Face tonic

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Καλημερα ομαδα!
Ειμαι σε αναζητηση face tonic.
Εχω το lucky tiger απλα θελω να εχω επιλογες..
Τι μαρκες αλλες υπαρχουν?
Ευχαριστω προκαταβολικα!
NavalArchitect

To tonic lotion θα πρότεινα να το αναζητήσεις καλύτερα σε σειρές προιόντων ενυδάτωσης, δηλαδή από εταιρείες που κατά κανόνα παράγουν καλλυντικά. Τώρα, σε ποιό επίπεδο τιμής να το αναζητήσεις, εκεί είναι προσωπική επιλογή.

Το πέρασμα του προσώπου με tonic lotion είναι (προαιρετικό) κομμάτι της καθημερινής περιποίησης, και όπως είναι γνωστό συνίσταται μετά το πλύσιμο του προσώπου - εφαρμογή με ένα cotton pad ως προετοιμασία για την ενυδάτωση. Αυτό είναι κάτι που δύναται να γίνεται πρωί-βράδυ, και ειδικά το βράδυ είναι ιδιαίτερα σημαντικό διότι καθαρίζει το δέρμα από όλα τα ρυπογόνα στοιχεία που έχει συναντήσει στο διάβα του κατά τη διάρκεια της ημέρας (έξω στην ατμόσφαιρα, στη δουλειά, κλπ.)

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν στην πρώτη γραμμή προιόντα σαν αυτά της Nivea, L'Oreal, κλπ. που βρίσκει κανείς σε super markets, μετά πάμε σε πιό (ας το πούμε) καλά τύπου Clinique, Clarins ή παρόμοια, και φυσικά στο τέλος υπάρχουν οι ακριβές εταιρείες καλλυντικών που διαθέτουν και αυτό το προιόν στη γκάμα τους.

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει μερικά, κυρίως μεσαίας και υψηλής τιμής. Κάνουν δουλειά, αλλά στη δική μου περίπτωση πιό σημαντικός παράγων ήταν ότι ουσιαστικά δεν ενσωμάτωσα ποτέ σε μόνιμη βάση αυτό το κομμάτι της περιποίησης προσώπου. Κατά συνέπεια θα μπορούσα να σου προτείνω προιόντα, αλλά η ουσία είναι πως αν έχεις μικρό, μεσαίο ή υψηλό προυπολογισμό για αυτό το προιόν, θα πας ανάλογα εκεί που πρέπει. Αν γνωρίζεις κάποιον που έχει γνώσεις αισθητικού ή βιοχημικού, και μπορεί να σου εξηγήσει τί ή όχι να αποφύγεις σε αυτά τα προιόντα, τότε ακόμη καλύτερα. Εγώ δεν είχα ούτε προσπάθησα να αποκτήσω τέτοιες γνώσεις.

Τέλος, ό,τι κι αν πάρεις, να ταιριάζει με το δέρμα σου - νομίζω μερικά έχουν και έλαια μέσα. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για συστατικά κλπ. (που είναι σημαντικό όπλο γνώσης αν το έχει κανείς) οπότε αυτά τα λίγα από εμένα. Το συγκεκριμένο κομμάτι περιποίησης προσώπου είναι κάτι που για τις γυναίκες είναι 'ψωμί και βούτυρο' όπως λέμε. Γενικά στην περιποίηση προσώπου και σώματος οι άνδρες έχουν πολλά να μάθουν από τις ρουτίνες που ακολουθούν οι γυναίκες, πάντα με τη επισήμανση ότι το δέρμα είναι διαφορετικό για κάθε φύλο όπως και άνθρωπο.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12985 times
Been thanked: 13650 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Συμφωνά με τον αγαπητό @NavalArchitect , είναι και λίγο θέμα εμπειρίας και ψαξίματος τι ταιριάζει στην επιδερμίδα του καθενός ... προσωπικά με βόλεψε πολύ το face tonic & after shave μαζί της Lucky Tiger ... και αρωματικά και από πλευράς αποτελέσματος .... παντός καιρού και εποχής (χειμώνα - καλοκαίρι ).
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 21 λεπτά 55 δευτερόλεπτα:
NavalArchitect έγραψε: 15 Ιαν 2021, 12:39 Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει μερικά, κυρίως μεσαίας και υψηλής τιμής. Κάνουν δουλειά, αλλά στη δική μου περίπτωση πιό σημαντικός παράγων ήταν ότι ουσιαστικά δεν ενσωμάτωσα ποτέ σε μόνιμη βάση αυτό το κομμάτι της περιποίησης προσώπου. Κατά συνέπεια θα μπορούσα να σου προτείνω προιόντα
Και εγω δεν το βαζω καθημερινα,εκτος που κανω μπανιο καθε μερα εχω σαπουνι προσωπου βαζω και ενυδατικη οποτε ειμαι κομπλε..
Το θελω αποκλειστικα για το μετα το ξυριζμα..
Τωρα για το θεμα ποιοτητα προτιμω παντα τα ποιοτικα οτι και αν ειναι αυτο..
Οποτε θελω να μου προτεινεις μερικα ποιοτικα και που μπορω να τα βρω..
Σε ευχαριστω πολυ για την ενωμερωση!!

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
gkarave έγραψε: 15 Ιαν 2021, 12:52 προσωπικά με βόλεψε πολύ το face tonic & after shave μαζί της Lucky Tige
και γω αυτο εχω και με εχει βολεψει απλα θελω να παρω ακομα 1-2 να εναλασω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 15 Ιαν 2021, 14:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται η παράθεση του αμέσως προηγουμένου post
NavalArchitect

Ωραία, πάμε να πούμε μερικά, από αυτά που έχω χρησιμοποιήσει τα τελευταία 15 χρόνια:

1. Aramis Lab Series, Rescue Water Lotion 200ml.
Αυτό ήταν ωραίο, ελαφρύ, αλλά πώς να το πω, κάπως 'αποστειρωμένο'.
Δηλαδή άοσμο, άχρωμο, κ.ο.κ.

Όπως είπα δεν έχω ιδέα αν έχει 'καλά' ή 'κακά' συστατικά.
Επίσης το αγόρασα χρόνια πριν, και από τότε ο ανταγωνισμός έχει βγάλει κι άλλα, πιό εξελιγμένα προιόντα.
Τώρα βέβαια θα πει κανείς, τί εξέλιξη να γίνει σε ένα tonic lotion.
Δεν ξέρω, απλά τα αναφέρω όλα διότι πάρα πολλοί παράγοντες είναι εντελώς υποκειμενικοί, άλλοι είναι το αντίθετο, και μην ξεχνάμε ότι νομίζουμε πως ξέρουμε ενώ στην πραγματικότητα δεν σκαμπάζουμε και πολλά.

2. Clarins Lotion Tonique 400ml sans alcohol
Αυτό εδώ έχει Aloe Vera και είναι ωραίο, κλασικό tonic lotion χωρίς οινόπνευμα.
Ομολογώ πάντως πως στην Clarins τη μεγαλύτερη εντύπωση μου την είχε κάνει το παρακάτω, μαζί επίσης με τη δυνατή ενυδατική κρέμα που έχει.

3. Clarins Men after shave energizer.
Αυτό εδώ μου είχε αφήσει πολύ καλή εντύπωση, αλλά δεν είναι tonic lotion και επίσης προσωπικά προτιμώ από ένα after shave να μου δίνει μικρή ενυδάτωση.

4. Clinique Clarifying lotion, #2 (έχει από το #1 ως το #3 ανάλογα με την επιδερμίδα σου).
Τα προιόντα της Clinique ήταν τα πρώτα από τα οποία ξεκίνησα (το σωτήριο έτος 1995), σαπούνια προσώπου, ενυδατικές, toners, τα θηριώδη soap bars για το πρόσωπο ακόμη τα έχω (είναι NOS πλέον). Μετά δεν συνέχισα με τη συγκεκριμένη μάρκα.

5. La Mer, Oil Absorbing Tonic
Εδώ μιλάμε για μία εταιρεία που η ενυδατική της κρέμα κοστίζει περί τα €300 για 60ml. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο κατ'εμέ στις ενυδατικές, αλλά στα tonic lotions και σε κάτι άλλα που κάνει (λ.χ. lip balm) πληρώνει κανείς πολύ περισσότερο όνομα παρά κάτι το ξεχωριστό. Φυσικά το προιόν είναι πάντα καλό, αλλά νομίζω πως και με τα μισά χρήματα ένα toner από μία καλή εταιρεία πολύ καλό θα είναι.

6. Διάφορες άλλες μάρκες στις οποίες, για να είμαι ακριβής, έχω δοκιμάσει διάφορα παρεμφερή προιόντα, λ.χ. facial mists (ελαφρά, που ειδικά μετά το ξύρισμα μπορούν να λειτουργήσουν ως toner). Τυπικά παραδείγματα εταιρειών είναι τα Jurlique, Sisley (τα πρώτα πολύ ωραία βιοδυναμικά και τα δεύτερα επιπέδου La Mer, La Prairie, κλπ.)

7. Το Lucky Tiger που αναφέρεις το είχα, δεν είναι κακό, απλά σχετικά άχρωμο. Έχει μέσα χαμομήλι ή witch hazel, αν θυμάμαι καλά.

8. Santa Maria Novella, Tonic Lotion (250ml).
Αυτό είναι πολύ σπέσιαλ προιόν, όπως θα περίμενε κανείς από τη συγκεκριμένη μάρκα, απλά εμένα μου πέφτει πάρα πολύ ενυδατικό.

9. Μην ξεχνάς ή υποτιμάς ποτέ το κλασικό witch hazel.
Είναι φάρμακο για το πρόσωπο, και ανάλογα με το τί επιδερμίδα έχεις του κάνεις και την ανάλογη χρήση ώστε να μην σε βαρύνει ενυδατικά.
Είναι προιόν που έχει πολλαπλές χρήσεις (κάνει λ.χ. και για όλο το σώμα) και ειδικά το πολύ ισορροπημένο TWH (ως μάρκα) έχει διάφορα variants, φερ'ειπείν Medicated, AV, κλπ.

Πολλές μάρκες, πολλά προιόντα, τί να πρωτοθυμηθεί κανείς.
Ανάλογα με τα κανάλια αγοράς που έχεις, από το πού ψωνίζεις δηλαδή, να το δεις κι από 'κει διότι και αυτό μετρά (εγώ για παράδειγμα ζούσα στο εξωτερικό και επίσης ταξίδευα cross-continent οπότε πολλές αγορές πραγματοποιούντο duty free ή σε περίεργες αγορές που εκεί υπάρχουν τύποι προιόντων που εδώ ούτε καν τους έχουμε υπ'όψιν μας).
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα. Το παρακάτω το αγόρασα τυχαία, χωρίς να το γνωρίζω ή να έχω διαβάσει κριτικές και αποδείχτηκε ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει:

Prospector Co. Peary & Henson Aftershave Splash

Εικόνα

Aftershave θεωρείται, αλλά το χρησιμοποιούσα ως face tonic. Όσο χάλια κι αν ήταν το ξύρισμα, πάντα, βοηθούσε το δέρμα μου να επανέλθει άμεσα. Μετά χρησιμοποιούσα το κανονικό aftershave.

Μοναδικό ίσως μειονέκτημα, το γεγονός οτι μυρίζει σαν ιατρείο, ευκάλυπτος ή κάτι παρεμφερές, αλλά κρατάει λίγη ώρα, οπότε δεν κουράζει ή ενοχλεί.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

@NavalArchitect ευχαριστω πολυ φιλε με κατατοπισες αρκετα!!ωραια αναλυση μπραβο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”