Αγορά Stainless Steel Straight Razor

Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Ευχαριστώ θερμά @SrTv!
Και για τις ευχές, και για τη βοήθειά σου. :)
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

@Midak Δεν έκανα τίποτα εγώ. Μπορεί να ξυριζόμουν παλιότερα και να είχα Straight Razors αλλά οι συνάδελφοι εδώ το έχουν πάει σε επίπεδο διδακτορικού!
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Midak έγραψε: 02 Απρ 2021, 10:38 Σας ευχαριστώ, @y.v, @Sotiris_A, @Καλατζος.

Έγινε η αγορά. :)
6/8" razor with round crown Edelstahl | mit serriertem Erl | ohne Rückengravur | ohne Schorkopf | Klassisch. :)
Καλοριζικο να ειναι! Ευχομαι απολαυστικα ξυρισματα!

Υ.Γ. Μια διορθωση

Οπως μου επισημανε ενας αγαπητος φίλος, για το λουρι ψαξε το ιδιο δερμα σε Herold (Απο κεκτημενη ταχύτητα ανεφερα την DOVO επειδη ειναι πιο γνωστη. Στην πραγματικοτητα τα λουρια της Dovo τα φτιαχνει η Herold οποτε αν τα βρεις φθηνοτερα παρε τετοια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος y.v την 02 Απρ 2021, 12:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Ευχαριστώ! Θα είναι! :)

Προστέθηκε μετά από 23 ώρες 4 δευτερόλεπτα:
Όσον αφορά λουριά, βρίσκω εδώ αρκετά Herold.

Βλέπω πρακτικά 2+2 κατηγορίες:
  • Κρεμάμενα λουριά και λουριά με χερούλι
  • Μονής πλευράς/ίδιου υλικού και διπλής πλευράς/διαφορετικών υλικών στις πλευρές τους (δέρμα/καμβάς)
Προσωπικά, από όσα βλέπω και πιστεύοντας ότι τα δύο υλικά προσφέρουν κάτι παραπάνω (και μόνο από το πλήθος τους :D), από τα συγκεκριμένα θα πήγαινα σε αυτό ή αυτό.

Για άλλη μία φορά θα ήθελα τα φώτα σας, @y.v , @Sotiris_A , @Καλατζος . :)

Υ.Γ.: Υπάρχει και αυτό το διπλής.
Άβαταρ μέλους
Sotiris_A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 16:30
3
Has thanked: 2774 times
Been thanked: 1935 times

Τα δύο πρώτα που παραθέτεις είναι paddle. Προσωπικά συμφωνώ με την πρόταση του Γιάννη για ένα οικονομικό, κρεμαστό λουρί, σχετικά στενό ώστε να εξασκηθείς σε διαγώνια κίνηση. Υπάρχουν σχετικές οδηγίες στο forum.

Ο καμβάς είναι κατά τη γνώμη μου προαιρετικός, αν και 4-5 περάσματα μετά το ξύρισμα για να στεγνώσεις και να καθαρίσεις την κόψη πλήρως, βολεύουν. Το Herold που έβαλες από τον Ralf Aust (νομίζω είναι το μοντέλο 185ri) μου φαίνεται καλό. Υπάρχει και σε Dovo, Timor κλπ. Όποιο βρεις πιο φθηνά.
Σωτήρης
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου θα συμφωνήσω και εγώ με το Σωτήρη όπως βλέπεις έχουμε βγει και οι δύο από την ίδια σχολή Γιάννη
;)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Ωραία, βουρ εδώ λοιπόν και κλείσαμε; :)
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Καλησπέρα σε όλους, :S

Πάνω στο θέμα, με τις ανοξείδωτες λεπίδες, βρήκα αυτό: https://www.trendhim.gr/mahogany-gold-tone-13-16-p.html

1. Έχει κανείς δοκιμάσει αυτή την εταιρεία;
2. Θα βολεύουν αυτές οι διαστάσεις;
3. Ως προς το τρόχισμα, ξέρετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα (και κόστος;);
4. Ο προτεινόμενος ιμάντας; https://www.trendhim.gr/dermatinos-iman ... fia-p.html
5. Θα βόλευε ως ανοξείδωτο για σχεδόν καθημερινή χρήση; (απ' ό,τι γνωρίζω ο χάλυβας πρέπει να παραμείνει μια μέρα αχρησιμοποίητος, γιατί η λεπίδα βρίσκεται σε τάση)

Βασικά με ενδιαφέρει η ανοξείδωτη λεπίδα για να αποφύγω σκουριές και συντήρηση με λάδι βαζελίνης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα!
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Καλημέρα!

Αν και δεν το έχω ψάξει το θέμα εκτενώς, το συγκεκριμένο μαγαζί μου φαίνεται ότι έχει αδικαιολόγητα υψηλές τιμές στα προϊόντα του.
Για παράδειγμα, δίνει την κρέμα ξυρίσματος της Proraso (150ml, Sandalwood & Shea Butter) στα 11€, την ώρα που σε όλα τα γνωστά καταστήματα την βρίσκεις στα 4€.
Αντίστοιχα, θα δεις ότι όλες του οι τιμές είναι υψηλές. Οπότε, προσωπικά δεν θα έκανα αγορά από εκεί.

Για τα άλλα που ρωτάς, καλύτερα να απαντήσουν οι ειδικοί επί του θέματος. :)
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Σε ευχαριστώ φίλε μου Midak!

Όντως τα Proraso τα έχει ακριβά, αλλά μου φάνηκε σε λογική τιμή το μαχαίρι, σε σχέση με αυτά που βλέπω, και λέω μπας είναι vfm για αυτό ρωτάω :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”