Ανάμιξη σαπουνιών Haslinger

Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Καλησπέρα στο φόρουμ, πρόσφατα αγόρασα 2 σαπούνια Haslinger, και με αφορμή τον @Γρηγόριος είπα να δοκιμάσω και εγώ την τύχη μου. Αυτή τη στιγμή έχω 3 Haslinger σαπούνια, όλα με την vegan formula, και δεν είμαι σίγουρος στον τρόπο ανάμιξής τους. Από την μία έχω τον τρόπο με τον τρίφτη και από την άλλη το λιώσιμο σε μπεν-μαρί. Ξέρω ότι θα έχω καλά αποτελέσματα με την πρώτη μέθοδο αλλά μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την δεύτερη? Θέλω να έχω, αν γίνεται, ένα ομοιογενές μίγμα και όχι πολύχρωμο :)
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4357 times
Been thanked: 7162 times
Ηλικία: 58

Τρίφτη χωρίς δεύτερη σκέψη κατά την ταπεινή μου γνώμη. Έτσι τουλάχιστον έπραξα εγώ. Πάρε κι άλλες γνώμες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 14 Οκτ 2020, 04:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Τρίφτη χρησιμοποιώ καί εγώ, νομίζω ότι εδώ είχα διαβάσει ότι χαλάνε τά σαπούνια μέ ψηλή θερμοκρασία !!
Τά οποία είναι προιόν θερμοκρασίας !! :X
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ο τρίφτης είναι η καλύτερη μέθοδος, το λιώσιμο σε μπεν-μαρί δεν... είναι σαν να 'ξανα-μαγειρεύεις' το σαπούνι, σε κάποιον πειραματισμό μου με MWF αυτό που κατάφερα ήταν, να χαλάσω τα σαπούνια τρομάρα μου, και φυσικά την χαζομάρα την πληρώνεις πάντα, (είναι θέμα τιμής) ήτοι οκτώ τεμάχια refill... :naughty:

Αν το έχεις αποφασίσει, να έχεις υπόψιν πως μπορεί να έχεις θέμα και με το τελικό άρωμα, να σου βγει κάτι αλλόκοτο και όχι ιδιαίτερα ευχάριστο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις για να μην πετάξεις τα σαπούνια είναι, «You just scoop» δηλαδή παίρνεις μία πολύ μικρή ποσότητα (μπιζέλι) και από τα τρία σαπούνια, κάνεις καλή ανάμιξη - και τα μυρίζεις, γιατί υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να σου μυρίζει ωσάν λουλουδάδικο.

ΥΓ: Ραφαήλ, αν και τα σαπούνια είναι της ίδιας εταιρίας, είναι αδύνατον να περιέχουν τα ίδια συστατικά, και ας είναι όλα vegan formula, το κάνουν βέβαια πολλοί κυρίως με τα υπολείμματα των τελειωμένων σαπουνιών, προσωπικά το βρίσκω λάθος, στην ουσία κάνεις reformulation και με ό,τι αυτό συνεπάγεται...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ παιδιά, μάλλον με τρίφτη θα γίνει η δουλειά, και όταν με ξαναπιάσει η τρέλα θα δοκιμάσω και το μπεν-μαρί.
Δυστυχώς, μου τα χάλασε η Haslinger και σταμάτησε την παραγωγή ενός από τα σαπούνια που ήθελα (coconut) οπότε αντί να κάνω ανάμιξη 4 σαπούνια που ήταν το αρχικό σχέδιο (Seaweed-Coconut-Aloe Vera-Sheep's milk), μάλλον θα πάω για συνδυασμό 2 σαπουνιών, του προβατακίου και της αλόης και θα κρατήσω ξεχωριστά τα φύκια!

ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΜΑΙ! Θα επανέλθω δρημύτερος!!!
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ε... Γιατί;
Από ότι θυμάμαι, η Hasslinger έχει διαφορετικά σαπούνια όχι μόνο ως προς τα αρώματα αλλά και ως προς τις ιδιότητες.
Άλλο για λιπαρή επιδερμίδα, άλλο για ξηρή...
Σου πιάνουν χώρο και θέλεις να το κάνεις έτσι ή πιστεύεις ότι αν έβγαινε καλύτερο σαπούνι (έστω και προς το άρωμα) δεν θα το είχε κάνει ήδη η ίδια;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Ραφαήλ, εδώ συμφωνώ κι εγώ με το Μιχάλη.
Άλλο να "κολλήσεις" τα τελειώματα όπως έκανε ο Γρηγόρης, κι άλλο να δέσεις διαφορετικά καινούργια σαπούνια.
Θεμιτό το πείραμα , αλλά δεν έχω πίστη ως προς το αποτέλεσμα. Τουλάχιστον αρωματικά μιλώντας.

Τώρα, το να τα χρησιμοποιήσεις για να μπουσταρεις οκτάνια σε απόδοση , σύσταση και ευκολία αφρισμου στο MWF το βλέπω καλύτερο σχέδιο.
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4357 times
Been thanked: 7162 times
Ηλικία: 58

Bill καλημέρα.
Σας είχα αφήσει δείγμα. Το δοκίμασες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 14 Οκτ 2020, 17:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Όχι ακόμα , Γρηγόρη. Θα σου πω τις εντυπώσεις μου από κοντά. ;)
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4357 times
Been thanked: 7162 times
Ηλικία: 58

Οκ Bill.
Θα χαρώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 14 Οκτ 2020, 17:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”