Ποια Razorock?

poseidon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2021, 06:57
2
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 31

Με τρώει και μένα το πορτοφόλι για έξοδα και αναβάθμιση. Είμαι ανάμεσα στις lupo .72 & .95, δεν θα έλεγα όχι και σε μια μεταχειρισμένη gamechanger 84p, αλλά για καινούρια μηχανή τα 15€ παραπάνω τα αξίζει νομίζω η lupo.
Χρησιμοποιώ μια Muhle R89, αλλά χρειάζομαι μια πιο αποδοτική μηχανή. Με την Muhle αν δεν αφήσω την τρίχα 4-5 μέρες να μαλακώσει, έχω πρόβλημα μεγάλο, ιδιαίτερα στο πιγουνι και λιγότερο στο μουστάκι.
Σαν εναλλακτική εννοείται και η Rocca, αλλά επειδή μου αρέσει το BBS η κόντρα είναι απαραίτητη κάθε μία με δύο μέρες, οπότε η Rocca είναι σε δεύτερη μοίρα.
Αυτές τις μηχανές τις βρίσκουμε κάπου κοντά στις τιμές Αμερικής ($70-65€) ή αναγκαστικά πάμε στα 100€+?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 27 Ιούλ 2021, 03:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Όλες οι αναλύσεις επί χάρτου είναι άστοχες και αδοκιμες για μένα. Αν δεν δοκιμάσεις δε μπορείς να καταλάβεις τι σου ταιριάζει. Το καλύτερο είναι να δανειστεις κάποιες μηχανές που σε ενδιαφέρουν για να δεις πως θα σου κάτσουν. Εγώ πχ θεωρώ πολύ ανώτερη την Rocca σε σχέση με την Game changer 84p γι'αυτό και πούλησα την δεύτερη.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos1973
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 16 Φεβ 2021, 20:21
3
Has thanked: 510 times
Been thanked: 246 times
Ηλικία: 51

Εγώ πάντως να προσθέσω στα όσα καλά έχω γράψει για την Lupo 95 ότι στο δικό μου πρόσωπο τουλάχιστον, ξυρίζει με την ίδια ευκολία και αποτελεσματικότητα γένια 2 ημερών και γένια 4-5 ημερών.
Pansellinas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Αύγ 2021, 23:50
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Γειά σας παιδιά. Πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ και ελπίζω όχι το τελευταίο. Θεωρώ πως οι έμπειροι πρέπει να βοηθούν τους αρχάριους. Γι΄αυτό αποφάσισα να γράψω στο συγκεκριμένο νήμα. Είχα "ρουτινιάσει" γιατί νόμιζα πως ήμουν ένας από τους εναπομείοναντες πιστούς στο παραδοσιακό ξύρισμα μέχρι που ξέσπασε αυτή η νέα ..αναπαλαιωμένη μόδα. Τώρα συζητώντας στα διάφορα φόρουμσ (ή φόρα) νομίζω πως απόκτησε περισσότερο ενδιαφέρον αυτή η καλή μας συνήθεια. Μπορώ να παραθέσω μερικές ουσιαστικές διαφορές όπου υπερτερεί το παραδοσιακό ξύρισμα έναντι του σύγχρονου "ανούσιου" ξυρίσματος. Πρώτον και βασικότερο ο σεβασμός στο περιβάλλον. Λιγότερα πλαστικά, έως μηδενικά. Δεύτερον εξοστρακισμός των έτοιμων αφρών ξυρίσματος οι οποίοι βρίθουν από χημικά προωθητικά αέρια και συντηρητικά. Τρίτον η άνεση και η αποτελεσματικότητα. Αλλιώς χειρίζεσαι τη μια λεπίδα και αλλιώς τη κασέτα λεπίδων. Η μια λεπίδα μπαίνει παντού ενώ οι πολλές δημιουργούν επίπεδο και δυσκολεύουν τη πρόσβαση στα δύσκολα σημεία. Οι δέσμη λεπίδων είναι καλή μόνο για τα μάγουλα! Τέταρτο και βασικό για όλους μας η έκπλυση της λεπίδας. Ποτέ δεν θα χτυπήσεις την αγαπημένη σου λαμπερή ξυριστική μηχανή στον νιπτήρα για να φύγουν οι τρίχες σε αντίθεση με τις...περσίδες των πλαστικών μηχανών. Μπορώ να βρω κι άλλα πλεονεκτήματα αλλά θα μακρυγορήσω. Τώρα να σχολιάσω και το θέμα εδώ. Τα νούμερα που αναφέρονται στο δεύτερο μήνυμα για τη μηχανή Rockwell 6 δεν αφορούν την έκθεση της λεπίδας. Το πόσο δηλαδή προβάλλει η λεπίδα από το σώμα της κεφαλής αλλά αφορούν στο λεγόμενο blade gap ή κοινώς χάσμα λεπίδας ή διάκενο. Είναι η κάθετη απόσταση μεταξύ της άκρης της λεπίδας και της μπάρας ασφαλείας. Η πιο βασική παράμετρος για όλους μας είναι η έκθεση της λεπίδας. Αν αυτή είναι θετική τότε σίγουρα θα σε ξυρίσει ή μπορεί και να σε κόψει! Πάντως εδώ είμαστε, πρώτα ο Θεός να λύνουμε καμια απορία και γιατί όχι ακόμη και να μαθαίνουμε, πάνω σε αυτό που αγαπάμε να κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Τελικά ποια πήρες; ποια είναι η εμπειρία σου;
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα,

Την περίοδο εκείνη που έψαχνα για μηχανη, προτίμησα την Lupo 0.72. Τότε ξυριζομουν συνήθως ανά 2 μέρες και δεν ήμουν σίγουρος αν GC 0.68 θα ήταν αρκετά αποτελεσματική.

Την Lupo την χρησιμοποίησα σχεδόν αποκλειστικά για 3-4 μήνες, τόσο για γενιά 2-3 ημερών όσο και για καθημερινό. Στο δικό μου πρόσωπο (μαλακά γενιά, αλλά πολύ πυκνά, και ευαίσθητη επιδερμίδα) συμπεριφέρθηκε άψογα. Μηδενικά κοψίματα, σχεδόν μηδενικοί ερεθισμοί, DFS+, με δύο περάσματα, WTG-ATG.

Πλέον την χρησιμοποιώ περιστασιακά, καθώς προτιμώ να ξυρίζομαι με φαλτσετα. Ωστόσο για ένα πρωινό γρήγορο φρεσκάρισμα πριν την δουλειά, είναι για εμένα ιδανική.

Αν ένιωσα δικαιωμένος με την επιλογή μου; Φυσικά!

Αν θα την ξανά αγόραζα; Εννοείται.

Αν υπάρχουν καλύτερες; Πολύ πιθανόν. Εξαρτάται από τις ανάγκες σου. Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία με πληθώρα μηχανών, για να μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη.
Stelios
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Razorock Mission VS Razorock Mentor
Ποιες ειναι οι διαφορές τους?

η Mission είναι ίδια κεφαλη με την 89?
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Η game changer 0.84 είναι απο τις πλέον αγαπημένες μου μηχανές (μαζί με την EJ 3one6) Απο προχθές είμαι κάτοχος και της Lupo 0.72 αλλά δεν έχω ξυριστεί ακόμη μαζί της .Όταν θα ξυριστώ 2-3 φορές θα γράψω δυο λόγια για τις διαφορές τους
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Όχι φίλε @kwnssk,
δεν είναι ίδιες.
Η mentor είναι ελαφρώς επιθετικοτερη/ αποδοτικότερη από τη mission.

•Η Mentor με το ίσιο base plate είναι "εμπνευσμένη" από την V3A του Maggard

• Ενώ η Mission (με το χαμογελαστό base plate)
είναι μια 89αρα με υψηλότερα posts .
Δλδ μια 89αρα με καλύτερη απόδοση.
Παρόμοια σχεδίαση/φιλοσοφία με τη Mission έχουν και οι κλειστές κεφαλές της Parker.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13603 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Είναι ακριβώς έτσι φίλε @kwnssk , όπως τα διατυπώνει ο φίλτατος @Bill the butcher , η μηχανή Mentor είναι σαφώς επιθετικότερη και στην δική μου επιδερμίδα μου "θυμίζει" την Mühle Rocca.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”