Το ξυρισμα στο στρατο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Πάνω κάτω σου τα είπαν...

Δυστυχώς, μέχρι να παρεις την πρώτη σου μετάθεση, βαριά βαριά κανένα συνθετικό πινέλο, μπωλακι, ευκολοαφριστο σαπούνι και (δυστυχώς) πολυλεπιδο...

Κι αυτό περισσότερο για το που θα πέσεις... Αν σου πει ο τύπος στην πύλη αυτό απαγορεύεται οπότε κατάσχεται, το δικό σου δεν θα το βρεις ποτέ, ούτε και το κατασχεθεν...

Από κει και πέρα, ειδικά το πρωί χρόνο δεν θα εχεις, πόσο μάλλον να κτυπας αφρό και καναδυο περασματα μετά... Και φυσικά ξύρισμα αυστηρά το πρωί...

Απλά, όταν πας πλέον στην πρώτη μονάδα και λίγο καιρό μετά, τα πάντα ηρεμούν και βρίσκεις τους ρυθμούς σου...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
AntoMast
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Σεπ 2022, 10:25
1
Been thanked: 1 time

@kwnssk Απάντησα πριν στο μήνυμα αλλά νομίζω είτε δεν στάλθηκε επιτυχώς είτε δεν έχει εγκριθεί ακόμη..

Τέλος πάντων, θα το ξαναγράψω για σιγουριά.

ΠΞ ναι, πρώτη φορά θα είναι. Πλέον δεν ξυρίζομαι. Τελευταία φορά που ξυρίστηκα ήταν στην ηλικία των 18, τώρα είμαι 23 για να καταλάβεις. Και τότε χρησιμοποιούσα πολυλεπίδο (δεν ήξερα καν για ξυραφάκι ασφαλείας), πινέλο και αφρο. Αυτά. Αλλά όπως είπα, πάει καιρός.

Την τελευταία 5ετια έχω γένια και τα τριμμαρω με μηχανή ανά δύο μέρες. Απλά είπα τώρα αφού θα ξαναεπιστρέψω στην ρουτίνα του να ξυρίζομαι κάθε μέρα, είπα να το κάνω καλύτερα αυτήν την φορά, αν το επιτρέπει ο χρόνος στον στρατό προφανώς..
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

να πω επίσης οτι με το Π.Ξ στο στρατό απέφυγα και τους τρακαδόρους του: "αδερφέ έχεις αφρό?", "σου περισσεύει κανα ξυραφάκι?" κ.λ.π Είχα ενα loccitane στα τελευταία και το έδωσα σε έναν που έβγαλε όλη τη θητεία με γένια!!! Δεν το γύρισε ποτέ. Δεν είχε πολύ απλά η μητέρα του ήταν προϊσταμένη στον Παπουτσάνη και μου έλεγε οτι βγάζουν σαπούνι ξυρίσματος. Τελικά όντως βγάζαν και θα μου έφερνε ενα monsavon αλλά πήρε τρελλή άδεια και χάθηκε.
Επίσης με το π.ξ απέφυγα και τους κλέφτες αφου αυτά που είχα δεν ξέρανε να τα χρησιμοποιήσουνε.

υ.γ. και προσοχή: μια φορά είχα βάλει floid και ένας λοχαγός νόμιζε οτι είχα πιει ουϊσκι!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
The_Pianist
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάι 2020, 00:28
3
Τοποθεσία: Χολαργός, Αττική
Has thanked: 779 times
Been thanked: 355 times

Εγώ πάντως ΠΞ δεν μπόρεσα να κάνω στο στρατό, στην αρχή τουλάχιστον. Αρχικά ήμουν με τις κονσέρβες (nivea sensitive) και Blue II . Είχα συφφάνταρο που είχε μαζί του σαββέτα και Proraso Sandalwood σαπούνι και τον θαύμαζα που την πάλευε να ξυρίζεται έτσι μέσα στο στρατόπεδο. Κάποια στιγμή, όταν ήρθε η μετάθεση μετά την ορκομωσία, γύρισα με άδεια σπίτι και βρήκα μία Cella brushless ανέγγιχτη. Έτσι την τσίμπησα, μιας και δεν υπήρχε άλλη περίπτωση να τη χρησιμοπoιήσω και κατέληξα να τη δουλεύω με Blue II. Την ψιλοατίμασα, το ξέρω, αλλά ακόμα θα ήταν ανάνοιχτη στο den. Τέλος, όταν ήρθε η τελευταία μετάθεση κοντά στο σπίτι, έκανα τα ΠΞ μου αποβραδίς και πήγαινα κιούριος και ζεν.

Όσο ήμουν στη δέυτερη μονάδα, είχα βρει ένα ακόμα παλικάρι που έκανε ΠΞ ως πολίτης και είχαμε ρίξει ατελείωτες συζητήσεις πχ για το αν το προβατάκι (Haslinger) είναι ό,τι καλύτερο έχει υπάρξει σε φθηνό σαπούνι ή αν είναι η ποσότητά του και η τιμή του τέτοιες που το κάνουν να φαίνεται έτσι, ενώ στην πραγματικότητα είναι επιπέδου Cella, για το αν η TOBS είναι το ιδανικότερο brand-βάση για την εισαγωγή στο ξύρισμα το λίγο πιο ποιοτικό (και ακριβό) όπως και το αν το Tabac θυμίζει περισσότερο σπίτι παππούδων ή ΠΑΣΟΚ (ή και τα δύο...).
Wir müssen wissen, wir werden wissen - David Hilbert
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Στο στρατό δεν υπήρχε χρόνος για ΠΞ της προκοπής. Έτσι είχα μαζί μου μια Philips ξυριστική και ήμουν πάντα τζετ, όχι καλοξυρισμένος όσο με ένα ΠΞ, αλλά μια χαρά για την αναφορά. Μάλιστα στις ασκήσεις απορούσε ο λοχαγός πως ήμουν ξυρισμένος ενώ οι υπόλοιποι με μισό μέτρο γένια.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”