Ikon shavecraft tech 104(head)

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Πρώτο ξύρισμα με την tech και ομολογώ ότι με άφησε άναυδο.
Η μηχανή (κεφαλή) είναι άκρως επιθετική και άκρως αποδοτική.
Για την ακρίβεια θα έλεγα ότι προσομοιάζει με σαβετα (safety razor savette :character-bart: ).
To κενό μεταξύ μπάρας και λεπίδας πρέπει να είναι στο 6 της futur αλλά η αίσθηση είναι πολύ πιο ήπια.
Σίγουρα δεν είναι για καθημερινό ξύρισμα αλλά για μέρα παρά μέρα θεωρώ ότι είναι άψογη.
Το ξύρισμα είναι ομαλό (χωρίς την παραμικρή πίεση/όποιος νομίζει ότι μπορεί ιδού πεδίον δόξης λαμπρό) και το αποτέλεσμα απλά δεν υπάρχει.
Χαϊδεύω το πρόσωπο και το χέρι κάνει πατινάζ.
Δεν άφησε την παραμικρή/ελάχιστη τριχοφυΐα.
Θέλει οπωσδήποτε ψάξιμο για το ξυραφάκι που της ταιριάζει νομίζω όμως ότι δεν θέλει επιθετικές λεπίδες τύπου feather.
Εν κατακλείδι νομίζω ότι είναι ιδανική μηχανή για πυκνά γένια και για ξυρισματα κάθε 2η μέρα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1693
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13481 times
Been thanked: 14420 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ ότι πρόκειται για πολύ αποτελεσματική μηχανή (ένα σκαλί πάνω από την R41) η οποία ναι μεν απαιτεί άριστη τεχνική αλλά σε ανταμείβει με μία μοναδική "μαρμάρινη" αίσθηση στο πρόσωπο.

Μία μηχανή που κατά τη γνώμη μου οφείλουν να δοκιμάσουν οι φίλοι των αποτελεσματικών μηχανών.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6310 times
Been thanked: 5286 times

Δύο ξυρίσματα έκανα μέχρι στιγμής με την εν λόγω κεφαλή.
Το πρώτο με Gillette πράσινη και γένια τριών ημερών. Με εντυπωσίασε και τρόμαξε η επιθετικότητά της. Υποφερτό αποτέλεσμα.
Το δεύτερο με Gillette Super Thin και γένια δύο ημερών. Η αποτυχία σε όλο το μεγαλείο της. Η λεπίδα σε δεύτερη χρήση σκάλωνε συνέχεια. Το αποτέλεσμα απογοητευτικό. Το δέρμα οργωμένο με πολλά γδαρσίματα. Το ξύρισμα ολοκληρώθηκε με de 89. Το γαλάκτωμα Korres Καλέντουλα και Ginseng έπεσε με τις χούφτες για να στρώσει το δέρμα.
Συμπεράσματα:
1. Αρκετά πιο επιθετική από την R41 με την οποία πήρα τα καλύτερα ξυρίσματα.
2. Θέλει ψάξιμο για να βρεις την γωνία της και τα χούγια.
3. Απαγορευτική σίγουρα για συχνό ξύρισμα. Τρεις ημέρες και άνω, στα δικά μου γένια πάντα.
4. Ίσως με ήπιες λεπίδες αποδείδει καλύτερα.
5. Η κεφαλή είναι ελαφριά και με την λαβή ikon που της έβαλα ένιωθα να πατινάρει στο δέρμα. Θα τη δοκιμάσω και με την λαβή της Ej που είναι πιο ελαφριά.

Οψόμεθα.

Δεκτές συμβουλές από τους κατόχους που τα χουν βρει μαζί της.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3123
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28115 times
Been thanked: 29399 times
Ηλικία: 64

Καλησπέρα Χρήστο,

Εχω και αυτή και την R41. Πάντα αυστηρά σε γένια 3 ημερών και πάνω.
Αυτό που λες με την γωνία μου κάνει εντύπωση. Ετσι όπως είναι η κλίση της κεφαλής, ποτέ δεν με δυσκόλεψε να την βρω.
Αντίθετα με την R41, που πρώτα έρχεται σε επαφή με το δέρμα η λεπίδα και μετά η μπάρα. Βέβαια την R41 την έχω έξη χρόνια και πλέον δεν με προβληματίζει, ενώ με την tech έχω κάνει 4 με 5 ξυρίσματα. Ολα με απόλυτη συγκέντρωση και μικρές κινήσεις, γιατί αν ξεχαστείς θα "δαγκώσει".
Πάντα με λεπίδες με κάποια επίστρωση (platinum, chrome, teflon, polymer) που πιστεύω πως είναι πιό "γλυκές", ειδικά πάνω σε τέτοιες μηχανές γιαταγάνια.
Τις Gillette super thin δεν τις έχω δοκιμάσει. Μήπως αυτές φταίνε για το πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω πως η iKon tech, είναι μηχανή κυρίως για συλλογή και δεν κάνει για συχνά ξυρίσματα, εκτός εάν τα γένια μετά το πρωινό ξύρισμα ξαναβγαίνουν το απόγευμα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1693
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13481 times
Been thanked: 14420 times
Ηλικία: 54

@christos_ Χρήστο το σημαντικότερο είναι μηδενική πίεση, γωνία χρησιμοποιώ ελάχιστα πιο ρηχή (λαβή προς τα πάνω) από το shave plane, λεπίδες Wilkinson Saloon pack και Nacet τις αισθάνομαι λίγο πιο "γλυκιές".
Δώσε λίγο χρόνο να κάνεις δοκιμές, αν τα βρεις μαζί της θα πάρεις τρομερά ξυρίσματα.

@foxtrot Γιάννη παίζουν ρόλο τα γένια και το δέρμα για το πόσο συχνά μπορείς να ξυρίζεσαι. Για το δικό μου πρόσωπο πάντα με πολύ σκληρά και πυκνά γένια παρέα με ανθεκτικό δέρμα είναι μηχανή για κάθε 2 μέρες.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6310 times
Been thanked: 5286 times

Ευχαριστώ Γιάννη @foxtrot.
Θα δοκιμάσω με λεπίδες που προτείνεις. Πιστεύω πως ο συνδυασμός λεπίδας και σύντομου ξυρίσματος έφεραν το ξυριστικό μου Βατερλώ.
Όσο για τη γωνία κάποιες φορές μου θύμισε σαβέττα που λέει και ο Macho στο πρώτο post.
Με την R41 ξυρίζομαι με κλειστά μάτια.
@Algebar Εννοείται πως δεν άσκησα πίεση. Ίσως επέμενα με περισσότερα περάσματα. Θα προσέξω αυτό που λες για τη γωνία.
Και πάλι :helt για τις συμβουλές.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2135
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8599 times
Been thanked: 11628 times
Ηλικία: 55

christos_ έγραψε: 22 Οκτ 2021, 19:39
Το δεύτερο με Gillette Super Thin και γένια δύο ημερών. Η αποτυχία σε όλο το μεγαλείο της. Η λεπίδα σε δεύτερη χρήση σκάλωνε συνέχεια. Το αποτέλεσμα απογοητευτικό. Το δέρμα οργωμένο με πολλά γδαρσίματα. Το ξύρισμα ολοκληρώθηκε με de 89. Το γαλάκτωμα Korres Καλέντουλα και Ginseng έπεσε με τις χούφτες για να στρώσει το δέρμα.
Γενικά μιλώντας, στη θέση σου θα εβαζα άλλη δεύτερη όταν καταλάβαινα πως κατι δεν πάει καλά, αν σώνει κ καλά ήθελα να δω πως πάει με μια συγκεκριμένη λεπίδα. Μήπως ήταν ελαττωματική. Θα μου πεις γτ να μην είναι ελαττωματική κ η δεύτερη. Αλλά έτσι το πάμε αλλού. 😁
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12985 times
Been thanked: 13653 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@christos_ ...θα πρότεινα, με τη δική μου μικρή εμπειρία, τις εξής λεπίδες : i) Gillette Rubie & ii) Gillette 7 O’ Clock Super Platinum Edge, "η μαύρη ώρα" που λένε, δοκιμασμένες με τη συγκεκριμένη κεφαλή... και στο δικό μου πρόσωπο αποτελεσματικές...
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1693
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13481 times
Been thanked: 14420 times
Ηλικία: 54

@christos_ Μετά τα προβλήματα που ανέφερες παρατήρησα το χθεσινό ξύρισμα με την Tech με γένια 2 ημερών, setup λαβή Razorock HD, Saponificio Varesino Cubebe, Voskhod και αποτέλεσμα που πλησίασε το τέλειο. Να πω βέβαια ότι και σε μένα πήρε αρκετά ξυρίσματα για να τα βρω τόσο καλά μαζί της αλλά μου άρεσε τόσο πολύ από την αρχή που της έδωσα το χρόνο της και με αποζημιώνει κάθε φορά που την χρησιμοποιώ.

Προσπάθησα λοιπόν η τεχνική μου να είναι όσο πιο σωστή γίνεται με καλό τέντωμα του δέρματος, μηδενική πίεση, μικρές κινήσεις, ένα κλικ πιο ρηχή γωνία και ολισθηρό αφρό και πήρα ένα πολύ βαθύ και απολαυστικό ξύρισμα που δεν μου δίνει εύκολα άλλη μηχανή. Ίσως το δέρμα μου να είναι πιο ανθεκτικό από το μέσο όρο αλλά πολύ σπάνια ερεθίζομαι ή κόβομαι και συνήθως νοιώθω ελάχιστα το alum block παρά το γεγονός ότι κάνω και κόντρα με τόσο αποτελεσματική μηχανή. Είναι γεγονός ότι η Tech απαιτεί να είσαι συγκεντρωμένος 100% στο ξύρισμα αλλά για τα δικά μου γούστα αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

Εχω μεχρι στιγμης με nacet λεπιδα μαζι της ειδα προκοπη οσο τίποτα άλλο.εχω λεπιδες βεβαια να δω ακομα

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”