Razorock Eco

Λιάκος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2020, 23:54
3
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 20

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κανέναν αν έχει ή αν γνωρίζει λεπτομέρειες για αυτήν την μηχανή…
https://www.wellshaved.gr/razorock-eco-safety-razor
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Καλησπέρα, τι θα ήθελες να μάθεις για την ECO? Έχω επίσης και την Hawk v2 (ψήνομαι και για την v3). Την Hawk v2 την έχω για να παίζω εναλλάξ με την Mongoose μιας και παίρνουν τα ίδια ξυράφια και την ECO για να μην ξυρίζομαι κάθε μέρα με shavettes. Τις έχω περίπου 2 μήνες και ξυρίζομαι μια χαρά. Στην Ελλάδα νομίζω δε θα βρεις την ECO πλεόν εκτός κι αν ζητήσεις να στη φέρει στο wellshaved. Πήρα από εκεί μία ακόμα ECO για δώρο, πριν 2 εβδομάδες.
Λιάκος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2020, 23:54
3
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 20

Καταρχάς καλησπέρα σας και ευχαριστώ που ασχολήθηκατε. Θα ήθελα να μάθω από άποψη επιθετικότητας πως είναι και αν είναι καλη για αρχάριο. 16 είμαι μία πλαστική Wilkinson έχω και σκέφτομαι να πάρω μία καλή μηχανή σχετικά είδα αυτήν και μου άρεσε έτσι που είναι μονής εχμης ή αυτή ή μία 6c σκέφτομαι κάποια στιγμή αλλά θα ήθελα να μάθω για αυτήν 6c πάνω κάτω καλύπτει τα πάντα απ όσο ξέρω
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καταρχάς καλώς όρισες Λιάκο.!

Από αυτές τις δύο που λές, Rockwell 6c φυσικά, η νύχτα με την μέρα, δεν κάνει η Eco για αρχάριους.

Δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ξυριστικά έκτος της εμφάνισής της, σε αυτήν την τιμή μπορείς να δεις και τις,

1. Merkur 34c HD (Closed Comb) κλειστής χτένας με κοντή λαβή, υπάρχει και με μακριά αν θέλεις.
2. Edwin Jagger - DE89 (Closed Comb) κλειστής χτένας με πολλές επιλογές στις λαβές, και διαλέγεις όποια σου αρέσει.

Και οι δύο αυτές είναι οι 'δασκάλες' των περισσοτέρων από εμάς, προτείνονται ανεπιφύλακτα και είναι δοκιμασμένες, από αρχάριους έως και πολύ έμπειρους.

Και η Rockwell 6c είναι πολύ καλή, ξυρίζει υπέροχα και αξίζει τα λίγα παραπάνω χρήματα της, μπορεί επίσης να γίνει η 1η και η μοναδική.

Ότι και αν επιλέξεις (μετά την Wilkinson που έχεις θα ανέβεις επίπεδο) καλή αρχή και καλή συνέχεια... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Καλημέρα, αν μιλάμε για αρχάριο θα συμφωνήσω με τον Tony. Και γω με 34C HD της MERKUR αρχισα! :D
Δε θα έλεγα ότι η ECO είναι επιθετική αλλά αν είναι να μάθεις τώρα για το ξύρισμα, οι SE είναι λίγο ιδιαίτερες στον τρόπο που τις κρατάς (γωνία/επαφή με το δέρμα) οπότε καλύτερα να πας από τον κλασσικό δρόμο και στην πορεία αν θες δοκιμάζεις SE.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Φίλε @Chriskat το δύσχρηστο ίσως στη συγκεκριμένη μηχανή για κάποιον νέο στο χώρο, έχει να κάνει περισσότερο με το κομμάτι "σπάσε ,άνοιξε , τοποθέτησε.." τη μισή αμφικοπη λεπίδα στη μηχανή παρά με το σχήμα, γεωμετρία , γωνία κλπ.
Καθώς η se κατά γενική ομολογία είναι πιο κοντά στα πλαστικά σε γεωμετρία ,αίσθηση στο χέρι - μυϊκή μνήμη.

Το eco γενικά κόβει χωρίς να είναι και κανένα "δρεπάνι", αλλά σίγουρα οι 34c και οι EJ 89 που προτείνει παραπάνω ο @Tony , είναι οι φιλικότερες και πλέον ενδεδειγμένες επιλογές de με "σωστό" βάρος και αίσθηση για εναν αρχάριο και μη.
Λιάκος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2020, 23:54
3
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 20

Σας ευχαριστω πολυ αρχικά! :thankyou Για το θεμα της γωνιας και βαρους πιστευω οτι συνηθίζεται απο αποψη επιθετικοτης πως την θεωρηται? (ειναι αγαρμπει? και αν θα την παρομιάζαται με καποια γνηστη μηχανη). τωρα για το θεμα της μισης λεπιδα που αναφερε ο κυριος @Billy the butcher εμενα προσοποικα δεν με ενοχλη, αλοστε αυτος ειναι ενας απ τους λογους τους οποιους αρχισα να σκεφτομαι για αυτην την μηχανη καθως θα ξερω ποσο εχει ξυρισει ας πουμε η καθε λεπιδα σε σχεση με DE που η μια μπορει να εχει κοψει πολυ και η αλλη λιγο (φυσικα και θα αγοραστει και καλη DE καποια στιγμη)
Λιάκος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2020, 23:54
3
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 20

Και αν στο μελλον θα μπορουσε να ειναι καθημερηνη κατα την γνωμη σας καθως δεν ξυριζομαι καθημερινα ακομα (αλλα αυτα μενουν για μια ζωη ;) )
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13601 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Λιάκος εφόσον προσέχεις και καθαρίζεις τον εξοπλισμό σου κυρίως μηχανή (δεν αφήνεις μέσα τη χρησιμοποιημένη λεπίδα και την ξεχνάς για μια εβδομάδα, σκουπίζεις και καθαρίζεις την μηχανή και την τοποθετείς σε μια βάση ώστε να είναι μακριά από υγρασία), αλλά και το πινέλο σου (έχουν αναφερθεί οι αρχαιότεροι στο forum για το εν λόγω ζήτημα) μην ανησυχείς ....
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Billy the butcher έγραψε:Φίλε @Chriskat το δύσχρηστο ίσως στη συγκεκριμένη μηχανή για κάποιον νέο στο χώρο, έχει να κάνει περισσότερο με το κομμάτι "σπάσε ,άνοιξε , τοποθέτησε.." τη μισή αμφικοπη λεπίδα στη μηχανή παρά με το σχήμα, γεωμετρία , γωνία κλπ.
Καθώς η se κατά γενική ομολογία είναι πιο κοντά στα πλαστικά σε γεωμετρία ,αίσθηση στο χέρι - μυϊκή μνήμη.

Το eco γενικά κόβει χωρίς να είναι και κανένα "δρεπάνι", αλλά σίγουρα οι 34c και οι EJ 89 που προτείνει παραπάνω ο @Tony , είναι οι φιλικότερες και πλέον ενδεδειγμένες επιλογές de με "σωστό" βάρος και αίσθηση για εναν αρχάριο και μη.
Δε θα το έλεγα για τη συγκεκριμένη ούτε για την Hawk. Αν μιλούσαμε για μια Mongoose πχ θα έλεγα ότι όντως έρχεται πολύ κοντά σε κλασικά πλαστικά ξυραφάκια αλλά οι συγκεκριμένες δύο θυμίζουν κάποια GEM μοντέλα που -προσωπικα- πρέπει να αλλάζω τη γωνιά ακόμα και από SE όχι μόνο από DE.

Και η OneBlade πλάκα πλάκα είναι σα να έχω πλαστικό ξυραφάκι :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”