silvertip vs manchurian

Απάντηση
Panosgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Σεπ 2020, 21:43
3
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα σε όλους!!

Σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά σε πινέλου ασβού και θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής δίλημμά :

Silvertip vs Manchurian

(Για την ιστορία η μάρκα που επέλεξα είναι η Zenith)

Περιμένω τις γνώμες σας!
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

@Panosgi Αδερφέ μου, αν δεν κάνω λάθος silvertip είναι κατηγορία κατάταξης του πινέλου ασβού, και αναφέρεται νομίζω στο μέρος του ασβού, που παίρνεται το τρίχωμα (ουρά), ενώ manchurian είναι τα πινέλα, που οι τρίχες του ασβού προέρχονται από ζώα, που κατάγονται από τη συγκεκριμένη περιοχή της Κίνας. Άρα νομίζω στο δίλημμα αυτό, δεν μπορείς να βοηθηθείς με κάποιον τρόπο.

Αν γράψεις παραπάνω πληροφορίες, πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις, και αντίστοιχα τι χρακτηριστικά θέλεις να έχει το πινέλο, δηλαδή να είναι πολύ μαλακό, να έχει splay, η κάποιο παραπάνω backbone, θα σε κατευθύνουν οι άλλοι φίλοι εδώ πέρα. Εγώ δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αλλά επειδή πρόσφατα ψείρισα σχεδόν όλα τα θέματα για τα ασβοπινέλα, για να πάρω το πρώτο μου, έχει θησαυρό πληροφοριών ήδη το φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Θα πήγαινα στο Manchurian με το 55αρι loft.

Τα silvertip στα 65mm είναι λίγο floppy για τα γούστα μου
Και το 50mm loft, χαμηλό για το σχετικά πλούσιο 26mm knot.
YMMV
Καλές αγορές!
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Εγω με το Ch2 Super με 50 loft και 27 knot πληρως καλυμμενος για λαδεραρισμα στο προσωπο. Και backbone και μαλακο και καθολου floppy. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
gstriftos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Απρ 2020, 13:35
4
Τοποθεσία: Αχαρνές
Has thanked: 2144 times
Been thanked: 1616 times

tzavardin έγραψε: 29 Νοέμ 2020, 14:24 @Panosgi Αδερφέ μου, αν δεν κάνω λάθος silvertip είναι κατηγορία κατάταξης του πινέλου ασβού, και αναφέρεται νομίζω στο μέρος του ασβού, που παίρνεται το τρίχωμα (ουρά),
Οι τρίχες που κατατάσονται ως silvertip είναι από το λαιμό του ζώου.
tzavardin έγραψε: 29 Νοέμ 2020, 14:24 ενώ manchurian είναι τα πινέλα, που οι τρίχες του ασβού προέρχονται από ζώα, που κατάγονται από τη συγκεκριμένη περιοχή της Κίνας. Άρα νομίζω στο δίλημμα αυτό, δεν μπορείς να βοηθηθείς με κάποιον τρόπο.
Όχι, ο τίτλος Manchurian είναι μια εμπορική περιγραφή (νομίζω ότι ξεκίνησε από την Simpsons). Πρακτικά είναι πιό ''χοντρές'' τρίχες με μεγαλύτερο μαύρο μέρος, δεν είμαι σίγουρος αν προέρχονται από συγκεκριμένο μέρος του ζώου ή αν συλλέγονται από διαφορετικά μέρη του.
Ο αστικός μύθος θέλει να είναι από ζώα ενδημικά στα βουνά της Μαντζουρίας αλλά δεν υπάρχει πουθενά καταχωρημένο τέτοιο είδος/γένος.


Περί των Zenith, τα Silvertip τους είναι τόσο πυκνά, οπότε καλύπτει σε μεγάλο βαθμό αυτό που λέμε backbone, που δεν ξέρω γιατί κάποιος θα χρειαστεί να πάει σε Manchurian.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”