Αγορά Stainless Steel Straight Razor

Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Καλησπέρα σε όλους. :)

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα straight razor, για να χρησιμοποιώ περιοδικά στο rotation των DE μου.
Να αναφέρω ότι ακόμα και αν δεν το προτιμήσω από τις DE, μου αρέσει πολύ σαν αντικείμενο, επομένως θέλω να κάνω μία καλή αγορά.

Η σκέψη μου όσον αφορά το υλικό μου λέει να επιλέξω ένα stainless steel straight razor.
Ομολογώ ότι εχω διαβάσει συν και πλην και για τους δύο τύπους ατσαλιού (μερικές φορές μάλιστα και ανάποδα μεταξύ των δύο υλικών), οπότε νομίζω ότι θα είναι πιο ήσυχο το μυαλό μου με την επιλογή του stainless steel.

Κοίταζα τα Revisor και τα Ralf Aust, μετά από πολλά θετικά σχόλια σε διάφορα forums.
Αν και τα Revisor μου κάνουν ένα κλικ παραπάνω οπτικά, δυστυχώς δεν έχουν επιλογή stainless steel υλικού στη λάμα. Οπότε, νομίζω ότι θα πάω σε ένα Ralf Aust.

Αισθητικά και βάσει τιμής, καταλήγω σε ένα 5/8", stainless steel, american crown, black synthetic scales: αυτό εδώ.
Θα ήταν ωραίο αντί για τη μαύρη λαβή να επέλεγα το ίδιο straight razor με ξύλινη λαβή, αλλά το upcharge είναι εκτός των ορίων στα οποία θα ήθελα να είμαι.

Ήθελα να ρωτήσω αφενός αν το συγκεκριμένο straight razor αποτελεί μία καλή επιλογή (γενικά, αλλά και για αρχάριο) και αφετέρου αν γνωρίζει κανείς καταστήματα εντός Ευρώπης που φέρνουν Ralf Aust.
Γνωρίζω μόνο ένα κατάστημα, το SLIQHAQ, το οποίο έχει διαθέσιμο απ' όσο μπορώ να καταλάβω το ίδιο straight razor με αυτό που σκέφτομαι, αλλά με round tip. Η τιμή του είναι σημαντικά χαμηλότερη από το ίδιο razor απευθείας από την Ralf Aust. Δεν θα τα χαλάσουμε αν είναι να παραγγείλω απευθείας φυσικά, απλά καλό θα είναι να ξέρω αν υπάρχει επιλογή. :)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Σαν πρωτο σου ξυραφι θα σου προτεινα ενα με στρογγυλη μυτη!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Καλησπέρα, @y.v!

Θα υπάρξει τόσο πρόβλημα λες;
Σίγουρα, μπορώ να πάω στην ακριβώς ίδια επιλογή από Ralf Aust με round point, αλλά αν με λίγη προσοχή θα είμαι καλά προτιμώ αισθητικά το american point.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου άκου το Γιάννη τι σου λέει και δεν θα χάσεις όσο για τα μαχαίρια που προτείνεις δική μου γνώμη πήγαινε σε ralf
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Midak έγραψε: 31 Μαρ 2021, 20:12 Καλησπέρα, @y.v!

Θα υπάρξει τόσο πρόβλημα λες;
Σίγουρα, μπορώ να πάω στην ακριβώς ίδια επιλογή από Ralf Aust με round point, αλλά αν με λίγη προσοχή θα είμαι καλά προτιμώ αισθητικά το american point.
Εξαρταται! Και ναι και οχι. Η απαντηση ειναι δυσκολη.
Δεν ξερω καν πως ειναι οι "Αμερικανικες" μυτες της Aust
Στη φωτογραφια στο σαιτ του, αν την κοιταξεις με προσοχη εχει μια "μαυριλα" που την αμβλυνει αλλα ειναι του μαυρισματος του φοντου και οχι του μαχαιριου.
Ενω το στρογγυλης κοψης δεν ειναι τοσο στρογγυλη αλλα κατι μεταξυ των δυο. (Που μου αρεσει πολυ περισσοτερο)
Ομως οι γνωμη μου ειναι οτι και οι δυο φωτογραφιες δειχνουν ξυραφια 6/8 και οχι 5/8
Στο μαγαζι που εβαλες, που εχουν φωτογραφισει πραγματικο 5/8 η μυτη του ειναι τελειως στρογγυλη.

Ομως. Αν κρινω απο καποια αμερικανικα ή για εξαγωγες στην αμερικη αλλων εταιριων, οι μυτες ειναι τοσο καθετες και απολυτως μυτερες μεχρι την ακρη, που δεν βρισκω καμια λογικη στα θελω των Αμερικανων.
Εγω σε ολα αυτα, κανω με την πετρα μια μικρη καμπυλη για να μην χρειαζεται να το εχω στον νου μου.
Εσυ για αρκετο καιρο θα εχεις αλλα να σκεφτεις ξυριζομενος, κριμα δεν ειναι να προσθεσεις κατι επιπλεον που εκ τοις πραγμασι ειναι προβληματικο και θα σου αποσπα την προσοχη;
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Ξυριζόμουν παλιά με ξυράφι. Συμφωνώ με τις προτάσεις για καμπύλη άκρη. Δε νομίζω να σε βολεύει με μυτερή άκρη. Πριν μέρες (βάζοντας το μικρόβιο σε έναν ανεψιό μου, όχι πολύ μεγαλύτερό μου) παρήγγειλα ένα gold dolar. Διάβασα πως για τα χρήματά του είναι καλό το μέταλλο (τα υπόλοιπα για πέταμα) και προτίμησα με την καμπύλη άκρη. Ακόμα να έχεις υπόψη πως το ανοξείδωτο δεν είναι εύκολο στο ακόνισμα, αν και κρατάει περσότερο καιρό την κόψη του. Από τη δική μου πάντα εμπειρία και μόνο είχα καταλήξει πως τα απλά ήταν «γλυκύτερα» στην κόψη τους. Απλά δεν τα έβρεχα, ξύρισμα σκούπισμα και τέλος. Είναι ωραία να ξυρίζεσαι με ξυράφι αλλά είναι και μπελάς να ξέρεις. Αποζημιώνει; Για μένα σπάει τα ταμεία όχι μόνο αποζημιώνει. Μην παραβλέπεις το αισθητικό, προσωπικά συμπαθούσα περισσότερο αυτά που μου άρεσαν οπτικά και παράβλεπα λίγο τα υπόλοιπα :D .
Άβαταρ μέλους
Sotiris_A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 16:30
3
Has thanked: 2774 times
Been thanked: 1935 times

Συμφωνώ με το Γιάννη. Είναι μία καινούρια τεχνική με αρκετές, άγνωστες παραμέτρους που καλείσαι να μάθεις να ελέγχεις. Αν μπορείς να τις μειώσεις, είναι καλύτερα στην αρχή.

Με μια ματιά που έριξα, δεν βρήκα κάπου αλλού Ralf Aust 5/8 ανοξείδωτο με πλαστική θήκη, ανεξαρτήτως διαμόρφωσης της μύτης. Τέλος, θα πρότεινα αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να λάβεις υπόψη σου στον προϋπολογισμό κι ένα λουρί.
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις συμβουλές σας. :)

@y.v, επομένως με ένα Ralf Aust 5/8", stainless steel, round tip και black synthetic scales θα είμαι καλά;
Να μην δω το ίδιο 6/8", σωστά;

@SrTv, σε ευχαριστώ για την πρόταση - το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, αλλά θα πω ότι δεν με προβληματίζει.
@Sotiris_A, φυσικά, θα πάρω και ό,τι άλλο χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μια χαρα ειναι το 5/8
Μια χαρα ειναι ομως και το 6/8
Και τα δυο ξυριζουν το ιδιο καλα.
Και τα δυο θα σε "δυσκολεψουν" πανω κατω το ιδιο.
Ομως το 6/8 το νοιωθεις εμφανισιακα και μονο πιο "ξυραφι", πιο "εργαλειο"
Αν εξαιρεσεις οτι στην αρχη ισως νοιωθεις μεγαλυτερο "δεος" που ομως πολυ συντομα θα καταλαβεις οτι δεν ισχυει και ειναι καθαρα ψυχολογικο και μονο.
Αφου λοιπον στο μελλον πιθανοτατα θα θελησεις ενα 6/8 γιατι να μην το κανεις απ την αρχη κανοντας μια μικρη οικονομικη υπερβαση;

ΥΓ: Αν και τα συγκεκριμενα δεν τα γνωριζω, δεν εχω λογο να πιστευω οτι το ανοξειδωτο δεν θα ειναι καλο. Το οφελος να μην νοιαζεσαι για σκουριες ειναι τοσο μεγαλο που κι εγω τετοιο θα διαλεγα.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

@y.v, σε εμπιστεύομαι - θα κοιτάξω λοιπόν το ίδιο, σε 6/8". :)

Και πάλι ευχαριστώ θερμά. :)

Υ.Γ.: Πρόταση για τα υπόλοιπα του εξοπλισμού που θα χρειαστώ είναι επίσης καλοδεχούμενη. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”