S.R. Droescher για πρώτο μαχαίρι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
igkanlis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 06 Απρ 2021, 22:47
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 29

Καλησπέρα σε όλους!

Παρθενικό post στο forum και βουτάω κατευθείαν στα βαθιά. Προσπαθώ να κάνω το πρώτο μου βήμα στον κόσμο των Straight Razors κι έπειτα από λίγο ψάξιμο, είδα πως πολλοί είναι αυτοί που προτείνουν την επιλογή ενός αναπαλαιωμένου Vintage SR για ξεκίνημα αντί ενός καινούργιου για τους εξής λόγους:

• τα "παλιά" ξυράφια έχουν κατά κύριο λόγο καλύτερα κράματα ατσαλιού,

• οι νέες εταιρίες που κατασκευάζουν SR δεν έχουν το "know-how" των παλιών μαστόρων,

• αυτές που έχουν επιβιώσει (πχ. Dovo, Böker, TI) έχουν ρίξει την ποιότητά τους για να συντηρηθούν στη σημερινή αγορά,

• μπορείς να βρεις αναπαλαιωμένα με πολύ χαμηλό κόστος λόγω άσχημης κατάστασης (οπτικά), που παρ' όλ' αυτά παραμένουν πλήρως λειτουργικά.

Εντόπισα έναν τύπο από Αμερική που αναπαλαιώνει και παραδίδει shave ready ξυράφια ανά τακτά χρονικά διαστήματα μέσω αγγελιών στο Reddit. Φτιάχνει επίσης τα δικά του strops από δέρμα latigo. Η συγκεκριμένη κοινότητα δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένη από την ποιότητα δουλειάς του και τον συστήνει ανεπιφύλακτα ως φθηνή λύση για όσους ψάχνουν να μπουν στο hobby.


Στην πιο πρόσφατη αγγελία του, μπάνισα ένα πανέμορφο Böker Red Injun 102, αλλά δυστυχώς δεν το πρόλαβα.

Επόμενος στόχος, στα 70$, το παρακάτω εργαλείο:

ΕικόναΕικόνα

Τον παρακάλεσα να μου το "κρατήσει", ώστε να ακούσω γνώμες και από εδώ πριν ολοκληρώσω την αγορά.

Με 30$ παραπάνω, κοτσάρει μαζί και ένα δικό του strop:

Εικόνα

Να εξηγήσω σε αυτό το σημείο πως έχω σαν δεδομένο ότι θα τα "καταστρέψω" και τα δύο σαν πρωτάρης, όσο προσεκτικός και αν είμαι, αλλά τα βλέπω σαν μια τίμια επένδυση για να ξεκινήσω.

Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς τη γενική εικόνα της κατάστασης του ξυραφιού, το brand, την τιμή της επένδυσης και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή που θα μπορούσε να με βοηθήσει στην παρούσα φάση της αναζήτησης μου.

Ευχαριστώ πολύ!
Let the galaxy burn!
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Προσωπικά δεν ξέρω αν θα σε βολέψει η άκρη του τώρα που είναι αρχή, προσωπικά (και αισθητικά) μου αρέσουν με κυρτές άκρες και ας χάνουν σε ακρίβεια. Γενικά ωραίο φαίνεται. Σε λίγο θα λάβεις αναλυτική ενημέρωση από ειδικότερους στα θέματα αγορών κτλ. Τα λουράκια δείχνουν καλά και για 30$ δεν νομίζω να παίζει κάτι καλύτερο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”