Cordovan - English Bridle Strops

Παναγιώτης Κιοσσές
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 12:37
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλό λουρί ακονίσματος για τα μαχαίρια μου. Η ερώτηση μου είναι η εξής, English Bridle, Cordovan ή Horsehide, ποιες είναι οι διαφορές του;; Και αξίζει κάποιος να δώσει τα διπλά λεφτά για ένα Cordovan και γιατί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε για πιο λόγο να δώσεις αυτά τα λεφτά τι λουρί έχεις τώρα?
Γιώργος
Παναγιώτης Κιοσσές
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 12:37
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Καλησπέρα Γιώργο, έχω ένα λουρί no name τον 20€ το οποίο το ήθελα για την αρχή, για να μάθω να στροπάρω. Πλέον δεν καλύπτει τις ανάγκες μου καθώς στόχος μου είναι η καλύτερη κόψη.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου εγώ με τον λίγο καιρό που ασχολούμαι θα σου προτείνω ένα λουρί Russia juchten
Γιώργος
Παναγιώτης Κιοσσές
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 12:37
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Σε ευχαριστώ για την πρότασή σου, θα ρίξω μια ματιά!!
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αντε να πω κι εγω το μακρυ μου και το κοντο μου.

Τα λουρια στρωνουν - ισιωνουν την κοψη και δεν ακονιζουν. Εξ αλλου αυτη ειναι η δουλεια τους.
Ενα αξιοπρεπες στιβαρο δερμα χωρις προβληματα, οχι φτηνιαρικο, τουλαχιστον στην αρχη, κανει την ιδια δουλεια ειτε ειναι το ενα, ειτε ειναι το αλλο, ειτε το παρααλλο.
Δεν προκειται να δεις διαφορα στην κοψη.
Υπαρχει διαφορα στην αισθηση στροπαρισματος. Αλλο ειναι πιο αθορυβο, αλλο πιο θορυβωδες, αλλο πιο φρεναριστο αλλο πιο γλυστερο κλπ.
Ομως το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο περιπου.
Ομως υπαρχει μια σημαντικη διαφορα στην διαρκεια της ζωης τους και στο αν με τον καιρο διατηρει ή και βελτιωνει τα αρχικα χαρακτηριστικα του ή αν γινεται ολο και χειροτερο.
Για λουρι ξυραφιου χρειαζομαστε δερμα πυκνο και στιβαρο, μη ελατό αλλα ταυτοχρονως ελαστικο ωστε οταν λυγιζει να μην κανει ρυτιδες και επισης οσο το δυνατον αμεταβλητο στην υγρασια. Και φυσικα ολα αυτα να τα διατηρει σε μεγαλο βαθος χρονου.
Αν θεωρησουμε οτι ο κατασκευαστης του λουριου επιλεγει ετσι κι αλλιως τα μερη της δορας με την σωστη πυκνοτητα και χωρις γδαρσιματα, σκισιματα κλπ, η ποιοτητα και η μακροζωϊα εξαρταται πρωτιστως απο την δεψη.
Οι παλιοι θεωρουσαν τον ιδανικοτερο τυπο για λουρια ξυραφιων το "Russia leather" που οι Γερμανοι ονομαζουν Juchten διοτι εχει ολα τα παραπανω στον μεγιστο βαθμο.
Για να παρεις μια ιδεα περι τινος προκειται, δες εδω.
Kαι εδω.

Γενικα βασιζομαι πολυ στην εμπειρια αιωνων που ειχαν οι παλιοι και δεν εχω μετανοιωσει.

Μια φορα παρασυρθηκα απο αυτα που γραφονταν στα φορα και τις φοβερες κριτικες και διθυραμβους για τα λουρια καποιου που ειχε ξεκινησει να φτιαχνει και ειπα να δοκιμασω.
Αγορασα λοιπον ενα Latigo και μαλιστα αρκετα ακριβο.
Δεν με βολεψε διοτι ηταν πλατυ (κατα τα συγχρονα αμερικανικα εθιμα και επειδη ετσι το ζητουν οι πρωταρηδες, νομιζοντας λανθασμενα οτι θα μπορουν να μην κανουν την απαραιτητη χιαστι κινηση η οποια ειναι δυσκολοτερη στην εκμαθηση, αλλα μονο πανω κατω με το ιδιο αποτελεσμα), ομως εστριβε οταν εκανα διαγωνια κινηση, με αποτελεσμα να μειωνεται η πιεση στροπαρισματος, να με μπερδευει αλλα και να με ενοχλει.
Επειδη δε οταν το εκανα κοιλο ειδα εξ αρχης να δημιουργουνται ζαρες, το εβαλα στην ακρη και συν τω χρονω χειροτερεψε παρ οτι το συντηρω απο καιρου εις καιρο οπως ακριβως το με "Russia leather" που χρησιμοποιω απροβληματιστα εδω και σαραντα χρονια και το οποιο ηταν και ειναι παντα κρεμασμενο στο μπανιο μου
Αριστερα ειναι η επιφανεια του latigo σημερα μετα απο 15 περιπου χρονια στοργης και προδερμ και δεξια το Jemico solingen Russian σημερα μετα απο 40 χρονια κρεμασμενο μονιμα στην "υγρασια" του μπανιου μου
Τα εχω κανει ελαφρα κοιλα για να φανει η διαφορα.
Το πρωτο ειναι αχρηστο εδω και αρκετα χρονια, ενω το δευτερο ειναι αψογο και δειχνει οτι θα αντεξει πολλα πολλα χρονια ακομα.

Εικόνα

Added in 24 minutes 43 seconds:
Σημερα βλεπω να ψαχνονται με καγκουρω, βισωνες, βουβαλους κλπ κλπ, και τα χρησιμοποιουν και με σειρα λες και εναι πετρες με διαφορετικη τραχυτητα, ενω φημες λενε οτι καποιοι ψαχνουν τον Πηγασο για να του παρουν το δερμα του, αλλοι αναζητουν τον κενταυρο Χειρωνα, ενω αλλοι πιο απαιτητικοι, τον Μινωταυρο!
Καποιος δε προσφερει πολλα χρηματα για να τα εχει ολα, να τα βαλει στη σειρα και να στροπαρει το ξυραφι του σε ολα πριν ξυριστει με την ανυπερβλητη κοψη που θα φτιαξει...
Ειναι βεβαιο δε οτι ολοι αυτοι, θα τα διατηρουν σε θαλαμο με σταθερες τις ιδανικες συνθηκες θερμοκρασιας και υγρασιας, φυσικα θα περιγραφουν τον φοβερα περιπλοκο αλλα και επιπονο τροπο που, κατα τη γνωμη τους, χρειαζονται απαραιτητως τα λουρια για στρωσιμο και φυσικα θα το διατυμπανιζουν στα φορα, γεμιζοντας δεος τους υπολοιπους!

Τα ιδια πανω κατω σημερα, συμβαινουν και με τις πετρες...
Γιάννης B.
Παναγιώτης Κιοσσές
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 12:37
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Καλησπέρα Γιάννη και σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου, είναι πολύ ενδιαφέρων. Μιλάς για latigo, το latigo δε με τράβηξε πότε και έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό οπότε δε γνωρίζω. Αυτό που λες ξέρεις άμα ισχύει και τα υπόλοιπα δέρματα που ανέφερα πιο πάνω; Π.χ. τα Cordovan λουριά ξεκίνησαν πριν πολλά χρόνια δεν είναι νέα τεχνολογία, έχεις ίδια άποψη και για τα γνωστά Kanayama;
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Καλησπερα!
Μιλησα για Latigo, που αν δεν απατωμαι σημαινει στα Ισπανικα το πλατυ δερμα που δενει η σελα με το αλογο και εδωσε το ονομα στην δεψη που κανουν τα αμερικανικα βυρσοδεψια για τα δερματα σαγης επειδη περιπου παρομοιο ειναι το English bridle.
Εχω english bridle για το περιλαιμιο και τον οδηγο του σκυλου μου, αγορασμενα επι μετρω απο την equus leather. Εξαιρετικο δερμα, οχι ομως για λουρι ξυραφιου αφου οταν λυγιζει κανει ρυτιδες.
Για το cordovan και τα kanayama δεν ξερω.
Σχετικα προσφατα και εντελως τυχαια πετυχα μια διαφημιση Αμερικανικου καταστηματος του 1880 για λουρια ξυραφιων.
Δεν υπηρχε cordovan, ενω αντιθετα το ακριβοτερο τους ηταν με "russia leather" που ειχε γυρω στα 0,65$ οταν τα αλλα ειχαν 0,40$, δυστυχως ψαχνω και δεν το βρισκω να το παραθεσω.
Δεν θελω να αμφισβητησω την πιθανη ποιοτητα.
Ομως με προβληματιζει και με προδιαθετει αρνητικα η τεραστια σειρα (με νουμερα μαλιστα λες και ειναι διαβαθμισεις πετρων, χωρις φυσικα να αναφερεται πουθενα το καθε ενα που υπερτερει του επομενου.
Οταν πχ η Herold που βγαζει λουρια για ξυραφια απο το 1902, δινει μονο δυο τυπους δερματος.
Ενα φθηνοτερο για πρωταρηδες που πιθανοτατα θα το κοψουν και ενα ακριβοτερο (αλλα σε λογικη τιμη) για τους λοιπους.
Δε μιλαω δε για τις απιστευτες τιμες που πωλουνται τα kanayama ουτε για την απιθανη (και διαστροφικη για μενα) διαδικασια του πως να μαλακωσεις τον καμβα του.
Απο κει και υστερα ο καθενας μπορει να κανει οτι πιστευει.
Αν κρινει οτι ενα kanayama X0.000* των 450 ευρω (*εδω ας βαλουμε το ανωτατο νουμερο δερματος που υπαρχει τον τελευταιο καιρο, διοτι καθε τοσο προστιθεται και ενα αλλο και δεν ξερω που θα φτασει) θα του ισιωσει καλυτερα την κοψη απο ενα juchten του ενος πεμπτου των χρηματων αυτων, δεν εχει παρα να το παρει!
Ακομα κι αν βρεθηκε τωρα πλεον μετα απο τοσους αιωνες, το αγιο δισκοποτηρο των λουριων, εγω ειμαι ευχαριστημενος με το δικο μου, ασε που ειμαι θιασωτης του " η αγνοια διατηρει την ευτυχια"

Added in 44 minutes 5 seconds:
Θελω να σε διαβεβαιωσω, αν εχει καποια αξια αυτο, οτι επιζητω και εκτιμω ιδιεταιρως τα καλα προιοντα!
Εκτος των αλλων πιστευω ακραδαντα στο λαϊκο "ή φτηνια τρωει τον παρα"
Και επειδη οπως προειπα πιστευω στην σοφια του λαου, η οποια εχει βγει απο πειρα αιωνων, υιοθετω και το " Ενω το καλο ειναι αδυνατον να μην ειναι ακριβο, το ακριβο (ή μαλλον το ακριβοτερο στην περιπτωση που συζηταμε) δεν ειναι απαραιτητως και καλο"

ΥΓ: Θα παρακαλουσα καποιος συντονιστης να παει αυτο το θεμα στα ξυραφια και να μην μεινει στα "γενικα ξυριστικα αξεσουαρ" που ειναι τωρα.
Γιάννης B.
Παναγιώτης Κιοσσές
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 12:37
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Όσο αφορά τα νούμερα στα Kanayama έχουν να κάνουν κυρίως με το πάχος του δέρματος (σε όλα έχει το ίδιο δέρμα) και το έξτρα λουρί (Suede). Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη για τον χρόνο σου, θα το ψάξω καλύτερα!!
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Καποιο λαθος κανεις!
Εγω βρισκω με ενα απλο ψαξιμο οτι τα οκτω λουρια της kanayama εχουν πανω κατω το ιδιο παχος και ενα μονο ειναι λεπτοτερο.
Οσο δε για το εξτρα λουρι απο suede (τι ακριβως προσφερει αυτο ειπαμε;), το εχουν τα εξι απ τα εννια.
Αν ειναι ιδιο δερμα προς τι η αριθμηση και η διαφορα τιμης;
Ομως τι ακριβως προσφερει το καθε ενα εναντι του αλλου δεν βρισκω...
Τα λουρια κανουν στρωσιμο της κοψης!
Αμα ειναι κακη η κοψη πριν το ξυρισμα που τη στραβωσε, θα εχεις μετα το περασμα στο λουρι, μια παλι κακη κοψη μεν, ισιωμενη παλι δε!
Εκτος αν αυτοι ανακαλυψαν το μυστικο που μπαινοντας σε καλυτερο λουρι της kanayama να βελτιωνεται η κακη κοψη απο μονη της.
Πανε για Νομπελ σιγουρα...

Εν τω μεταξυ:
=====How To Make Softer Canvas Strop=====

It is kind of hard work, but if you will try to do it, please do like below:

Put on body soap (solid one), and wash it away

Put on the canvas strop on the wood board, and pounding with wooden hammer on the round portion of the wood hammer side to kill the tough fibers.

Washing by brush

Rubbing solid body soap

Washing by brush

Wrapping by Nagura to polish the surface of the canvas strop

Washing by washing machine

Drying at shade a couple days

Putting on body soap by brush

Wrapping by beer bottle strongly

Please do the all above processes three times

Πηγή

Ε! Αμα τα κανεις ολα αυτα, θα νοιωθεις δεν πηρες κατι κοινο και οτι αξιζει σιγουρα...
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”