Pearl Flexi Adjustable v3

spider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μαρ 2021, 15:28
3
Τοποθεσία: Βόλος.
Has thanked: 13 times
Been thanked: 43 times
Ηλικία: 56

Unboxing day σήμερα της Pearl Flexi.
Η παραγγελία έγινε 9/3, στις 20/3 έγινε η αποστολή από Ινδία και σήμερα την παρέλαβα!!! Δοκιμή προσεχώς μιας και με πέτυχε ξυρισμένο, όπως και των willy’s (55 τεμ) που είχε δώρο μέσα, μαζί με ένα καλό (μου φαίνεται) πινέλο, 2 σαπούνια, 1 πανάκι και την βάση της.
5100 rupees η αξία της + 2000 rupees μεταφορικά με UPS. Δηλαδή με την σημερινή ισοτιμία 59,57€+23,36€=82,93€
Η αξία των δώρων που είχε μέσα υπολογίζονται σε 1168 rupees, δηλαδή σε 13,64€.
Στιβαρή και βαριά κατασκευή και ας μην είναι από ατσάλι όπως η Rex ambassador, αλλά από brass με CNC επεξεργασία.
2 τεμαχίων, ρυθμιζόμενη σε 6 σκάλες, closed comb, που όμως λύνεται τελείως σε 7 κομμάτια για καθαριότητα και λίπανση.
Το μήκος της στα 90mm και το βάρος της στα 140gr.
Μετά τις πρώτες δοκιμές, θα επανέλθω με περαιτέρω σχόλια.
Ακολουθούν ...πρόχειρες φώτο:



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Με γεια και καλές ξούρες!
Από έξοδα εκτελωνισμού πώς πήγαμε;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
spider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μαρ 2021, 15:28
3
Τοποθεσία: Βόλος.
Has thanked: 13 times
Been thanked: 43 times
Ηλικία: 56

Ευχαριστώ.
0. Και εγώ εξεπλάγην αλλά δεν είχε έξοδα εκτελωνισμού. Οι Ινδοί μάλλον το ξέρουν το έργο και έβαλαν αυτοκόλλητα sample και not for sale or resale ενώ η αναγραφόμενη τιμή στην απόδειξη είναι 10€.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos1973
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 16 Φεβ 2021, 20:21
3
Has thanked: 510 times
Been thanked: 246 times
Ηλικία: 51

Με γεια τα καλούδια !!!!!
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Καλορίζικη και καλοξύριστη !!!

Περιμένουμε εντυπώσεις για την απόδοση της μηχανής.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Κρίμα δεν την κάναν ενα κλικ μεγαλύτερη. Ας βγαζαν και μια στο φυσικό της χρώμα...
Μακάρι να αξίζει.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
spider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μαρ 2021, 15:28
3
Τοποθεσία: Βόλος.
Has thanked: 13 times
Been thanked: 43 times
Ηλικία: 56

Πρώτο ξύρισμα χθες.
Γένια 2 ημερών, το γνωστό πινέλο, η ίδια κρέμα ξυρίσματος και καινούργιο Bic chrome platinum (γνωστό και αγαπημένο).
Πρώτο πέρασμα στο 3, δεύτερο και τρίτο στο 2.
Για μένα (χωρίς ίχνος υπερβολής ή ενθουσιασμού) το καλύτερο, ποιο βαθύ και smooth ξύρισμα με DE μηχανή που έχω κάνει ποτέ, έως σήμερα. Ακόμη και στα ποιο δύσκολα σημεία του προσώπου μου, δηλαδή κάτω από το δεξιό αυτί και κάτω από το πηγούνι μου, που τα γένια μου βγαίνουν στραβά δεν έμεινε τίποτα. Και χωρίς ερεθισμούς κ.λ.π. όπως επιβεβαίωσε και η alum block. Θα μπορούσα να κάνω μόνο 2 περάσματα με ρύθμιση στο 3 αλλά είπα να δω πως κόβει και στο 2. Θεωρώ ότι με την pearl flexi μπορεί να ξυρίζεται κάποιος καθημερινά με ρύθμιση στο 1 ή στο 2 και κάθε 4-5 ημέρες με ποιο επιθετική ρύθμιση. Άλλωστε αυτό είναι και το πλεονέκτημα των ρυθμιζόμενων μηχανών.
Στην αρχή το μεγάλο βάρος της και η κοντή λαβή κάνουν εντύπωση και αναρωτιέσαι αν θα μπορέσεις να βολευτείς. Μόλις όμως γίνει η πρώτη ...κατεβασιά ξεχνιούνται όλα. Άσε που τελικά το μεγάλο βάρος, προσωπικά, με βόλεψε όπως και το μέγεθος της. Η Fatip classic gold για παράδειγμα που έχει σχεδόν το ίδιο μέγεθος και είναι πολύ ελαφρύτερη δεν μου δίνει την ίδια αίσθηση ελέγχου. Το grip της λαβής είναι εξαιρετικό και ο μηχανισμός ρύθμισης επιτρέπει άπειρες ρυθμίσεις, ενώ το βάρος της δεν φαίνεται στο ξύρισμα. Η ποιότητα κατασκευής της μηχανής είναι πολύ καλή με μοναδικό μελανό σημείο το μέρος κάτω από το top cap που φαίνονται μερικά σημάδια από το μηχάνημα επεξεργασίας αλλά σε τελική δεν φαίνονται.
Ανεξάρτητα από τα χρήματα που κοστίζει, θεωρώ ότι μαζί με την Rex είναι κορυφαία επιλογή. Άλλωστε από ότι διαβάζω στο net ξυρίζουν παραπλήσια.
Αυτή είναι η πρώτη εντύπωση. Θα επανέλθω στο μέλλον αν χρειαστεί.
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Συνεχίζω να μεγαλώνω την συλλογή μου από ξυριστικές μηχανές και τις προάλλες είδα την καινούρια Pearl Flexi V4. Ήμουν διατακτικός στον να αγοράσω αντίγραφο ρυθμιζομένης μηχανής (Rex Ambassador), γιατί υπάρχουν πολλά κινητά σημεία και η αστοχία είναι πιθανή.
Όμως ένα συγκριτικό βίντεο μεταξύ αυτής και της Rex Ambassador το οποίο, (προς τιμή της), έκανε η κατασκευάστρια εταιρεία της Rex, με έπεισε ότι πέρα από το χρησιμοποιηθέν μέταλλο (ατσάλι η μία, ορείχαλκος η άλλη), την διάρκεια της εγγυήσεως (εφ’ όρου ζωής, εναντίον πενταετίας) και την χώρα κατασκευής (Η.Π.Α. εναντίον Ινδίας), η ξυριστική αίσθηση είναι απολύτως όμοια.
• Υπέροχο το ατσάλι, αλλά όλες οι μηχανές της Gillette ήταν από ορείχαλκο και σχεδόν εκατό χρόνια μετά ξυρίζουν ακόμη καλά.
• Με την εναλλαγή μηχανών που κάνω και το πλήθος τους, μετά από δέκα χρόνια η Pearl θα έχει κάνει το πολύ διακόσια ξυρίσματα και θα είναι ακόμη σαν καινούρια.
• Η χώρα κατασκευής είτε είναι η Η.Π.Α. είτε η Ινδία, αφού δεν είμαι ούτε από την μια, ούτε από την άλλη, λίγο με ενδιαφέρει, για το ποιος εργάτης θα δουλέψη και ποια χώρα θα πάρη το συνάλλαγμα.
Η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια. Οι ανωτέρω διαφορές για μένα είναι ασήμαντες. Η πλάστιγγα έγειρε προς την Pearl.
Η μηχανή έρχεται σε μια χάρτινη προσεγμένη συσκευασία, έτοιμη να δοθή και σαν δώρο. Συνοδεύεται από την μεταλλική βάση στηρίξεως, την 5ετή εγγύηση, ένα πανάκι καθαρισμού και τις οδηγίες χρήσεως.
Το ύψος της είναι 90 χιλ. και το βάρος της 140 γρ. Είναι ενδεχομένως η βαρύτερη μηχανή που έχω κρατήσει. Δείχνει πολύ όμορφη και στιβαρή. Η λαβή της δεν γλιστράει και λόγω βάρους την αισθάνεσαι στο χέρι σαν καλό εργαλείο.
Είναι δύο τεμαχίων.
Ο επιλογέας επιθετικότητας κινείται από το 1 έως το 6, χωρίς ενδιάμεσες στάσεις, πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να κάνης άπειρες ρυθμίσεις. Την δοκίμασα με Gillette Nacet και πράσινα Astra. Η λεπίδα ευθυγραμμίζεται τέλεια (τα λάθη του πρωτοτύπου έχουν εκλείψει).
Στο δια ταύτα: η μηχανή αξίζει τα χρήματά της. Οι Ινδοί έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Η αίσθηση που είχα στην ρύθμιση 4 και κάτι, ήταν σχεδόν ίδια με την αίσθηση της Muhle r41, με ενάμιση πέρασμα σε γένια δύο ημερών, το πρόσωπο ήταν γυαλί. Σε ρύθμιση 3 παρά κάτι ψιλά, σε γένια δύο ημερών, η αίσθηση που είχα ήταν ένα απαλό γλίστρημα μετάλλου στο πρόσωπο. Με δύο περάσματα, ένα άψογο ξύρισμα. Αίσθηση μηχανής σαν την Game Changer 84-P. Σαπούνι και τις δύο φορές D.R. Harris.
Το μοναδικό πρόβλημα που επισήμανα ήταν ακριβώς κάτω από την μύτη, στο πλαϊνό πέρασμα, όπου όπως πολλές μηχανές που αγκαλιάζουν πλήρως την λεπίδα, «βρίσκει» το τέλος της βάσεως στην μύτη.
Δεν τα πάω καλά με τις φωτογραφίες, άλλωστε σε αναζήτηση στο Google θα βρείτε πολλές και μάλιστα καλλιτεχνικές
Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

Δεν ξέρω αν έχεις και τις δύο αλλά αξίζει να προτιμηθεί έναντι μιας πιο δοκιμασμένης λύσης από την ίδια χώρα; Και μιλάω για την Parker Variant. Και οι δύο ρυθμιζόμενες, και οι δύο στην ίδια τιμή.
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Δεν έχω δοκιμάσει την Variant.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”