Κλασσικα Νεος στο Π.Ξ.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scarecrow
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2020, 11:15
3
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 36

Καλησπερα στα παιδια! Ειχα πετυχει ξανα το φορουμ πριν καμια 7-8 χρονια αλλα δεν μπηκα στον πειρασμο να ασχοληθω με πξ αν και ξυριζομαι 4 φορες τη βδομαδα! Κατι λιγο ο σταροβας κατι λιγο ο επικειμενος γαμος μου το Σεπτεμβρη ειπα να μπω στο κλαμπ! Θελω καμια προτασουλα αν και εχω διαβασει παρα πολλα και επισης εχω και δυο τρεις αποριες. Για κρεμα πηρα μια με σανδαλοξυλο της TOBS και επισης πηρα και ενα λαδακι για preshave της ιδια εταιριας! Τωρα για πινελο λεω να παρω ενα ασβου γυρω στα 20-40€ ενω μεχρι στιγμης για after shave εχω το after shave balm απο sauvage. Μ αρεσουν τα balm καταπραυνουν πολυ το δερμα μετα το ξυρισμα. Τα γενια μου ειναι σκληρα εως πολυ σκληρα θα ελεγα και γενικα την επιδερμιδα μου θα την ελεγα ευαισθητη. Ξυριζομαι 15 χρονια ολα με αφρο και mach3. Για μηχανη λεω η απο edwin jagger ή την mercur 34c ή την ρυθμιζομενη rockwell 6s. Οποια αλλη προταση δεκτη!
Τωρα ερωτησεις αποριες: Για πιο λογο να επιλεξει καποιος κατι πιο επιθετικο σε ξυραφι ή μηχανη ή γενικα φαλτσετα? Το πξ οταν γινει σωστα εισαι κομπλε μεχρι το βραδυ? Αποφευγεις δλδ το 5 o clock shadow ρωταω πιο πολυ για το γαμο!! Μπορεις επισης να ξυριζεσαι καθε μερα ανευ ερεθισμων και να εχεις baby face καθε μερα? Χιλια συγνωμη αν κουρασα με το σεντονι μου! Το φορουμ σας ειναι τελειο με αριστες συμβουλες! Μπραβο σας!
“What happened happened and couldn't have happened any other way”
Morpheus The Matrix
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Καλώς ήρθες .
Κρέμες μπορείς να δοκιμάσεις και άλλες.υπαρχουν πολλές καλές και φθηνές.
Μηχανή αν σε παίρνει οικονομικά Rockwell 6s ή κάποια ρυθμιζόμενη (πχ progress,futur). αλλιώς ξεκινά με ej ή 34c.δοκιμασε πολλά ξυραφάκια.
Το 5 o'clock shadow έχει να κάνει με πολλά πράγματα πέρα του ξυρίσματος (επιδερμίδα, γένια, πυκνότητα).
Γενικά ένα π.ξυρισμα με 3 περάσματα σε καλύπτει μέχρι και τις 5 το απόγευμα.απο κει και πέρα δεν γνωρίζω.
Μπορείς άνετα να ξυριζεσαι κάθε μέρα και να έχεις bbs αλλά και εδώ θέλει κάποιο χρόνο να μάθεις,να βρεις τι σου ταιριάζει σε εξοπλισμό και να συνηθίσει και το δέρμα.
Καλά ξυρισματα!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2147
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4532 times
Ηλικία: 47

Καλώς όρισες .
Αρκετοί ξεκινήσαμε με ej και κοφτερές λεπίδες πχ Persona platinum, Feather, PermaSharp, Astra πράσινες ή μπλέ. H λεπίδα είναι το πιο υποκειμενικό πράγμα στο ΠΞ.
Δεν ξέρω για ρυθμιζόμενη. Μπορεί να σε ξενίσει στην αρχή. Περάσαν σχεδόν 2 χρόνια για να ασχοληθώ με ρυθμιζόμενες Futur ή και vintage, τις οποίες και ευχαριστιέμαι.
Όμως η αγαπημένη μου έχει κλασική κεφαλή τύπου merkur.
Κάθε μηχανή επίσης πρέπει να την παιδέψεις καιρό για να προχωρήσεις την τεχνική σου, πριν αποφανθείς αν σου κάνει ή όχι. Ειδικά όταν είσαι νέος στο χόμπι.

Το 5 o'clock shadow έχει να κάνει κυρίως χρώμα και σκληρότητα τρίχας. Ο συνδυασμός άσπρο δέρμα - μαύρα σκληρά γένια δεν παλεύεται αν είσαι σχολαστικός.
Προσωπικά υπάρχουν φορές που δεν καταφέρνω να ξεφορτωθώ εντελώς αυτόν τον ίσκιο, παρότι έχω μόλις ξυριστεί και καλά μάλιστα.

Μου έχει πει παιδί στο σχολείο όπου εργάζομαι:
-Κύριε, το πρόσωπο σας φαίνεται να πρασινίζει!
(Ήττα ολκής για έναν παραδοσιακά ξυριζόμενο.
Αχ αυτά τα ατσαλοσύρματα που έχω για γένια)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Θα σου μιλήσω εντελώς απο προσωπική άποψη (όπως οι περισσότεροι) και όχι γενικά.
Καταρχήν για το πινέλο μιας και ξεκινάς τώρα και θες κάτι σε εύρος 20 - 40 ευρώ δες καλύτερα κάποιο συνθετικό. Δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις ποιοτικό ασβο σε αυτά τα λεφτά και εγώ δεν είμαι ο κατάλληλος να σου πω για ασβους γιατί χρησιμοποιώ αποκλειστικά συνθετικά. Ένα πινελάκι της ApShave είναι ότι καλύτερο! Στο νήμα για τα συνθετικά πινέλα θα βρεις ατελείωτο διαδυκτιακο "μελάνι" από τα μέλη μας και ανάλυση για κάθε θυσανο.
Για τον συνδυασμό σκληρά γένια ευαίσθητη επιδερμίδα θες μηχανή όχι πολύ ήπια αλλά ούτε και κτηνος ειδικά αν ξυρίζεσαι 4 φορές την εβδομάδα μέχρι τουλάχιστον να προσαρμοστεί η επιδερμίδα σου (ναι θα γίνει και αυτό!). Αυτό που σίγουρα θες είναι λεπίδα που να θερίζει οπότε να μην προλαβαίνει να ερεθιστει το δέρμα σου. Θα σου πρότεινα μια Parker κλειστού τύπου (είναι πιο επιθετικές από τις ανοιχτού τύπου της ίδιας εταιρίας). Εγώ την χρησιμοποιώ σε καθημερινό ξύρισμα (οκ όχι μόνο αυτή) και είναι από τις μεγάλες αγαπημένες. Πιστεύω ότι Edwin Jagger και 34c HD θα σε κουράσουν. Με την Parker στα 2 περασματα έχεις DFS χαλαρά, δεν ξέρω αν επιζητάς το BBS σε καθημερινό ξύρισμα αλλά το θεωρώ ανούσιο στο καθημερινό. Τις λεπίδες δυστυχώς θα τις ψάξεις μόνος σου. Είναι όπως είπε και ο Παναγιώτης κάτι πολύ προσωπικό με εντελώς προσωπική αίσθηση. Γιαυτό τόσες πολλές και κάθε λεπίδα έχει φίλους και εχθρούς.
Οσο για τις σκιές από τα γένια που φαίνονται ακόμα και σε ξυρισμένους τα είπε μια χαρά ο Παναγιώτης.
Διάβασε στα αντίστοιχα νήματα με τις απόψεις των μελών μας και θα προσανατολιστεις. Η τελική επιλογή θα είναι δική σου ούτως ή άλλως!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1125
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12535 times
Been thanked: 8696 times
Ηλικία: 44

Ξεκινησα και συνεχιζω μεχρι τωρα 9 χρονια ΠΞ με τη Merkur 34C. Και εμενα μου αρεσουν πολυ τα Balm παρολο που δεν τα εχω αναγκη. Θεωρω κορυφαιο Balm το Apivita το οποιο δεν αφηνει καθολου λιπαροτητα. Ξυραφακια θα σου προτεινα τα Feather μιας και εχεις γενια ατσαλοσυρμα. Ειναι κοφτερα και θελουν προσοχη αλλα μην τα φοβασαι.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Scarecrow
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2020, 11:15
3
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 36

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Να προσθεσω οτι παιζει και ξυρισμα 2 φορες τη βδομαδα οχι συχνα βεβαια. Ισως γι αυτο να παω σε ρυθμιζομενη καλυτερα??
“What happened happened and couldn't have happened any other way”
Morpheus The Matrix
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Η Parker semi slant είτε μια ακόμα καλή επιλογή.
Ειδικά αν ξυριζεσαι μέρα παρά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλώς όρισες στην παρέα μας και καλή σου συνέχεια.!

Άνοιξε ένα νήμα εδώ για τις ερωτήσεις/απορίες σου. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Scarecrow
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2020, 11:15
3
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 36

Καλησπεριζω και παλι την παρεα! Εφυγε η παραγγελια μου και περιμενω πως και πως την παραλαβη! Επαιξα λιγο ψηλα στις τιμες πιστευω να μην απογοητευτω με τα προιοντα!!
Ρυθμιζόμενη ξυριστική μηχανή από ανοξείδωτο ατσάλι Rockwell 6s
Στύψη - Alum Block - Osma - 75g
Σαπούνι ξυρίσματος Mitchell's Wool Fat
Simpsons Commodore X3 - Best Bedger
Ξυραφάκια Astra Superior Platinum
Bic Chrome Platinum
10 Ξυραφάκια Feather FEATHER-81-S
Perma Sharp - Ανταλλακτικά ξυραφάκια
Επαγγελματικό μπολ για δημιουργία αφρού ξυρίσματος της Proraso Proraso400810
Πλαστική βάση για πινέλο ξυρίσματος - Edwin Jagger
Ανταλλακτικά ξυραφάκια Personna Platinum
Gillette Silver Blue
Βάση για ξυριστική μηχανή Edwin Jagger
Αυταααα καλα μου ξυρισματα και καλη μου αρχη χαχαχχαχαχα! Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και γενικα το φορουμ! Πιστευω θα τα λεμε συχνα!

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 19 ώρες 25 λεπτά 19 δευτερόλεπτα:
Γεια σας μαγκες! Λοιπον πρωτο ξυρισμα σημερα! Μικτες εντυπωσεις! Πηγα με τη ρυθμιση 6 στη μηχανη για αρχη λογω του οτι ειχα γενια 6 ημερων και στα υπολοιπα περασματα συνεχισα με την 4! Ξεκιναω με τον αφρο ενω εκανα καλο χτυπημα δεν τον ειδα και πολυ ετσι δυνατο χαχαχααχαχα θα δω βεβαια και τις αλλες μερες ισως ειναι η τεχνικη μου λαθος. (κρεμα της TOBS sandalwood). Στο ξυρισμα τωρα ενταξει φοβισμενος πολυ αλλα κομπλε μπορω να πω σε 2 περασματα! Δοκιμασα και ενα τριτο κοντρα αλλα ειδα οτι ψιλο τραβαγε και δεν το προσπαθησα!! Πιστευω σιγα-σιγα θα το μαθω! Λεπιδα χρησιμοποιησα την feather! Δεν κοπηκα ουτε ειχα καποιο ερεθισμο απλα περναγα πολυ πολυ μικρες επιφανεις! Μετα ενα alum block το οποιο λιγο ετσουξε σε ορισμενα σημεια ενα after shave balm και μεθαυριο παλι! Πιστευω για baby face θελει και το τριτο περασμα του κοντρα! Αυτααααα! Καλη συνεχεια και καλα ξυρισματα σε ολους μας!
“What happened happened and couldn't have happened any other way”
Morpheus The Matrix
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

νομίζω για αρχή να μην κανείς κόντρα και μέχρι να βρεις και το ξυραφάκι που σου ταιριάζει ,και δοκίμασε στο 4 πρώτο χέρι και στο δεύτερο στο 2 με feather πάλι είναι καλύτερη στο δεύτερο ξύρισμα,πήγες πολύ επιθετικά νομίζω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”