Το Ξύρισμα της Ημέρας: Μάρτιος 2021

Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13652 times
Been thanked: 14630 times
Ηλικία: 54

SOTN

Εικόνα

Yaqi Moka two band
TOBS Sandalwood
Ikon Tech + RR HD λαβή
Bic Astor
Brut

Κακές γλώσσες (βλέπε @Νώντας ) διαδίδουν ότι σαν τη Futur δεν έχει, μέγα λάθος καθώς το σωστό είναι ότι σαν την tech ΔΕΝ ΕΧΕΙ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Καλό σας βράδυ !!!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Back to the roots σημερα
- Wilkinson Sword Classic
- Wilkinson Sword λεπιδα (1)
- Alpa Windsor
- Provost χοίρου
- Beard Club Sapone Vegetale (10 φορες πιο εντονη μυρωδια πικραμυγδαλου απο το Cella!)
- Beauty Sal balm


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας,

~ Gibbs - 15 (custom handle) από @6 έως 2
~ Astra - Keramic Platinum (2)
~ Edwin Jagger - 286 XL 25mm
~ Stirling - Piacenza Ss - Asl - Asb

Υγιαίνετε & Ευημερείτε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
tolis.sketos2
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 15 Αύγ 2020, 08:56
3
Τοποθεσία: αθηνα
Has thanked: 5868 times
Been thanked: 3581 times
Ηλικία: 51

- Merkur 41c
- Astra so
- Savon Mystere oriental nights
- Yaqi silvertip 24mm
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
maetsos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2020, 00:11
3
Τοποθεσία: Βανκούβερ
Has thanked: 3669 times
Been thanked: 2119 times

Rockwell 6S-R5 με Silver Blue #3
Yaqi Timberwolf 24
Le Père Lucien Cèdre Patchouli
Axe Peace

Πάλι μόνο με απεσταγμένο το LPL και δούλεψε μια χαρά
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11854 times
Been thanked: 12239 times
Ηλικία: 48

Rockwell 6s
Gillette rubie (1)
Simpson T3
TOBS Rose sc
Eau d' Hamamelis
Sostar το γάλα asc
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εικόνα

pre shave : nada...
shaving soap : Los Jabones De Joserra Blas de Lezo, καθαρό άρωμα καπνού και ξύλου, αφήνει όμως μια αίσθηση γλυκάδας και βανίλιας στο πρόσωπο, καλός αφρισμός, ολισθηρότητα δεδομένη στο ξυράφι, θετικές μετά-ξυριστικές εντυπώσεις, κλασικός joserra...
shaving brush : semogue owners club 2 band, ρουφάει το σαπούνι το συγκεκριμένο πινέλο, η αίσθηση στο πρόσωπο συμπαθητική...
blade : Crown, 1η χρήση, έχω ξυριστεί και με καλύτερες λεπίδες....
razor : Rockwell 6s, επιλογή πλάκας 4,2, σταθερή αξία πλέον....
after shave : Los Jabones De Joserra Blas de Lezo, περισσότερη η αίσθηση βανίλιας, η οποία εξελίσσεται σε άρωμα ρούμι, όχι ιδιαίτερα βαρύ πάντως... συνδυασμός και με Trussardi Oumo και είμαστε κομπλέ....

καλή συνέχεια σε όλους !

Υ.Γ. Ο Blas de Lezo υπήρξε Ισπανός Ναύαρχος, επικεφαλής του ναυτικού στόλου της Ισπανίας στη Μεσόγειο το 1730, καθώς και επικεφαλής και του στόλου που υπερασπίστηκε με επιτυχία από την εισβολή της Βρετανικής αρμάδας τη σημερινή Κολομβία το 1740. Τυφλός από το ένα μάτι, χωλός στο αριστερό χέρι και με ακρωτηριασμένο το αριστερό του πόδι από το γόνατο, εξαιτίας τραυματισμών από τις ναυμαχίες που έλαβε μέρος, επέλεξε ως τιμώμενο πρόσωπο για το συγκεκριμένο σαπούνι ο Jose για το facebook group spanish shavers
Για περισσότερες πληροφορίες : https://en.wikipedia.org/wiki/Blas_de_Lezo
Άβαταρ μέλους
gstriftos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Απρ 2020, 13:35
4
Τοποθεσία: Αχαρνές
Has thanked: 2144 times
Been thanked: 1616 times

31/03/2021: Forza!

Εικόνα

''Σαπούνι'' και asl: Extro Espezial
Μηχανή Fatip OC
Πινέλο Omega χοίρου
Λεπίδα Rapira Swedish Steel

Ήθελα να περάσουν μερικά ξυρίσματα με τα Extro αλλά τελικά ''η καλή μέρα από το πρωί'' φαίνεται.
Το ''σαπούνι'' (εντός εισαγωγικών, καθότι η μορφή του θυμίζει περισσότερο σφιχτή κρέμα, όπως π.χ. η Castle Forbes) είναι άριστο για τα δικά μου δεδομένα. Αφρίζει πανεύκολα και με πολύ μικρή ποσότητα, γλύστρες-προστασίες-κτλ σε εξαιρετικό επίπεδο, ανάλαφρο post shave, ΄΄τριζάτη'' η μούρη μετά το ξύρισμα και ήπιο αρωματικά (το προτιμώ). Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη διάμετρο για να σβουρίζει πιό εύκολα το πινέλο, αλλά είναι τέτοια η υφή του που το λες και λεπτομέρεια.
Bonus: Το αφήνεις και ως ''μάσκα'' μετά, όπως π.χ. τα Meissner. Δεν ξέρω αν το συστήνουν από την Extro, αλλά σε εμένα δεν έχει ''παρενέργειες''. Με ό,τι άλλο σαπούνι/κρέμα το έχω δοκιμάσει νιώθω τραβήγματα/στέγνωμα, με αυτό και την Meissner, τίποτα.
Το asl εμένα μου κάθεται άριστα (όπως και τα υπόλοιπα Extro), είναι όντως επιπέδου EDT σε άρωμα (δλδ τούμπανο) και μάλλον έχει αιθέρια έλαια γιατί βλέπω έναν μικρό διαχωρισμό όταν κάτσει.
Ξυλώδες και πικάντικο, ενώ το ψεκαστήρι βολεύει πολύ αν θέλεις κάποιος να το χρησιμοποιεί και ως άρωμα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Εικόνα

Occult Grooming Essentials Hades
Simpsons Chubby 2 Synthetic
Rex Envoy & Astra SP
Saponificio Varesino Opuntia Asl

Τρίτο ξύρισμα με τρίτο διαφορετικο απο τα σαπούνια της Occult Grooming Essentials και 4 (!) διαφορετικές μηχανές( λ - Tatara Masamune - Merkur 34G και σήμερα την Envoy ). Σε όλες τις περιπτώσεις χρησιμοποίησα συνθετικά πινέλα ( Ωmega EVO & Chubby 2 ) νομίζω πως ταιριάζουν στα σαπούνια αυτά.

Τα Occult "απομακρύνονται" από την Ευρωπαϊκή σχολή και κλείνουν το μάτι στην Αμερικανική. Μου θύμισαν κάτι από CK-6 , ίσως και λίγο Joserra που κι αυτός προς τη δύση κοιτάζει.

Κάθε φορά το ίδιο αποτέλεσμα.
Εύκολος αφρισμός με το σαπούνι να ζητάει αρκετό νερό. Πολυ ωραίο γλίστριμα ακόμη και με την Tatara που δε λες ότι πατινάρει κιόλας σαν μηχανή.
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το residual slickness και πως αυτο λειτουργεί. Βρεχοντας συχνά τη μηχανή αυτή περνούσε από σημεία χωρίς αφρό και γλιστρούσε καλύτερα και από πριν που ο αφρός υπήρχε!

Προστασία. Στα πρώτα δύο ξυρίσματα έβαλα "εύκολα" στο σαπούνι. Στο πρώτο ξεκίνησα με λ στο πρώτο χέρι και συνέχισα με Tatara στα 2 τελευταία. Στο δεύτερο Merkur 34.. οπότε ήρθε η Envoy που και blade feel έχει και δόντια δείχνει. Το ξύρισμα ήταν άνετο και απολαυστικό. Δεν ένιωσα στιγμή ότι κινδυνεύω από κόψιμο ή αμυχές.

Post Shave! Μακράν το δυνατό χαρτί των Occult. Πολύ ισορροπημένο post shave, δέρμα ελαστικό και φρέσκο. Δεν έχει αυτό το βάρος που άλλα σαπούνια τέτοιου επιπέδου έχουν όπως για παράδειγμα τα Joserra. Ιδανικό post για τα γούστα μου.

Σε αρώματα έχω δοκιμάσει ως τώρα τα Druantia, Hades και Cuban Delight και αυτή είναι και η σειρά που τα κατατάσσω σύμφωνα με τα δικά μου γούστα. Τα έχω όμως μυρίσει όλα.. ωραιότατο και το Fougere Brutale.

All in all το σαπούνι είναι winner!
Γνωρίζοντας έστω και διαδικτυακά τους κατασκευαστές του είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα μας δώσουν κι άλλα ακόμη καλύτερα σαπούνια γιατί θεωρώ οτι αγαπάνε βαθια το hobby και θα συνεχίσουν να εξελίσσονται.
Aim high Βασίλη & Λαζαρε!!!
Congrats!!!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα
Sc Palmolive classic
Sb YaQi 24mm plisoft
De Rockwell 6c (r6)
Gillette nacet
Asb korres ginseng and kalentoula
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”