Blackland Vector πρόβλημα με λεπίδες Feather Pro Super

Άβαταρ μέλους
Nicolas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 00:04
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 2745 times
Been thanked: 2440 times
Ηλικία: 39

Καλημέρα σε όλους,

Πρίν από 2 μήνες αγόρασα την πρώτη μου se μηχανή και διάλεξα την Vector polished, θα έλεγα πλέον μετά από αρκετά ξυρίσματα στο πρόσωπο και κεφάλι ότι είναι με μεγάλη διαφορά η καλύτερη μηχανή που έχω δοκιμάσει! Για να έχουμε και μια ιδέα τι DE μηχανές έχω δοκιμάσει, είναι ως εξής (EJ89, Merkur 37c, Rockwell 6S, Ikon 104 tech, EJ 3one6, Homelike start set, ATT slant, Rex ambassador, Goodfella open comb).
Η αλήθεια είναι οτι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την Vector!

Τώρα για το θέμα με τις λεπίδες, αγόρασα δείγματα από όλες τις λεπίδες ac που μπορώ να χρησιμοποιήσω και σε γενικές γραμμές όλες τοποθετούνται μια χαρά, κάποες ίσος θέλουν λίγο βοήθεια. Οι Feather pro super όμως δεν μπαίνουν με τίποτα! Έστειλα mail στη Blackland με το προβλημά μου και με άμεση απάντηση ο Shane μου εξήγησε ότι έχει αναφερθεί και από άλλους παρόμοιο θέμα αλλά όπως ακριβώς μου έγραψε "Kais or Schicks are the usual suspects", επίσης του κάνει εντύπωση οτι οι feather pro τοποθετούνται μια χαρά ενώ οι super όχι, αφού όπως μου εξήγησε είναι ίδιες το μόνο που αλλάζει είναι το πάχος και οτι έχουν 2mm περισσότερο blade exposure. Έτσι σε πρώτη φάση καταλήξαμε να δοκιμάσω και άλλα πακέτα από τις super μήπως και έφταιγαν τα δείγματα που είχα. Τελικά πήρα 2 πακέτα super αλλά καμία λεπίδα δεν μπορούσε να τοποθετηθεί σωστά. Επικοινώνησα πάλι όπου μου είπε οτι θα μου στείλει μαζί με την Tradere που είχα κάνει προ παραγγελία ενα καινούργιο top cap και βλέπουμε.


Θα με βοηθούσε πολύ εάν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία/ γνώμη να μου δώσει.

Σας ευχαριστώ πολύ
Με εκτίμηση
Νίκος
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Καλημέρα Νικόλα,
είμαι κάτοχος μιας Vector που πήρα από Ανδρέα (aka Vavous).
Εικόνα

Εξαιρετική μηχανή που χρησιμοποιώ κυρίως με λεπίδες Kai ProTouch. Παρόλα αυτά ενθυμούμαι ότι ο Ανδρέας πέραν της μηχανής φόρτωσε στο πακέτο και πολλά δωράκια. Μεταξύ των άλλων και μία λεπίδα τελευταία του, Feather Super Pro.
Μου έδωσε καταπληκτικά ξυρίσματα και δεν είχα ΚΑΝΈΝΑ πρόβλημα στη τοποθέτηση. Ίσως η αστοχία βρίσκεται όντως στο top cap.
Καταθέτω και φωτογραφικά πειστήρια και ελπίζω το πρόβλημα αυτό να λυθεί!
Πρώτο ξύρισμα με Vector (6/6/2019).


Εικόνα
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Και εγώ δεν έχω κάποιο θέμα με machined Vector. Βέβαια οι Pro Super μακράν οι χειρότερες λεπίδες για μένα, με τις συγκεκριμένες έχω πολλές κοκκινίλες και μικροκοψίματα. Αυτό σε όλες τις single edge εκτός από την Paradigm SE που εκεί είναι σχεδόν must. Είναι όμως η εξαίρεση.

Πάντως με το καινούριο top cap είναι πολύ πιθανό να λυθεί το πρόβλημα. Κι αν όχι λογικά θα σου στείλει και base plate ο Shane, σ' αυτά είναι πολύ εντάξει.
Άβαταρ μέλους
Nicolas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 00:04
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 2745 times
Been thanked: 2440 times
Ηλικία: 39

Σας ευχαριστώ πολύ Θεόδωρε & FSword, σίγουρα με βοηθήσατε και νομίζω με αυτά που λέτε μάλλον θα λυθεί το πρόβλημα με το top cup (ο Shane στο mail του ανέφερε μόνο για το top cap) του είπα δεν έχω θέμα, απλά να λυθεί το πρόβλημα.
Εμένα με βόλεψαν οι Feather pro αλλά και με τις Kai ProTouch είχα ωραίο ξύρισμα. Οι Schick proline δεν με ικανοποίησαν καθόλου.
Σας στέλνω και μερικές φωτό με το πρόβλημα!


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αυτό που λέμε περί ορέξεως (ελληνιστί YMMV) επαληθεύεται συνεχώς. Εμένα οι Schick Proline είναι οι αγαπημένες μου, όχι μόνο με το Vector αλλά και με τις περισσότερες SE. Συνεπώς Νικόλα ορθώς ψάχνεσαι με τις Pro Super, πολύ πιθανόν να σου ταιριάζουν γάντι :-)
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38924 times
Ηλικία: 54

Θα έλεγα, Νικόλα, να στείλεις τις φωτό και στον Shane για το αρχείο του. Ο τύπος έχει μακράν το καλύτερο after sales.
Οι Schick P-30 είναι φούστα-μπλούζα με τις General. Σε καμιά άλλη S.E. δεν μου ταίριαξαν.

Διάβασα pre order Tradere? Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nicolas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 00:04
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 2745 times
Been thanked: 2440 times
Ηλικία: 39

Είναι κάποιες από τις πολλές που του είχα στείλει Ανδρέα και όντως πολύ εξυπηρετικός! Ναι τώρα που είμαι κάτω στο νησί για δουλειά και χωρίς την οικογένεια την πήρα και θα μου την στείλει από βδομάδα μου είπε, επίσης πήρα και την general V2 να δοκιμάσω. Εαν είσαι μόνος σου τα απογεύματα μετά την δουλειά αυτά παθαίνεις!
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

1.Feather professional
2.Super professionalΕικόναΕικόνα

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 37 δευτερόλεπτα:
Top cap και μπάρα είναι απλά θεατές στο πέρασμα της Super
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έχει πέρασει και από τα χέρια μου ο βέκτορας, και το μόνο που μου έχει μείνει είναι ότι, ήταν πολύ mild για τα γούστα μου,
μόνο όταν έβαλα την Feather Super professional (ταίριαζαν οι δύο τους) μου άρεσε, κατά τα άλλα επιβεβαιώνω πως δεν είδα κανένα πρόβλημα.

^ Βασίλη τι εννοείς; ότι είναι λάθος; γιατί με το 'θεατές' που γράφεις με μπέρδεψες. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Αντώνη με τη Super Pro φορτωμένη, η μπάρα και η "σκεπή" δε πολύσυμμετέχουν στο ξύρισμα. Η λεπίδα κυριαρχεί στην αίσθηση , είτε ανοίγω είτε κλείνω τη γωνία .
Γενικά μου αρέσει η αίσθηση της λεπίδας στο δέρμα μου , αλλά ο συγκεκριμένος συνδυασμός είναι overdose για τα γούστα μου.

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Ιδιαίτερα στο κεφάλι, που η επιφάνεια του τριχωτού είναι σκληρή και άκαμπτη ,η αίσθηση της super Pro είναι πολύ έντονη . Στο πρόσωπο τα πράγματα είναι καλύτερα και δίνει πολύ αποδοτικά περάσματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”