβη και τις 2 φορές που το χρησιμοποίησα, οπότε είμαι δυστυχώς πεπεισμένος ότι για κάποιο λόγο μου δημιουργεί θέμα το συγκεκριμένο.
Έχει τύχει σε κανέναν σας ανάλογο θέμα με pre shave της Proraso;
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13621 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Laz73 ...μπορείς να δοκιμάσεις τον κύβο της PAA, καθώς και κάτι ποιοτικότερο, όπως το λάδι της Truefitt & Hill. Εναλλακτικά, ένα απλό σαπούνι γλυκερίνης από σούπερ μάρκετ, όπως αναφέρεις κιόλας, είναι μια ασφαλής επιλογή. Καλή συνέχεια !!!
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Truefitt & Hill Pre Shave oil.Τέσσερις το πολύ πέντε σταγόνες αρκούν.Το χρησιμοποιώ μόνο το χειμώνα.Το καλοκαίρι απλά δεν το χρειάζομαι.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Εκτός από ένα ζεστό ντους..
Ο κύβος της Phoenix Artisan Accoutrements
δίνει σίγουρα ώθηση στο σαπούνι η κρέμα που θα χρησιμοποιηθεί μετά.

Αν και δεν το χρησιμοποιώ τακτικά..
γιατί θέλω να γνωρίζω τις ατόφιες ιδιότητες των σαπουνιών..
επιβεβαιώνω πως το μίγμα 100% φυτικών ελαίων της Saponificio Varesino είναι σίγουρα πολύ καλό
για την φροντίδα του δέρματος με αδιάφορο άρωμα από το αβοκάντο!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλησπέρα, εγώ χρησιμοποιώ το κλασικό κόκκινο της proraso. Δεν έχω καταλάβει αν δουλεύει, απλά συνεχίζω και το βάζω για ψυχολογικούς λόγους. Όταν μου τελειώσει θα πάρω κάτι,θεωρητικά, καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@hiddenite
Αυτό κ το πράσινο της proraso ΙΜΟ έχουν κάπως έντονη μυρωδιά κ πρέπει να συνδυάζονται με το σαπούνι που ακολουθεί. Το λευκό της proraso είναι πιο ουδέτερο. Δοκίμασε κ το Γλυκερίνης Παπουτσάνης χωρις ξέβγαλμα, που είναι σχεδόν τζάμπα. Το χρησιμοποιώ μόνιμα κ σε μένα κάνει δουλειά. Βέβαια από άρωμα είναι λίγο άστα να πάνε, αλλά ακολουθεί σαπούνι.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”