Rockwell 6s ή Feather AS-D2 Stainless Steel

Απάντηση
dimitrisvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 18:11
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 37 times

Γειά σας θα ήθελα γνώμες για την επιλογή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 22 Ιαν 2021, 04:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα, γιατί είναι σαν να φωνάζεις. Φιλικά, Αντώνης.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Κοίτα σα μηχανές έχουν διαφορά στη φιλοσοφία τους όπως καταλαβαίνεις. Η AS-D2 είναι απ' τις πιο mild μηχανές που έχω ξυριστεί. Φοβερή κατασκευή και προσοχή στη λεπτομέρεια αλλά εμένα δε μ' αρέσουν οι τόσο ήπιες μηχανές οπότε δεν την πολυχρησιμοποιώ. Αντίθετα η Rockwell έχει ας πούμε πιο μεγάλη γκάμα, μια και σου δίνει ένα εύρος επιλογών. Σαν κατασκευή βέβαια δε φτάνει την AS-D2.

Για μένα η επιλογή θα ήταν σίγουρα η Rockwell (ειδικά αν είναι η μόνη σου μηχανή). Αν όμως σου ταιριάζουν οι ήπιες μηχανές ή έχεις ήδη κάποια επιθετική και θες κάτι διαφορετικό η AS-D2 είναι απ' τις καλύτερες που κυκλοφορούν.

dimitrisvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 18:11
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 37 times

Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση,οι μηχανές που έχω αυτή την στιγμή είναι οι εξής:muhle R89,muhle R41,και την Fine Accoutrements Marvel.
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

dimitrisvar έγραψε: 21 Ιαν 2021, 19:59 Γειά σας θα ήθελα γνώμες για την επιλογή.
φιλε τα λογια ειναι περιττα για τον Ιαπωνα!!
Ημουνα κατοχος merkur progress,rockwell model t,rockwell 6c.
Πηρα την Feather χωρις να το πολυμελετησω τι και πως(ειμαι φανατικος οπαδος Ιαπωνιας)
Το απετελεσμα να πουλησω ολες τις υπολοιπες και να κρατησω την Feather.
Τωρα οι αποψεις παντα διιστανται,μια δοκιμη(με καποιο τροπο αν υπαρχει)θα σε πησει με τις δυο που σε ενδιαφερουν..
(ποιοτητα κατασκευης πολυ ανωτερος ο ιαπωνας απο τον καναδο..γνωμη μου παντα)
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

dimitrisvar έγραψε: 21 Ιαν 2021, 20:43 Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση,οι μηχανές που έχω αυτή την στιγμή είναι οι εξής:muhle R89,muhle R41,και την Fine Accoutrements Marvel.
Σαν αποτέλεσμα, καμία από τις δύο δεν είναι καλύτερη από αυτές που έχεις ήδη.
Αν θέλεις να την στολίσεις στο σαλόνι για να τη βλέπεις και να τη χαίρεσαι, η AS-D2 είναι πολύ όμορφη μηχανή.
Η 6S βέβαια κυκλοφορεί σε διάφορα χρώματα και θα πηγαίνουν και με τις κουρτίνες.

Το να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα από την R41 ή την Marvel δεν υπάρχει περίπτωση όμως.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Γενικά συμφωνώ με τα παιδιά.!

@dimitrisvar(Δημήτρη;) Καλώς όρισες και καλή συνέχεια να έχεις.!

Αν θέλεις μία πιό ολοκληρωμένη γνώμη, και σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες,
πες μας αν θέλεις δύο λόγια για την ξυριστική ρουτίνα σου. :)

Πχ: Γένια μαλακά ή σκληρά-πυκνά;
Δέρμα: κανονικό ή ευαίσθητο;
Συχνότητα: Κάθε πόσες ημέρες ξυρίζεσαι 2-3;

Και από αυτές τις DE που έχεις, ποιά προτιμάς εσύ; γιατί οι Muhle R89 και η Fine Marvel είναι μεσαίας επιθετικότητας.
Ενώ η Muhle R41 είναι άκρως επιθετική, οπότε δώσε μας έναν 'μπούσουλα' ώστε να μπορέσουμε να σου προτείνουμε την καλύτερη για εσένα λύση.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
dimitrisvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 18:11
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 37 times

Τony ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου στο ερωτημα μου,λοιπον τα γενιά μου ειναι σκληρά και πυκνά δέρμα θα ελεγα ευαίσθητο και ξυρίζομαι καθε 3 ημερες.ανάμεσα στις μηχανές που ξυρίζομαι τωρα προτιμώ την muhle R89 και την fine marvel.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Να είσαι πάντα καλά Δημήτρη.!

Η δική μου πρόταση μεταξύ των δύο είναι η Rockwell 6s και σύμφωνα με αυτά που θέλεις, με 3 ημερών γενιά σκληρά και πυκνά και ευαίσθητο δέρμα
η Rockwell 6s θα σε καλύψει πολύ καλύτερα από την Feather AS-D2, που έχει τρομερό σχεδιασμό μεν, αλλά έχει φτιαχτεί για Ασιάτες καταναλωτές δε.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Δημήτρη καλωσόρισες , πυκνά, σκληρά, ευαίσθητο δέρμα, κάθε 2-3 μέρες.
Δε σε βολεύει η R41 γι αυτό το σκοπό; Πιστεύω πως είναι ιδανική γι αυτά που γράφεις.
(Με την επιφύλαξη του ΠΟΚ βέβαια, YMMV)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”