Espresso με μπρίκι

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14352 times
Ηλικία: 54

Ο kg79 έχει ένα περίεργο σύστημα με κάτι προεξοχές (τα κίτρινα στη φωτό) που ΔΕΝ είναι κανονικό burr, πιο πολύ σπάει τον κόκκο παρά τον κόβει
Εικόνα
Δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά θεωρείται πολύ κακής ποιότητας μύλος ακόμα και για moka pot καθώς τα υπερβολικά fines που παράγει βγάζουν πικρίλα.

Καθώς ο Ανδρέας δεν έχει μύλο η πρόταση για τοπικό roaster δεν ήταν γι' αυτόν :whistle:

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 42 δευτερόλεπτα:
@andreas Πολύ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω ο καφές στο moka pot θέλει πιο χοντρό κόψιμο από ότι στη μηχανή espresso, αν πας σε καφεκοπτείο ζήτα να σου κόψει κατάλληλα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δεν πίνω τόσο συχνά για να δικαιολογήσω τόσα έξοδα.
Έναν καφέ θέλω να πίνω που και που εξου και το μπρικάκι.


Βρε παιδιά δεν έχω πετύχει εδώ καφεκοπτειο πουθενά.

Ένα έχω να πω...
Η Ελλάδα είναι ένας ευλογημένος τόπος με έναν καταραμένο λαό.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 32 δευτερόλεπτα:
Οι έτοιμοι καφέδες στο σμ της γειτονιάς μου...

Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14352 times
Ηλικία: 54

Από τους καφέδες στη φωτό μόνο illy έχω δοκιμάσει και είναι αξιοπρεπής για εμπορικός αλλά ακριβότερος.

Για δες εδώ μήπως σε εξυπηρετεί κανένας από τους roasters εδώ https://misterbarish.nl/koffiebranderijen-in-nederland/

Πόσες φορές το έχω πει αυτό για την Ελλάδα μας που είναι πράγματι ευλογημένος τόπος ..........
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
The_Pianist
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάι 2020, 00:28
3
Τοποθεσία: Χολαργός, Αττική
Has thanked: 779 times
Been thanked: 355 times

Ένα χρόνο (και βάλε) αργότερα προσθέτω ό,τι (ίσως) χρήσιμο γνωρίζω σχετικά με τη moka (αυτό που εμείς ονομάζουμε μπρίκι για εσπρέσσο).
  • Η moka είναι ευρέως διαδεδομένη στην Ιταλία. Μάλιστα κάθε σπίτι έχει δεν ξέρω κι εγώ πόσες. Κυκλοφορούν διάφορα μεγέθη, τα οποία καθορίζονται από το πόσα φλιτζάνια καφέ μπορεί να βγάλει η μηχανή. Προσωπικά έχω δει μέχρι 12 φλιτζανιών, δεν ξέρω μέχρι πόσο φτάνει.
  • Ο καφές που βάζουμε στη moka οφείλει να είναι πιο χοντροκομμένος απ' αυτόν που βάζουμε σε μια μηχανή espresso, καθώς λειτουργεί σε άλλη θερμοκρασία (και πίεση) , που σημαίνει καμένος καφές και δέυτερον, στον πιο πουδρέ καφέ διακινδυνεύουμε το να μην περνάει το νερό (εδώ παίζει ρόλο η πίεση).
  • Από τους καφέδες που κυκλοφορούν στα super markets κατάλληλος για χρήση με moka είναι ο Lavazza Qualita Rossa. Εναλλακτικά πάμε σε Kimbo, Passalacqua κλπ, οι οποίοι έχουν ενδιάμεσο κόψιμο και κάνουν κυρίως για moka και έπειτα για μηχανή(o Kimbo espresso napoletano και ο Passalacqua Mekico πολύ αγαπημένοi μου)
  • Για να ξέρει κάποιος τι να πάρει και να μην του βγαίνει καμένο το απόσταγμα, καλύτερα να αγοράζει από κάποιο καλό καφεκοπτείο (ει δυνατόν), ζητώντας "κόψιμο για moka (ή μπρίκι γουατέβα)". Μάλιστα, ένα τεστ ότι το καφεκοτείο είναι ενημερωμένο και ψαγμένο και κυριλέ και έτσι... είναι όταν τους ζητήσετε "καφέ για εσπρέσσο" να δείτε αν θα σας ρωτήσουν "για μηχανή;" (υπονοούν ως εναλλακτική τη moka).
Tέλος, να πω ότι είμαι μέγας φαν της moka. Έχω ήδη 2 στο σπίτι, μία στο εξοχικό, μία που είχα κάνει δώρο στη μάνα μου(την προσηλύτισα κι αυτήν χεχε) για τη δουλειά της και μία που την πήγα στο πατρικό μου(η πρώτη που είχα πάρει ως φοιτητής). Ήδη μαζεύτηκαν πολλές...
Φυσικά, δεν μπαίνω στη διαδικασία να συγκρίνω γευστικά το αποτέλεσμα της moka μ' αυτό της μηχανής του espresso, πολύ απλά γιατί μιλάμε για δύο διαφορετικές διαδικασίες δημιουργίας (εννοείται πως τα έντονα, βαθιά και περίεργα αρώματα και νότες μάλλον με καφέ από μηχανή του epresso θα τα καταλάβει κάποιος).
Wir müssen wissen, wir werden wissen - David Hilbert
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”