Επιλογή πρώτου straight razor

kostantis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Ιαν 2021, 19:32
3
Been thanked: 1 time

Καλησπερα, είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που μπορω πλέον να μοιραστώ τις ξυρίστηκες μου ανησυχίες με άτομα που μοιραζόμαστε την ίδια καψούρα για την ξουρα μας !!
Τον τελευταιο καιρό παιδιά έχω αρρωστήσει και ο λόγος είναι επειδή ψάχνω διαρκώς ένα straight razor κοντά στο κατοσταρικο.
Έχω ψάξει πολύ και από ότι καταλαβα εάν δεν ξερεις από το συγκεκριμένο άθλημα δύσκολα πας να πάρεις vintage restored μαχαίρι. Όποτε λέω ας πάω σε καινούργια να είμαι σίγουρος.
Παραθέτω το παρακάτω μαχαίρι προκειμένου να μου πείτε την άποψη σας τόσο για το εργαλειο όσο και για το site αν τυχόν το ξέρετε ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων , καλή μου αρχή στην ομάδα σας !!

https://www.griffithshavinggoods.com/co ... 3456805982





Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Τα TI είναι καλά ξυράφια, αλλά το το site που ψάχνεις είναι στην Αμερική και πιθανόν να έχεις θέματα τελωνίου κλπ.
Σημαντικό είναι να βρεις κάποιον που πουλάει shave ready, αν είναι το πρώτο σου straight. Δες τις άλλες αντίστοιχες αναρτήσεις στο φόρουμ.
Χάρης
kostantis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Ιαν 2021, 19:32
3
Been thanked: 1 time

Καλησπερα φίλε μου, γνωρίζεις κάποιο σάιτ στο οποίο δεν θα έχω τέτοια θέματα ; Ψάχνω να βρω μια φαλτσέτα η οποία να είναι ένα σκαλοπατάκι πάνω από τις αρχικές της dovo που προτείνουν για beginner. Να πάω να ψάξω ευρωπαϊκό σάιτ η να αρκεστώ στα ελληνικά που δεν υπάρχει γκάμα και μου φαίνεται ότι χτυπάνε αρκετα τις τιμές; Αυτό που σου παρουσιάζω πάει στα 100-150 ευρώ η πιο πάνω ;
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Δυστυχώς έχω αρκετά χρόνια να αγοράσω καινούργιο straight και δεν μπορώ να προτείνω κάποιο site, ίσως κάποιο άλλο μέλος να βοηθήσει. Πάντως τα Dovo δεν θεωρώ ότι υπολείπονται από τα ΤΙ, μιλώντας πάντα για τα σύγχρονα. Οι διάφορες στο κόστος οφείλονται σε μεγάλο βαθμό στον διάκοσμο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Βάλε στα υποψήφια προς αγορά τα Revisor και τα Rulf Aust.

Για αρχή δες εδώ, σετ αρχαρίων που περιλαμβάνει ξυράφι, λουρί και λαδι συντήρησης στα €120
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 835 times
Ηλικία: 63

kostantis έγραψε: 11 Ιαν 2021, 22:06 Παραθέτω το παρακάτω μαχαίρι προκειμένου να μου πείτε την άποψη σας τόσο για το εργαλείο όσο και για το site αν τυχόν το ξέρετε !
Εκτός θέματος
Το καλύτερο ξυράφι κατά την γνώμη μου , στο συγκεκριμένο site , είναι το Bergischer 5/8 300 plus euro .
Στο "The Two Barbers" το ίδιο ξυράφι (η μόνη διαφορά είναι η λαβή από έβενο ) έχει 190 ευρώ .Το Bergischer είναι ένα το καλύτερο της Dovo.
Άβαταρ μέλους
Sotiris_A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 16:30
3
Has thanked: 2774 times
Been thanked: 1935 times

Δεν έχω εμπειρία από διαφορετικά ξυράφια καθότι μόλις πριν 1.5 μήνα ξεκίνησα, αλλά τα Ralf Aust που αναφέρει ο Ηλίας @captain_hx μου ταίριαξαν μια χαρά. Το πρώτο το πήρα από Αγγλία πριν τον καινούριο χρόνο από κατάστημα που πουλάει shave-ready ξυράφια αλλά πλέον έχει δασμούς. Το τελευταίο μου ήρθε χθες απευθείας από τον κατασκευαστή, είναι έτοιμο για ξύρισμα για τα δικά μου μέτρα και η ακμή του μου άρεσε περισσότερο από του πρώτου.
Σωτήρης
Goro Majima
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 20:22
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 50 times

Καλησπερα σε ολους,
μετα απο ερευνα για την αγορα της πρωτης μου φαλτσετας (ειμαι ηδη χρηστης σαβετας) εχω καταληξει στην παρακατω:

https://shop.dovo.com/en/bismarck-3.html

1) Μου αρεσει πολυ το μαυρο χρωμα της λαμας αλλα φοβαμαι λιγο εαν μακροπροθεσμα θα αλλοιωθει - ξεφτισει.
2) Το ουσιαστικο προβλημα μου με τη συγκεκριμενη φαλτετα ειναι το τελειωμα, που σε αντιθεση με το round point θα προτιμουσα french οχι για λειτουργικο ρολο αλλα καθαρα για αισθητικους λογους.
Θα εκτιμησω οποιαδηποτε βοηθεια επισης θα παρακαλουσα οποιον γνωριζει καποιο site που εχει φαλτετες με μαυρη λαμα να το μοιραστει γιατι εγω δυσκολευτικα αρκετα να βρω.
Kikareta kotoate nigotara !
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7620 times
Ηλικία: 41

Αν σε ενδιαφέρουν τα Thiers Issard κοιτά στο 'Dictum.com' αν και δεν θα βρεις με μαυρη λαμα σε αυτη τη μαρκα
Θα σου έλεγα να μην πάρεις βαμμενη λάμα γιατί θα γίνει χάλια σίγουρα όταν θα χρειαστεί τροχισμα
και αν είναι το πρώτο σου ξυράφι θα σου πρότεινα 5/8 με round tip ενα καλο δερμα και υπομονη...
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Goro Majima
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 20:22
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 50 times

@VOODOO
Ειμαι αναμεσα στις 2 dovo αυτην που εστειλα πιο πανω που ειναι 6/8 και αυτή που ειναι 5/8:

Νομιζω δεν ειναι βαμμενη η λαμα αλλα κανουν μια διαδικασια στο μεταλλο για να παρει αυτο το χρωμα. Οπως και να χει νομιζω οτι θα παω σε μαυρη ακομα και να χαλασει το χρωμα γιατι αισθητικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο. Για το μεγεθος τωρα ειμαι λιγο επιφυλακτικος γιατι ενω τα 5/8 ισως ειναι πιο ευκολα στη χρηση, τα 6/8 καθονται καλυτερα στο ματι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 12 Αύγ 2021, 12:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Τα links πρέπει να ενσωματώνονται σε λέξεις ή φράσεις
Kikareta kotoate nigotara !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”