Επιλογή πρώτου straight razor

Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου αν σον και καλά θες μία από τις δύο πάρε το bismarck 6/8
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7619 times
Ηλικία: 41

@Goro Majima Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου σιγουρα
Και το οπτικο παιζει παντα ρολο οποτε οτι και να παρεις σου ευχομαι να το χαρεις(δικη μου επιλογη ειναι χρονια τα 5/8)
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά !!!
Σκέφτηκα για να μην ανοίγω νέο θέμα , να γράψω σε σχετικό θέμα που ήδη έχει ανοιχθεί.
Λοιπον μετά απο 8 χρόνια στον χώρο σκέφτηκα , μάλλον αποφάσισα, να προχωρήσω στην κατηγορία straight razor !!! Πιστεύω ότι ήρθε η ώρα. Το γυρόφερνα στο μυαλό μου καιρό , είχαμε και τις καραντίνες κτλ.. Πλέον είμαι σίγουρος. Βλέπω ότι έχει αρκετό διάβασμα , νέος πάλι απο την αρχή, επομένως υπομονή μέχρι να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η πρώτη κίνηση είναι (ήταν) να παραγγείλω ένα πολύ φθηνό απο Κίνα πλευρά για να ξεκινήσω δοκιμές καταστεφοντάς το (όπως το δει κανείς) με ντουκόχαρτο(ελπίζω να μην έρχεται ready !!!!). Το κόλπο το διάβαζα απο τον @y.v. σε ένα σχόλιο για το ξεκίνημα με κλασσικό ξυράφι.
Έχω καταλήξει σε 2 κατασκευαστές (Ralf Aust και Revisor, OK κλασσικές επιλογές) με το πλεονέκτημα και των 2 ότι τα ξυράφια έρχονται shave ready και έχουν αρκετές έως πολλές καλές κριτικές. Η επιλογή θα γίνει εντελώς υποκειμένικά (!!!) με ένα συν στην Revisor που έχει δωρεάν μεταφορικά. Επίσης σίγουρα μιλάμε για round head.
Το θέμα που με απασχολεί είναι η επιλογή ανάμεσα σε 5/8'' και 6/8''. Δεν είμαι σίγουρος προς τα που να κινηθώ. Εδώ θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, όπως και στην επιλογή Paddle Strop ή Hanging Strop. Ποιο πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο και καλύτερο? Κλασσικά της Herold και εδώ (δεν υπάρχει και εδώ κάποια έκπληξη στην επιλογή, μην ξεφύγουμε απο την πεπατημένη !!!) . Αυτά για την ώρα , ίσως βγουν και άλλα στην πορεία.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα, είμαι και εγώ σχετικά νέος στο Straight razor, καθώς το χρησιμοποιώ εδώ και 5-6 μήνες σχεδόν αποκλειστικά. Καλή η ιδέα σου να πάρεις ένα φθηνό για δοκιμές (ακονίσματος φαντάζομαι), αλλά δεν νομίζω ότι το ντουκοχαρτο θα σου κάνει δουλειά. Θα χρειαστείς πέτρες ή να βρεις κάποιον άλλο τρόπο να το ακονιζεις. Προμηθεύτηκα και εγώ ένα φθηνό Straight Razor για δοκιμές και πραγματικά βοήθησε να μην καταστρέψω τις άλλες μου λεπίδες.

Προσωπικά τα 6/8 εμένα με βόλεψαν περισσότερο. Και νομίζω πως στο τέλος εκεί θα καταλήξεις. Τα 5/8 φαίνονται πιο safe επιλογή (λόγο μεγέθους) για ένα νέο χρήστη, όμως η εντύπωσή μου είναι πως συγχωρούν λιγότερο από ένα 6/8. Λόγω μικρότερου μεγέθους δυσκολευόμουν να βρω και να διατηρήσω την σωστή γωνία κοπής. Ειδικά κάτω από το σαγόνι.

Όσον αφορά την λεπίδα revisor, δεν έχω για να συγκρίνω. Έχω όμως Ralf Aust και είναι πολύ καλή.

Επίσης για αρχή προμηθεύτηκα hanging strop , καθώς ήμουν σίγουρος ότι το paddle strop δεν θα με βόλευε. Αγόρασα λοιπόν 2 φθηνά (15-20€ το ένα) από Amazone de, γιατί ήμουν σίγουρος πως θα τα καταστρέψω σαν αρχάριος που ήμουν. Και έτσι ακριβώς έγινε. Οπότε δεν στεναχωρηθηκα ιδιαίτερα.

Σε γενικές γραμμές, το straight razor, δεν είναι φθηνός τρόπος να απομακρύνεις τις τρίχες από το πρόσωπο. Όταν όμως το μάθεις και αποκτήσεις μια μικρή εμπειρία, η αίσθηση της λεπίδας στο πρόσωπο είναι αξεπέραστη. Ελπίζω να βοήθησα.
Stelios
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πως σου φάνηκε η κατάσταση (shave ready) του μαχαιριού ,όταν το παρέλαβες, απο τον απο τον Aust ??
Όχι το κινεζομάχαιρο (!!!) θα το χρησιμοποιήσω σαν dummy sr για εξάσκιση..... Για ακόνισμα έχουμε καιρό ακόμα (ελπίζω!!!) και εκεί θα πάρω άλλο.
Καλά πλέον το έχουμε συνειδητοποιήσει όλοι πιστεύω αυτό(Περί ακριβού σπορ) !!!! ,
Όταν μπαίνεις σε αυτό τον κόσμο , μετά απο λίγο καταλαβαίνεις ότι πλέον είναι κάτι παραπάνω απο ένα απλό ξύρισμα.. Ε αυτό έχει συνέπειες !!!!
Επίσης να προσθέσω στα παραπάνω "ερωτήματα" τι υλικό προτιμάτε για τις λαβές (scale) ???
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Ο κόψη του Ralf aust, είναι πολύ καλή. Έχω την εντύπωση ότι είναι ακονισμένο σε συνθετικές πέτρες, γιατί παρόμοιο αποτέλεσμα παίρνω και εγώ από τις συνθετικές που έχω. Το χρησιμοποιώ 3-4 φορές την εβδομάδα για 2 μήνες τώρα, και ακόμη είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Παρόλα ένα Boker Elite που διαθέτω, έχει καλύτερη κόψη. Και ήρθε έτσι από το καινούργιο! Δεν ξέρω πως το ακόνισαν εκεί στην Βοκερ αλλα ξυρίζει πολύ γλυκά και αποδοτικά.
Stelios
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Boker , έχω και εγώ στο νού μου αλλά εκτός απο το the invisible edge στην Αγγλία , δεν ξέρω κάποιο άλλο κατάστημα που τα στέλνει shave ready. Από Αγγλία θα κοστίσει παραπάνω και θέλω να το αποφύγω. Εσύ απο που το αγόρασες ?? Μήπως η Boker τα στέλνει shave ready ?? Δεν μπορώ να το διασταυρώσω στο internet.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι όλα shave ready, ή αν έτυχε το δικό μου να είναι. Το δικό μου πάντως το πήρα από το κατάστημα στην Θεσσαλονίκη το καλοκαίρι που είχε τις εκπτώσεις.

Κάπου διάβασα ότι η Boker χρησιμοποιεί (ή χρησιμοποιούσε) φυσικές πέτρες Escher για να ακονίσει τα ξυράφια της, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσεις από μια safe επιλογή χωρίς να ξοδέψεις υπερβολικά χρήματα, και στην πορεία βλέπεις τι σου κάθεται καλύτερα ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Stelios
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Τα ralf είναι λαχείο αν θα σου έρθει έτοιμο για ξύρισμα και μιλάω να κάνεις παραγγελία από τον ίδιο τον ralf όσο για να επικοινωνήσεις μαζί του αν σου απαντήσει σε mail τότε παίξε λόττο πιο τυχερός θα είσαι. Τα θετικά είναι ότι είναι ποιοτικά και ότι παραγγείλεις θα σου στείλει
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Να αναφέρω πως και εγώ είμαι νέος χρήστης SR και έχω πάρει 2 6/8" stainless-steel Ralf Aust με round crown.
Και τα δύο τους εξαιρετικά και ήρθαν shave-ready. Το μόνο θέμα είναι ότι στο ένα έχει χαλαρώσει το pivot pin, αλλά διορθώνεται εύκολα.
$@rgi έγραψε: 08 Ιαν 2022, 10:12 Σε γενικές γραμμές, το straight razor, δεν είναι φθηνός τρόπος να απομακρύνεις τις τρίχες από το πρόσωπο.
Εδώ θα έλεγα ότι αν αποφασίσει κανείς να αφοσιωθεί στο SR ως μέσο ξυρίσματος, τελικά είναι το πιο οικονομικό μέσο, μιας και δεν υπάρχει κάτι αναλώσιμο.
Ναι, χρειάζεσαι το SR, κάποια πέτρα και ένα λουρί, τα οποία μπορούν να κοστίσουν κανένα 300ρι, αλλά μετά δεν έχεις άλλο έξοδο (λέγε με DE λεπίδες).

Φυσικά, αυτά συνεπάγονται ότι ο ενδιαφερόμενος θα μάθει να ακονίζει μόνος του (που για αυτό ίσως χρειαστεί ακόμα ένα, πιο φτηνό, SR για εκμάθηση). ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”