Ποια Razorock?

Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Εδώ και λίγο καιρό, (με τρώει ο κ…. ς μου)  έχω μια έντονη επιθυμία να αγοράσω μια ακόμη DΕ. Νομίζω πως η αδυναμία μου είναι οι SS μηχανές. Αυτός είναι και ο λόγος που προσανατολίζομαι στις Razorock, καθώς είναι από τις πιο οικονομικές της κατηγορίας.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ την Merkur 34c (πρώτη μου μηχανή) και έχω αποκτήσει και την Rockwell 6s (ξετρελαμένος!!! ) την οποία χρησιμοποιώ με την πλάκα 3 ή 4. Από ότι καταλαβαίνετε προτιμώ της πιο ήπιες μηχανές (συνήθως με λεπίδες permasharp ή Gillette Silver Blue).

Βάση όλων αυτών, προσανατολίζομαι στην Gamechanger  0.68 ή την Lupo 0.72. Εξάλλου νομίζω ότι είναι λίγο διαφορετικές μηχανές από αυτές που ήδη έχω, καθώς έχουν διαφορετικό grip της λεπίδας (… ή μήπως όχι;).

Από αυτούς που έχουν εμπειρία και από τις δύο, έχουν αξιοσημείωτη διαφορά μεταξύ τους; Αξίζουν τα 15€ παραπάνω για την Lupo; Ή μήπως να μείνω με αυτές που ήδη έχω :) :) :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος $@rgi την 12 Ιούλ 2021, 19:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Stelios
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11672 times
Been thanked: 11997 times
Ηλικία: 48

Παραθέτω την έκθεση λεπίδας της Rockwell 6S για ευκολία στη σύγκριση

R1: 0.20 mm
R2: 0.35 mm
R3: 0.48 mm
R4: 0.61 mm
R5: 0.69 mm
R6: 0.79 mm
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Ενδιαφέρον… Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν γνώριζα την έκθεση λεπίδας για κάθε πλάκα της Rockwell.

 

Από την άλλη βέβαια, γεννιέται ένα άλλο ερώτημα. Ψάχνοντας (μετά το έναυσμα που μου έδωσες) βρήκα ότι η έκθεση λεπίδας για την Merkur 34c είναι 0.71. Συγκρίνοντας την με την 6s, σαν εμπειρία χρήσης δεν μοιάζει να είναι πιο επιθετική από την πλάκα R5 της Rockwell. Είναι επομένως  πιθανόν η έκθεση λεπίδας να μην είναι αρκετή να κρίνεις την επιθετικότητα μιας μηχανής;

 

Σίγουρα οι κατασκευαστές κάθε De razor, αλλάζουν μικρομετρικά κάποια σημεία στον σχεδιασμό του κάθε μοντέλου, προσφέροντας του διαφορετικά χαρακτηριστικά. Κάποιοι χρήστες, βλέποντας αυτές τις αλλαγές μπορούν να κρίνουν αν ένα μοντέλο ταιριάζει σε αυτούς ή όχι. Εγώ δεν μπορώ ακόμη να κρίνω. Μόνο η εμπειρία κάποιων άλλων χρηστών που έχουν δοκιμάσει και τις δύο ίσως βοηθούσε και αυτό σε γενικές γραμμές.

Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ που μου έδωσες το κίνητρο να κοιτάξω λίγο καλύτερα τις μικρές λεπτομέρειες των razors για να βρω αυτό που ταιριάζει περισσότερο σε εμένα.

Stelios
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6926 times
Been thanked: 5948 times
Ηλικία: 49

Πες μας και αν κάνεις καθημερινό ξύρισμα ή ανά 2ημερο, 3ήμερο...
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Κοίτα... Τώρα το καλοκαίρι συνήθως ανά 2 το πολύ μέρες λόγω ζέστης. Όταν χειμωνιάσει νομίζω θα γίνεται λίγο πιο αραιά πχ ανα 3 μέρες. Επίσης, αν βοηθάει, οι τρίχες στο πρόσωπο μου είναι αρκετά πυκνές αλλά μάλλον μαλακές, χωρίς περίεργα γυρίσματα.
Stelios
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13602 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@$@rgi ... να έχεις υπόψη σου , ότι πέρα από την έκθεση λεπίδας σημαντικό ρόλο παίζει και η ίδια η γεωμετρία της κεφαλής της κάθε μηχανής, καθώς και το βάρος της. Ως προς τη γεωμετρία της μηχανής, ανάλογα και με το πρόσωπο θα συναντήσεις διαφορές από μηχανή σε μηχανή, περίπου ίδιας κατηγορίας ως προς την επιθετικότητά τους, π.χ. βρίσκω την Muhle Rocca περισσότερο "άγρια' και επιθετική σε σχέση με την Rockwell 6s στην πλάκα 6. Ως προς το βάρος κάθε μηχανής, π.χ. , Η Rockwell 6s, επειδή έχει μεγαλύτερο βάρος, καθότι ατσάλινη, ξυρίζει πιο βαθιά, επιτρέποντάς να ασκείς λιγότερη πίεση στο πρόσωπο σε σχέση με την άλλη της εκδοχή - έκδοση , δηλαδή την Rockwell 6c. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω στο πρόσωπό μου.
Θέλω να πω, με λίγα λόγια, ότι είναι πιο σύνθετη και πιο προσωποποιημένη στον καθένα χωριστά η κάθε ξυριστική μηχανή και το πώς ξυρίζει.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Έκθεση και διάκενο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

@gkarave... Συμφωνώ μαζί σου ότι το θέμα είναι περισσότερο πολύπλοκο από μια-δυο παραμέτρους σχετικά με το τι ταιριάζει στις ανάγκες του καθενός.

@Vavous.... Την έκθεση λεπίδας την καταλαβαίνω. Όταν όμως λες διάκενο; Εννοείς το κενό ανάμεσα στο κάτω μέρος της λεπίδας και το πάνω μέρος της μπάρας ασφαλείας;
Stelios
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

@$@rgi Διάβασε εδώ τα εξηγεί πολύ καλά ο Στέφανος @NYC1920
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

@Algebar Σε ευχαριστώ για τον σύνδεσμο. Ο @NYC1920 φαίνεται να γνωρίζει πολυυυυύ καλά το αντικείμενο, τόσο θεωρητικά όσο και από προσωπική εμπειρία. Με την ευκαιρία, έψαξα και διάβασα και τις υπόλοιπες του, και είναι όντως διαφωτιστικότατες!!! Όπως για παράδειγμα, αυτή που αναφέρει για τους διαφορετικούς τύπους ξυριστικών μηχανών, ανάλογα με τον τρόπο που συγκρατούν την λεπίδα.

viewtopic.php?p=248522#p248522

Από ότι φαίνεται, η ακαμψία της λεπίδας είναι ακόμη ένας παράγοντας που επηρεάζει, όχι τόσο την επιθετικότητα την μηχανής, όσο την αποτελεσματικότητά και την απόδοσή της.

Σε forum του εξωτερικού, το αναλύουν ακόμη περισσότερο. Κάνουν αναφορές για την αποτελεσματικότητα, την επιθετικότητα και την αίσθηση στο πρόσωπο, ανάλογα με το είδος του Base plate. Για παράδειγμα άλλη συμπεριφορά θα έχει μια μηχανή με Solid Bar (Gamechanger) και άλλη μια μηχανή με closed comp (Lupo). Ακόμη και ο σχεδιασμός του closed comp με βαθύτερα ή όχι διάκενα, ή ακόμη και η απόσταση μεταξύ των «δοντιών της χτένας» επηρεάζουν την συμπεριφορά κάθε μηχανής.

https://www.badgerandblade.com/forum/in ... s/11300603


Και σε Όοοολλα αυτά, προστίθενται οι ατομικές, προσωπικές μεταβλητές, όπως σχήμα προσώπου, τύπος δέρματος, σκληρότητα-φορά-μέγεθος τρίχας και πολλά-πολλά άλλα.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας. Μπορεί να μην πήρα μια σαφή απάντηση σχετικά με την εμπειρία χρήσης των δύο μηχανών, αποκόμισα όμως πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες για να κάνω την επιλογή μου. Από την στιγμή που δεν δύναμαι να τις δοκιμάσω θα πορευτώ βάση των γνώσεων που αποκόμισα εδώ. Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.
Stelios
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”