Los Jabones De Joserra

Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Βλέπω κυκλοφορούν αρκετά τον τελευταίο καιρό, αλλά δε βρήκα θέμα στο φόρουμ. Μπορεί να πει κάποιος που τα χρησιμοποιεί τί εντυπώσεις του έχουν αφήσει, ειδικά σε σύγκριση με άλλα σαπούνια στο ίδιο εύρος τιμών. Κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση, αλλά δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη, είναι πως σύμφωνα με το promo κείμενο σε διάφορα μαγαζιά, η σύνθεση από scent σε scent παίζει ελαφρώς, δεν είναι ακριβώς ίδια.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Γειά σου Θάνο!

Έχοντας δοκιμάσει όλες τις βάσεις του, θα σου πω ότι αυτή που μου άρεσε περισσότερο, είναι η βάση που αναγράφει ως πρώτο συστατικό το tallow.
Στα εν λόγω σαπούνια αναγράφεται ως "Sebo" .
Έχει χαμηλό αφρισμο, αλλά φοβερή προστασία και γλιστρα.

Αναφορικά με τα αρωματα τους , κάποια από αυτά είναι αρωματισμένα με αιθέρια έλαια και κάποια άλλα με γνωστά designer και niche "best sellers".
Η ένταση των αρωμάτων είναι σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα.
9,5/10.
Η μεταξυριστικη αίσθηση που αφήνει η συγκεκριμένη βάση , είναι λίγο βαρύτερη από τις άλλες.
Όπως επίσης και το γεγονός, ότι "κουβαλάει" το άρωμα του σαπουνιού στο πρόσωπο για περισσότερη ώρα.
Είναι κάτι ξεχωριστό από τα υπόλοιπα αρτιζανικα τις αγοράς και νομίζω πως αξίζει μια δοκιμή.
stelios veni
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μάι 2020, 20:05
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 137 times
Been thanked: 218 times
Ηλικία: 56

Καλησπέρα.
Έχω το gefiro που είναι με sebo(tallow).Μαλακό σαπούνι Croap.Το συγκεκριμένο έχει ένα φυστικί χρώμα.
O Billy the butcher τα περιγράφει πάρα πολύ καλά.Το στρόγγυλο πλαστικό μπολ έχει μεγάλη διάμετρο,πράγμα που διευκολύνει την χρήση του πινέλου.
Έχουν και τα αντίστοιχα after shave lotion (σε ελαφρώς γαλακτώδη μορφή),τα οποία είναι κι αυτά πολύ καλά.
Μόνο αρνητικό για μερικούς ίσως είναι η τιμή του(30e περίπου).
Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και θα στο συνιστούσα ανεπιφύλακτα(ειδικά εάν είσαι των "αρωμάτων").
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51

Η προσωπικη μου εμπειρια με το σαπουνι μετα απο 4 ξυρισματα.
Δεν αφριζει, παραγει μια λασπη, η οποια ομως κανει κατα καποιο τροπο την δουλεια της οπως και καποια brushless σαπουνια ομως !!!
Προστασια καλη, γλιστρα καλη, post shave μετριο...Απλα ενα καλο σαπουνι με αρκετα ομορφα αρωματα.
Μεσα στα κορυφαια ? :naughty: ουτε καν στην πρωτη δεκαδα.
Τεραστιο hype κατ᾽εμέ και ας ειμαι ο πρωτος που θα κανω τον κακο λυκο, δεν με πειραζει. }:D
Επεσε και στην ιδια περιοδο με το σαπουνι του Δημητρη(aka @kikos7 ) και η συγκριση ηταν μοιραια και επωδυνη για τον Ισπανο...
Θα γινει δωρο στον γαμπρο που ειναι μπαρμπερης, ο οποιος θα το εκτιμησει πολυ περισσοτερο απο μενα.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Τάσο, όντως η βάση με το στεαρικο στο μεγαλύτερο ποσοστό της σύστασης του, είναι πολύ μέτρια για τη τιμή του.
Η πλουσιότερη σε tallow όμως, είναι μια ρουστικ βάση με καλή προστασία - λόγω πυκνότητας της συστάσεως - καλή γλυστρα, ( τη βρίσκω καλύτερη από το κοντινότερο σε τιμή ck6) και αρκετά βαρύ post shave, όπως θα περίμενε κανείς από ένα τόσο πλούσιο σε λίπος σαπούνι.
Μεταξυριστικα μου έρχεται κοντά σε valobra και bignoli antica ricetta.
Από κει και πέρα συμφωνώ για το hype που ανέφερες, μιας και είναι από τους ελάχιστους Ευρωπαίους αρτιζανους με τέτοια προβολή, που κατασκεύασαν ένα σύνολο, πολυ κοντά στα αμερικανικά σαπούνια της τάσης των τελευταίων ετών.
YMMV
Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Εγώ υπέκυψα και παρήγγειλα το Kilix με tallow. Αναμένω παραλαβή από speedex κάποια στιγμή μέσα στο 2021...
Άβαταρ μέλους
manva
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Απρ 2012, 18:26
12
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΤΤΙΚΗ
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Ηλικία: 63

Στο Another Day Another Shave GR θα βρειτε παρουσιάσεις ξυρισμάτων με Los Jabones De Joserra και όχι μόνο.
Gillette Slim Adjustable L1 '1966'
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 556 times
Ηλικία: 43

Χθες εκανα το πρωτο ξυρισμα με το eccentric citrus.πολυ ωραια εντονη μυρωδια.κανει ευκολα μαρεγκα,αλλα οχι την γνωστη που εχω συνηθησει απο τις κρεμες κ τα σαπουνια που εχω χρησιποποιησει μεχρι τωρα.βγαζει μια λασπη.δεν ειχε κανενα τρελο γλυστρημα να πω την αληθεια αλλα εχει πολυ καλη προστασια!θεωρω τα 30 ευρω παρα πολλα!το ιδιο αποτελεσμα παιρνω και απο το ταπεινο proraso.υποψιν οτι ξυριζομαι 15 χρονια τωρα αποκλειστικα με κρεμες.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 556 times
Ηλικία: 43

Τεταρτο ξυρισμα με το citrus και εβαλα κατευθειαν παραγγελια και το aftershave!ο λογος;παιδια η μυρωδια του σαπουνιου ειναι τοσο εντονη που οτι aftershave και να βαλω μετα την αλλαζει.η μυρωδια του σαπουνιου υπερτερει του aftershave και αυτο με ξενερωνει.οποτε υποχρεωτικα θα χρησιμοποιω το ιδιο aftershave.αυτο ειναι για εμενα μεγαλο μειονεκτημα.δεν με βλεπω να ξαναπαιρνω artisan σαπουνι.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@DAK νομίζω θα σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα, εάν το "σετάρεις"... έχω σε σετ απο Josera : noir, blad de lazo, rodrigo de jerez, ο συνδυασμός δίνει το τελικό ιδιαίτερο αποτέλεσμα σε αίσθηση στο πρόσωπο και μυρωδιές... μάλλον σε σετ "δουλεύουν" στο μάξιμουμ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”