Rockwell 6s vs Rex ambassador

Απάντηση
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
4
Been thanked: 78 times

Θέλω από όσους γνωρίζουν μια σύγκριση μεταξύ των δύο μηχανών.
Τώρα για καθημερινή χρήση έχω την 6s και σκέφτομαι να την αντικαταστησω με την REX.
Θα ήθελα βοήθεια με την σύγκριση και την γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5919
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27549 times
Been thanked: 39023 times
Ηλικία: 54

Πρόκειται για εντελώς διαφορετικές μηχανές. Άλλη ποιότητα κατασκευής, άλλο μέγεθος, βάρος άλλο concept. Δεν χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες, οι διαφορές είναι εμφανείς.Για αμφότερες θα διαβάσεις στο σχετικό θέμα περι DE razors εξαιρετικά και εξαντλητικά reviews που θα καλύψουν κάθε σου απορία.

Φαντάζομαι σε ενδιαφέρει η αίσθηση. Η Ρεξ είναι πολύ πιο αποτελεσματική, κάνει για καθημερινό ξύρισμα (για μένα στις χαμηλές ρυθμίσεις) και σίγουρα θα αποτελέσει αναβάθμιση στο ξυριστικό σου οπλοστάσιο. Δεν τη συνιστώ σε αρχάριους στο ΠΞ αλλά αν δεν σε ικανοποιεί πλέον η 6s, τότε η Ρεξ είναι μια από τις καλές, πλην ακριβές, επιλογές για να ανέβεις επίπεδο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BP1011
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 10:24
3
Has thanked: 914 times
Been thanked: 280 times

Καλημέρα.
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν σε ικανοποιεί η 6s;
Σε ρωτάω γιατί την σκεφτόμουνα ως την επόμενη αγορά μου και γενικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια του στιλ "το απόλυτο εργαλείο" και άλλα τέτοια.
Καταλαβαίνω βέβαια ότι η επιλογή εξοπλισμού είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και ότι μπορεί ένα ξυράφι που στο δικό μου δέρμα είναι τέλειο, κάποιον άλλον να μην τον ικανοποιεί.
Απλά αν θέλεις μοιράσου την εμπειρία σου με την 6s μήπως γλιτώσουμε το 100άρικο και πάμε απευθείας σε κάτι καλύτερο, μιας που δεν περισσεύουν και πολλά για πειραματισμούς.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5919
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27549 times
Been thanked: 39023 times
Ηλικία: 54

Ακολουθούν σοφά λόγια.

Καλημέρα, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την 6s ή την 6c, 5-6 πέρασαν από τα χέρια μου. Απλώς μετά από χρόνια και δεκάδες μηχανές έχω γίνει γερο παράξενος και έχω μείνει με 4 που τις ευχαριστιέμαι απόλυτα. YMMV κι αν δε τη δοκιμάσεις πάνω στο δέρμα σου, ό,τι και να γράφει ο καθένας μας, όσα video reviews κι αν δεις από ανθρώπους που κάνουν κριτική βασιζόμενοι στα δικά τους και μόνο γούστα ή που προμοτάρουν προϊόντα, δεν θα μάθεις ποτέ αν σου κάνει ή όχι. Για να μην πω ότι με τα χρόνια βελτιώνεται η τεχνική, συνηθίζει το δέρμα, οπότε κάτι που σου κάνει τώρα, σε 2-3 χρόνια θα το θεωρείς άχρηστο. 'Η το αντίθετο φυσικά.

Join the club. Το βαρέλι του ΠΞ δεν έχει πάτο αν το δεις σαν χόμπυ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13140 times
Been thanked: 13824 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@BP1011 ας μου επιτραπεί να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία .... πριν περίπου ένα χρόνο είχα δοκιμάσει μαζί την 6C και 6S .... είχα τότε την εντύπωση ότι ξυρίζουν ακριβώς το ίδιο και αγόρασα μόνο την 6C ... λόγω χρημάτων, πρόσφατα βρέθηκα και με την 6S thanks to @Vavous ... πλέον είμαι σίγουρος ότι η 6S ξυρίζει αποδοτικότερα και πιο απροβλημάτιστα σε σχέση 6C, ίσως λόγω βάρους, λόγω καλύτερης τεχνικής (αν και το τελευταίο διάστημα σύγκρινα στο ίδιο ξύρισμα και τις δύο, με τις ίδιες κινήσεις). Ειδικά στην πλάκα 4 με την 6S παίρνω το ίδιο αποτέλεσμα σε σχέση με την 6C για την οποία πρέπει να χρησιμοποιήσω την πλάκα 5 και έτσι έχω λιγότερους ερεθισμούς στην επιδερμίδα του προσώπου. Μόνο σου θα καταλήξεις στα δικά σου συμπεράσματα και αλήθειες... δεν υπάρχει άλλος δρόμος.
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
4
Been thanked: 78 times

@BP1011 Η 6s είναι μια πολύ καλή μηχανή που εγώ την δουλεύω με την πλάκα 5-6 όταν έχω γενιά τριών ημερών.
Η ποιότητα της πολύ καλή και η ευχαρίστηση που προσφέρει είναι μεγάλη.
Στη Rex από την άλλη μεριά ψάχνω το κάτι παραπάνω το λίγο ποιό αποτελεσματικό ξυρισμα.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 27 δευτερόλεπτα:
@vavous Ναι το πρόβλημα είναι ότι το βαρέλι δεν έχει πάτο.. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BP1011
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 10:24
3
Has thanked: 914 times
Been thanked: 280 times

@Vavous @gkarave @Paneristi ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Έχετε δίκιο, δυστυχώς όλα τα hobby είναι βαρέλια δίχως πάτο. :crying-yellow: Μάλλον πρέπει να περιορίσω τα hobby μου.
Επόμενη αγορά για εμένα η 6s :)
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Εμένα η Rex μου φαίνεται αρκετά επιθετική, ακόμη και στην χαμηλότερη ρύθμιση. Είναι πλέον η μηχανή που χρησιμοποιώ λιγότερο απ'όλες τις άλλες που έχω. Η 6s με την πλάκα 4 μου κάνει πολύ πιο ευχάριστο ξύρισμα από την Rex.
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Η 6S οφείλει να αποτελεί τον πυρήνα κάθε σύγχρονου ξυριστικού οπλοστασίου. Ξεκινάς από εκεί και αν θέλεις να εξελιχθείς, εξοπλίζεσαι και με άλλες μηχανές.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αποτελεί πλέον το μέτρο σύγκρισης για κάθε μηχανή από εδώ και πέρα, όπως κατά το παρελθόν αποτελούσαν οι 34C, EJ89, Progress κ.ο.κ.

Συγγνώμη αν ακούγομαι υπερβολικός, αλλά προσωπικά μετανοιώνω για κάθε ημέρα που ανέβαλα την αγορά της...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6264 times

Κι εγώ μετανοιώνω που την πούλησα. Και μάλλον θα την ξαναπάρω.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”