Razorock Lupo 95:Σύντομη παρουσίαση και αντιπαράθεση με την GC 0.84-P .

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13607 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Από την δική μου πλευρά να προσθέσω ότι δίνει ένα εύρος κινήσεων, ειδικά στην "κόντρα", όπου δύσκολα βρίσκεις σε άλλες μηχανές. Ήπια στο πρόσωπο, αλλά αποτελεσματική, σχεδόν bbs με δυο περάσματα, ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.. πραγματικά αξίζει η lupo.
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
5
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Είχα την GC .84p και την έδωσα, όταν άρχισα να χρησιμοποιώ τη Lupo 95.
Κάθε φορά bbs, με τρία χέρια (wtg-xtg-atg), σε γένια δύο ημερών.
Όλες οι υπόλοιπες που έχω, ωχριούν μπροστά της και χρησιμοποιούνται πια σπανίως, απλά για να μη βαριέμαι.
Εργαλείο!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Επανέρχομαι σχετικά με την πιθανότητα χρησιμοποίησης της λαβής τις Rocca στην Lupo απλά με μία ροδέλα. Σήμερα παρέλαβα 100 ροδέλες από AliExpress Μ5*10*1. Νομιζω πως ταιριάζει άψογα στην εσοχή του base plate για την λαβή όλων των μηχανών. Ενδεικτικά από πάνω προς τα κατω της Lupo, Rocca, R41, Lo Storto. Σε όλες έρχεται πρόσωπο κ ίσως να εξέχει κ ελαχιστα από το από το baseplate, εκτός από τη ρόκα που είναι ελαφρώς πιο κάτω αλλά δεν δημιουργείται πρόβλημα γιατί ούτως ή άλλως η λαβή της ρόκα μπαίνει μέσα στην εσοχή.
Για την Lupo με λαβή Rocca, που είναι κ το θέμα μας, κάνει τη δουλειά που θέλουμε.
Εικόνα


Εικόνα
Μπάμπης
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
3
Been thanked: 78 times

Θεωρείτε ότι είναι αναβάθμιση η lupo από την GC 84-p?
Ισως σε καθημερινό ξύρισμα θα δημιουργήσει πρόβλημα (ερεθισμό κλπ.)?
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι αναβαθμισμένη η Lupo κατασκευαστικά σίγουρα αλλά και ως γενική εμπειρία χρήσης. Να σημειώσω όμως ότι στο δικό μου πρόσωπο δεν νιώθω την τραχύτητα που έχει αναφερθεί από συνξυριστες όσον αφορά την σχεδίαση την μπάρας (δοντάκια). Για καθημερινό ίσως να είναι too much αλλά κρίνοντας από τον εαυτό μου δεν έχεις να ξυρίσεις και πολλά την επόμενη με την Lupo95..
Embrace the steel..
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Καλημέρα και από μένα. Νέος κάτοχος της Lupo 95 και για να είμαι ειλικρινής την περίμενα πιο επιθετική!
Χωρίς αυτό να είναι αρνητικό. Φαίνεται να είναι ακριβώς όσο πρέπει η αποδοτικότητα.
Λίγο παραπάνω και μπορεί να χάλαγε αυτή η τέλεια ισορροπία που σε βοηθάει να κάνεις ένα απολαυστικό ξύρισμα.

Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

@freestyler
Έχεις δοκιμάσει με διάφορες λεπίδες;
Εγώ τη βρίσκω αρκετά άγρια-επιθετική, αλλά κ αποτελεσματική. Πάντα όμως σε συνδυασμό με συγκεκριμένες λεπίδες. Μου έχει βγάλει μια πιο γλυκιά εκδοχή με Treet Platinum. Μια λεπίδα που την είχα όπως ήταν το κουτί για πέταμα. Μόνο με την Lupo την χρησιμοποιώ. Με Feather, Gillette 7 O'clock Permasharp, Rubie, δλδ κοφτερές λεπίδες μου βγάζει άγριο χαρακτήρα. Σε γένια δύο ημερών. Σε παραπάνω ημερών μπορεί να βγάζει κάτι άλλο. Πολλοί οι συνδυασμοί των παραμέτρων.
Μπάμπης
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Καλημέρα Μπάμπη! Την έχω δοκιμάσει 2 φορές μέχρι στιγμής. Μία με Gillette silver blue και στο βίντεο με μια Gillette 7 o'clock green.
Και τις 2 φορές με το ίδιο σαπούνι (Zingari man) και επίσης με το ίδιο growth (4-5 ημερών). Το τελευταίο ξύρισμα ήταν λίγο καλύτερο.

Σίγουρα πρέπει να την δοκιμάσω περισσότερες φορές για να βγάλω μια πιο συνολική άποψη, αλλά μέχρι στιγμής η εικόνα που παίρνω είναι οτι είναι ένα χειρουργικό εργαλείο χωρίς πολύ χαρακτήρα που θα σου δώσει ένα πολύ καλό ξύρισμα χωρίς δράμα.

Όταν θα κουμπώσω bic astor και πάω με growth 2-3 ημερών θα βγάλω καλύτερη εικόνα!
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Εικόνα

Εικόνα


Θεωρώ πως η παραπάνω λαβή 2 Piece Halo, απογειώνει την κεφαλή της Lupo. Στα θετικά της το μικρό συνολικά βάρος της, αλλά κ το κέντρο βάρους που προκύπτει από το σχήμα της. Γλυκαίνει πολύ την αγριάδα που βγάζει, τουλάχιστον σε μένα, με την λαβή HD που συνήθως πωλείται στην Ελλάδα. Αυτό που θέλει λίγο προσοχή στον χειρισμό είναι το γκριπ της. Οι οριζόντιες αυλακώσεις ευνοούν απόλυτα την σταθερότητα στον κατακόρυφο άξονα. Αλλά η γυαλιστερή υφή του υλικού αφήνει περιθώρια αστάθειας κ πιθανής αθέλητης μικροσυστροφής της λαβής άρα κ της κεφαλής στον οριζόντιο άξονα. Τουλάχιστον στα δικά μου χέρια θέλει μια προσοχή ή καλά στεγνωμένα χέρια ή ίσως λίγο άλουμ. Επίσης ξεβιδώνει πολύ εύκολα ο πάτος της λαβής. Ίσως με ένα σπρέι σύσφιξης σπειρωμάτων να μηδενίζεται το ζήτημα, αλλά δεν έχω 😁
Υ. Γ. Υπάρχει η δυνατότητα αντιμετάθεσης του πάτου της λαβής στην κορυφή της κ βιδώματος της κεφαλής στο κάτω μέρος της λαβής. Έτσι προκύπτει μετάθεση του κέντρου βάρους της λαβής σε άλλο σημείο της. Για πιθανή χρηση σε άλλες κεφαλές που ίσως μπορεί να λειτουργεί καλύτερα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Συμφωνώ Μπάμπη και εγώ δεν την άλλαξα ξανά μετά το κούμπωμα, κάνει πολύ καλό σύνολο!
Embrace the steel..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”