Δυσανεξία στα after shave balm;

Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3813 times
Been thanked: 3580 times

Ξυρίζομαι παραδοσιακά από το Γυμνάσιο. Μέχρι τα 30 μου τα υλικά ήταν σαπουνάκι ελληνικό τριμμένο ή Kolynos. Ως after shave καθαρό οινόπνευμα (το μπλε το έχω τιμήσει πολλές φορές όταν τέλειωνε). Μετά τα 30 άρχισα να παρασύρομαι και από τότε χρησιμοποιώ περισσότερα σαπούνια ή κρέμες, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (και όπως όλοι περιέπεσα και στις αμαρτίες των πλαστικών και των τενεκέδων :D ).

Έλα όμως που η διεύρυνση αυτή περιελάβανε και την εξερεύνηση των after shave balm. Όλα τα balm που χρησιμοποίησα πολύ ή λιγότερο μου δημιουργούσαν και μου δημιουργούν ένα αίσθημα τσιμπημάτων - ενόχλησης – καύσου μετά την εφαρμογή τους. Ακόμη και αν τα έβαζα ώρες μετά το ξύρισμα! Σήμερα είπα να δοκιμάσω ως balm τη γνωστή Bepanthol, μια από τα ίδια.

Αξίζει να σημειώσω πως με κανένα after shave οινοπνεύματος ή κολόνιες δεν είχα πρόβλημα.

Έχω αναρωτηθεί μήπως θα ήταν καλή σκέψη να σταματήσω τη χρήση – εξερεύνηση των balm αλλά με ωθεί η θεωρητική ανάγκη ενυδάτωσης της επιδερμίδας (όχι όμως ότι νοιώθω κάτι ως αίσθημα ανάγκης).

Το δημοσιεύω για γνώμες ή αν κάποιος άλλος εδώ έχει την ίδια συμπεριφορά προσώπου.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Πληροφοριακά και μόνο ,
για το φωτιστικό οινόπνευμα ,
κοινώς γνωστό ως «μπλε οινόπνευμα» :
Παλαιότερα (πριν από τη δεκαετία του 90 ),
περιείχε μεθανόλη ,μια άκρως τοξική
αλκοόλη ,η οποία μετέπειτα αντικαταστάθηκε
με τερεβινθέλαιο (γνωστό και ως «νέφτι») ,
που δεν φημίζεται για τις... καλλυντικές του
ιδιότητες .

Πιθανολογώ πως έχεις ευαισθησία ή
και αλλεργία στην φαινοξυαιθανόλη
(Phenoxyethanol) .
Αποτελεί ίσως τον πιο κοινό συντηρητικό
παράγοντα στα after shave balms .
Η ευρωπαϊκή νομοθεσία επιτρέπει τη
χρήση φαινοξυαιθανόλης μέχρι 1 % κ.β.
σε καλλυντικά σκευάσματα είτε είναι
leave on ,είτε rinse off .
Αποτελεί αλλεργιογόνα ουσία .

Τα after shave lotions
ως υδροοαλκοολικά διαλύματα που είναι,
με τη συγκέντρωση αιθυλικής αλκοόλης να ξεπερνά συνήθως το 40% κ.β. (συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 60% έως και 80% ),δεν χρειάζονται κάποιου είδους συντηρητικού παράγοντα,πέραν της περιεχόμενης αιθυλικής αλκοόλης.
Πιθανόν για αυτό το λόγο δεν πυροδοτούν
την τυχόν αλλεργία ή υπερευαισθησία.

Ωστόσο ,υπάρχουν σύγχρονα συντηρητικά πιο φιλικά και προς την ανθρώπινη υγεία ,αλλά και προς το περιβάλλον.
Τα πιο συχνά απαντώμενα από αυτά
τα «φυσικά» συντηρητικά είναι :
Benzyl alcohol ,Potassium sorbate ,
Sodium benzoate,Benzoic acid
και Dehydroacetic acid.
Λογικά ,αυτά δεν θα σου προκαλέσουν
ουδεμία αλλεργική αντίδραση ή
υπερευαισθησία .

Αν θες λοιπόν δοκιμάζεις κάποιο ή
κάποια asb ,άνευ Phenoxyethanol .
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv Εφόσον, εμπειρικά και μόνο, έχεις εντοπίσει το πρόβλημα με τα as balms, απλά τα αποφευγεις. Προσωπικά μου αφήνουν μια λαδίλα στο πρόσωπο, όπου μου "χαλούν" και την αίσθηση της κολώνιας που βάζω. Από την μικρή μου εμπειρια, μια καλή επιλογή για as balm είναι εκείνο της Molton Brown.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3813 times
Been thanked: 3580 times

@NYC1920 σε ευχαριστώ πολύ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Κακώς δεν έχω ρωτήσει κάποιον δερματολόγο τόσο καιρό αλλά είναι από αυτά που πάντα αμελούμε. Θα κοιτάω τα συστατικά για να διαπιστώσω πειραματικά αν το Phenoxyethanol είναι το πιθανό πρόβλημα. Του korre που χρησιμοποιούσα αρκετά γιατί δεν είχα έντονο το πρόβλημα βλέπω πως δεν το περιέχει.

@gkarave τα αποφεύγω κατά κύρια βάση ναι. Είναι και η λιπαρότητα που σχεδόν όλα μου αφήνουν που με κάνει να τα αποφεύγω περισσότερο. Αλλά το μικρόβιο της δόκιμης όλων των προϊόντων που από το οποίο νοσούμε όλοι εδώ με κάνει να ψωνίζω κάθε φορά και από κάποιο. Θα δω το Molton Brown και αν δεν περιέχει το Phenoxyethanol στα συστατικά του θα είναι μια μελλοντική αγορά. Σε ευχαριστώ για τη σύσταση του προϊόντος, δεν το είχα στα υπόψιν!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πέρα απ' τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που παρατέθηκαν νομίζω πως το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς δερματολόγο όπως λες κι ο ίδιος. Ό,τι και να σου πούμε εμείς θα είναι χρήσιμο μέχρι ένα βαθμό. Αφενώς η επιδερμίδα του καθενός είναι διαφορετική, αφετέρου μπορεί να υπάρχει κάποιο αίτιο από πίσω που χρειάζεται εξειδικευμένη γνώμη. Ακόμα και δερματολόγος να βρίσκεται στην παρέα δε νομίζω να μπορεί να κάνει διάγνωση από πληκτρολόγιο.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv Νομιζω οτι δεν περιεχει parabens και αλλα χημικα. Παραθετω σχετικο συνδεσμο προς ενημερωση. Προσωπικα, η αισθηση που μου αφηνει ειναι εξαιρετικη, ειδικα τωρα για τον χειμωνα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 29 Νοέμ 2020, 16:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά να το δούμε και αλλιώς; διότι αυτές οι συζητήσεις περί συστατικών 'προκαλούν κάποιους', (το παίρνουν προσωπικά) με αποτέλεσμα να προκύπτουν θέματα,
και μη ευχάριστη ατμόσφαιρα στην κοινότητά μας, έτσι σταμάτησα εδώ και χρόνια να γράφω για αυτά (aka μαύρο πρόβατο) εκτός και αν μου ζητηθεί.

Ο τίτλος του θέματος είναι που με τράβηξε, γιατί είναι ψιλο-άκυρη η σημασιολογική δομή της λέξης δυσανεξία, δυσ- + ανέχομαι = έλλειψη ανοχής · και σημαίνει,
Την αντίδραση του οργανισμού μας απέναντι σε κάποια είδη τροφής πχ: της λακτόζης, και το balm/balsam προς το παρόν δεν τρώγεται... :D

Είχα και έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα, κάποια συστατικά μου δημιουργούν σοβαρά προβλήματα, που με έχουν στείλει ακόμα και στα επείγοντα, τα προϊόντα που ταιριάζουν στο δέρμα μου είναι κυρίως τα balms, δυστυχώς όμως λόγω της ιδιαίτερης σύστασής τους, και αφού τα περισσότερα περιέχουν "χημεία και τέρατα" θέλοντας και μη έγινα πολύ επιλεκτικός ως προς αυτά, ότι προϊόν αγοράζω τσεκάρω τα συστατικά του, όπως και να το δούμε τα συστατικά είναι το Α και το Ω σε όλα τα προϊόντα YMMV .

Μετά από τόσα χρόνια πλέον, ξέρω τι να αγοράσω και τι θα μου προκαλέσει πρόβλημα, ωστόσο χρησιμοποιώ και asl μου αρέσουν και τα τιμώ, έχω πάει φυσικά σε δερματολόγους δεκάδες φορές, έκανα και όλα τα τεστ αλλεργίας, ώστε να μην βαδίζω στα τυφλά, το ίδιο θα προτείνω και για εσένα, μπορεί όντως να σε πειράζει το Phenoxyethanol μπορεί και κάτι άλλο, ίσως και πολλά άλλα, κανείς δεν ξέρει, ούτε και ένας ειδικός δερματολόγος γνωρίζει, έχω αλλάξει πιό πολλούς δερματολόγους από πουκάμισα, εντός και εκτός συνόρων, ψάχνουν κι αυτοί αποκλείοντας κάποια ύποπτα συστατικά μέσω των διαφόρων εξετάσεων που θα σε βάλουν να κάνεις.

Εδώ εμείς δεν είμαστε ειδικοί, και όταν ένα μέλος λέει έχω πρόβλημα, σημαίνει πως έχει πρόβλημα, δεν οφείλουμε να το σεβαστούμε; δεν πρέπει να προσέξουμε τι θα του προτείνουμε; ας μην τα παίρνουμε όλα ως δεδομένα, διότι δεν υπάρχουν δεδομένα, κάθε ένας μας είναι και μοναδικός, αν δεν γνωρίζουμε καλύτερα να μην προτείνουμε,
εκτός ότι μας διαβάζουν και πολλοί άνθρωποι εκτός φόρουμ και υπολογίζουν πολύ τις απόψεις μας, θέλει και λίγο ευαισθησία το θέμα αυτό.

Και δυστυχώς δεν προτείνεται για εσένα το Molton Brown Ultra Light Bai Ji Hydrator, Normal to Oily με βάση την κάτωθεν λίστα INCID cosmetics
► Εμφάνιση spoiler
Κλείνοντας να πω στον φίλο @SrTv πως ο παθών είναι και μαθών, και για ένα πράγμα είμαι σίγουρος, εφόσον βρήκα εγώ λύσεις στα προβλήματά μου, (με πάνω από 30 κάρτες κόκκινες/κίτρινες από δερματολόγους) και χρησιμοποιώ σχεδόν τα πάντα, θα βρεις και εσύ τις δικές σου, αλλά και ο οποιοδήποτε το ψάξει και το κάνει με αγάπη, αυτό μόνο κρατάω, κάποια συστατικά δεν μας χρειάζονται, και υπάρχουν αρκετά αγνά και ποιοτικά προϊόντα εκεί έξω, αν θέλεις περισσότερα πολύ ευχαρίστως με πμ... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Ζητώ συγνώμη αν έθιξα κάποιον ή κάποιους .
Σίγουρα δεν είμαι ειδικός ,απλά μοιράστηκα
κάποιες γνώσεις που έχω αποκομίσει από
άτομο του στενού οικογενειακού κύκλου μου ,
που ως χημικός μηχανικός ,με εκτενή
εμπειρία στο χώρο των καλλυντικών θεωρώ
πως είναι έγκυρες .
Βεβαίως η σωστή πρακτική είναι να
απευθυνθεί ο έχων το πρόβλημα σε ειδικούς
ιατρούς.

Αλλά ,δεν χάνει κάτι κιόλας,
ούτε εκθέτει την υγεία του σε κίνδυνο,
δοκιμάζοντας να αποφύγει προϊόντα που περιέχουν την νούμερο ένα ύποπτη ουσία (φαινοξυαιθανόλη) υπεύθυνη για τα αναφερθέντα συμπτώματα ( αίσθημα καύσου, τσιμπημάτων και/η κνησμού).

Ίσως και να γλιτώσει κάμποσο χρόνο,χρήμα και ταλαιπωρία.Ίσως πάλι όχι ...
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3813 times
Been thanked: 3580 times

Καλησπέρα σε όλους, @NYC1920 το μόνο που δε χρειάζεται νομίζω σε αυτό το θέμα (τουλάχιστον) είναι οι απολογίες – συγνώμες. Δε θε θεωρώ ότι υπάρχει τίποτα το επιλήψιμο. Όλων των συμμετεχόντων οι γνώμες με βοήθησαν. Προφανώς και για ειδικές συμβουλές θα εμπιστευτώ τις συμβουλές του αντίστοιχου γιατρού (ή όποιου επαΐοντα κάθε φορά). Αυτό δε με κάνει να μην αναζητώ και άλλες γνώμες, τις οποίες θα σταθμίσω προσωπικά αναλόγως. Από τη σοβαρή κουβέντα (που η παραπάνω δεν χωράει αμφιβολία πως είναι μια τέτοια) μέχρι και το σφυγμό του «καφενείου».

@Tony Αφού σε ευχαριστήσω πραγματικά για την τοποθέτησή σου που με βοηθά και με τιμά αφάνταστα, για τη χρησιμοποίηση της λέξης δυσανεξία (πέραν που θα είχε και ευφυολογικό χαρακτήρα αν ήταν ψιλο-άκυρη :D ) θεωρώ πως δεν υπάρχει λάθος . Αν ανατρέξει κάποιος σε ένα κοινό λεξικό βλέπει πως ο όρος είναι ιατρικός. Αν κοιτάξει στο internet με μια πρόχειρη αναζήτηση κτλ. βλέπει πως όντως είναι η έλλειψη ανοχής - η αντίδραση του οργανισμού απέναντι σε κάποια είδη τροφής. Αλλά τέτοιες αναφορές είναι ελλιπέστατες κάποιος την έγραψε, χιλιάδες την αναπαράγουν αυτούσια και πάει λέοντας. Ως ιατρικός όρος στην ιατρική θα τον μεταχειρίζονται με την αρμόδια προσοχή (ως επιστημονική ορολογία) χωρίς εκπτώσεις. Εύκολα κάποιος βρίσκει λοιπόν δυσανεξία στη στη ζέστη, δυσανεξία στην κλασσική αγωγή φαρμάκου, δυσανεξία στην καθιστική θέση και πάει λέγοντας. Αυτά χωρίς κανένα ίχνος διάθεσης αντιπαράθεσης ή άλλου συναφούς είδους. Αλώστε δε θα κατανάλωνα τον πολύτιμο προσωπικό και επαγγελματικό χρόνο μου (όπως και του καθενός εδώ) για τέτοιες αναζητήσεις. Θεωρώ a priori όλα τα υπόλοιπα μέλη φίλους και συνοδοιπόρους, στο θέμα του ξυρίσματος τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Προσωπικά πάντως ,έπειτα της ενημερώσεως
που έλαβα περί της φαινοξυαιθανόλης ,
αλλά και έπειτα από αναζήτηση στο διαδύκτιο
περί της ουσίας αυτής ,ξεφορτώθηκα κάθε
προϊόν που την περιείχε ως συστατικό.
Είναι επίσης ύποπτη για νευρικές/εγκεφαλικές
βλάβες.Στην Ιαπωνία είναι απαγορευμένη ουσία
για χρήση σε καλλυντικά σκευάσματα.

...Και κάπως έτσι ξέμεινα με τα «αγνά»
συστατικά ,αλλά και το δηκτικό άρωμα
του Yak & Yeti της Natura Siberica ,
ως μοναδικού asg/asb που απέμεινε στη
«συλλογή» .Τα υπόλοιπα δρόμο !

Περιμένω την παρασκευή υποσχεθέντος
after shave tonic water .
Με αντιγηραντικά πεπτίδια ( google Matrixyl peptides ) ,υαλουρονικό οξύ χαμηλού μοριακού
βάρους ,αλλαντοΐνη και εκχύλισμα αμαμελίδας ,σε βάση ανθόνερου νερολί .
Με «bio» συντηρητικά,βεβαίως-βεβαίως !
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”