Κανενα πινελακι ασβου βρε παιδια;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

Καλησπέρα σας . σκέφτομαι να πάρω πινελο ασβου αλλα βλεπω γενικα οι τιμές ειναι ψηλά οποτε για να μην παρω κατι απλα που μου αρεσει εμφανισιακά ειπα να ζητησω τα φωτα σας
Εχω συνθετικο yaqi lucky dice
Και χοιρου το zenith με την ιταλικη λαβη.
Ασβου μ αρεσαν
Omega 6736 Barber Pole Πινέλο Ξυρίσματος Black Badger
ZENITH 502IF SB Silvertip Πινέλο Ξυρίσματος Ασβού Ιταλική Λαβή και
Semogue Owners Club 2 band cherry wood - Ασβός

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Yaqi Silvertip R1605-B1
To εχω λιγες ημερες στα χερια μου και το πινελο με εχει κατακτησει.

Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@john1970 η αλήθεια για yaqi ξεχασα να κοιταξω

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Καλή περίπτωση το συγκεκριμένο yaqi silvertip, όπως κ η ίδια λαβή yaqi σε 2band που είναι πιο οικονομική κ έχω. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Νομίζω πως τα έχει κ τα δύο το Hairmaker κ μάλιστα σε τιμές κοντινές με το AliExpress.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Επιτρέψτε μου να επιμείνω για το ZENITH 506T/ORO BB Best badger με Ταρταρούγα Λαβή...
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@gkarave
Αισθητικά μιλάμε για άλλο επίπεδο.
Αλλά μιλάμε για άλλο επίπεδο κ στα υπόλοιπα, με - το κόστος κ το είδος τρίχας συγκριτικά κ θεωρητικά. Πρακτικά σε χρηστικότητα δεν γνωρίζω, καθώς δεν έχω zenith. Τα έχω στα μελλοντικά σχέδια κυρίως λόγω ντιζάιν.
Μου αρέσει το σχήμα της λαβής βασικά, που δείχνει πολύ εργονομικό εκτός από όμορφο
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@gkarave τι διαφορά εχει αυτο που μου προτείνεις με το πιο πάνω που χω αναφερει ;το ζενιθ το silvertrip?

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7620 times
Ηλικία: 41

Αν είναι ο πρώτος σου ασβός θα σου πρότεινα ένα Yaqi two band που εχει σχετικα καλη τιμη χωρις να υστερει σε κατι κατα την γνωμη μου
Για να δεις λίγο και το πως δουλεύει ένα τέτοιο πινέλο και αργότερα θα είναι πιο εύκολο να αποφασίσεις για κάτι πιο ακριβό
Αλλά συνήθως για τα περισσότερα πράγματα στο ΠΞ ισχύει το "αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος δεν ξέρεις"
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
delijohn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 22:38
3
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα παιδιά.. κάτοχος yaqi 2 band 24mm... αξίζει η μεταβαση σε semogue two band η τζάμπα λεφτά και αν ναι..αξιζουν τα 10 ευρω παραπάνω για τη λαβη με τη ρητίνη(υπάρχει διαφορα εκτος απ την λαβη;)
Υ.Γ.Θελω να υπάρχει backbone και να ειναι απαλο συναμα...(πολλα θελω μαλλον χαχα)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και για το χρονο σας!
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλησπέρα.
Τα τελευταία Γιακι είναι αρκετά ανταγωνιστικά πινέλα στην οικονομική κατηγορία, η οποία κάποτε ξεκινούσε από το iconic Soc (60-80€)
Λέγοντας οικονομική κατηγορία πλέον αναφέρομαι στο εύρος 30-90€.
Από τα 90€+ πας σε Simpson 23mm+ και μιλάμε για έναν άλλον διαφορετικό κόσμο.
Χειροποίητες λάβες, θυσανοι δεμένοι στο χέρι (ευρωπαϊκό χέρι), αυστηρός ποιοτικός έλεγχος κλπ.
Ελάχιστα θέματα με λιγοστές ραγισμένες ρητίνες, κάτι που γίνεται πλήρως κατανοητό για έναν γνώστη της ιδιαίτερης κατασκευής τους.
Σεταρισμα βαθύτερα στη λαβή και λεπτότερα τοιχώματα κατά μήκος της λαβής, σε συνδυασμό με τους πυκνούς θυσανους και μεγάλους χρόνους μουλιασματος ( κακή συντήρηση ή χρήση καμία φορά κλπ). Άντε και λίγο μαδημα σε κάποιους πυκνούς θυσανους των chubby στις πρώτες χρήσεις.
Για να επανέλθω στο θέμα σου,
στην οικονομική κατηγορία υπάρχουν αρκετά διαμαντακια και δεν αναφέρομαι στα ζενίθ.
2band Vie long ,2band epsilon και semogue , είναι μερικά classic vfm 2band.
Στα semogue που ανέφερες, αν θέλεις σχετικά απαλό θυσανο αλλά θέλεις και τη ραχοκοκαλιά του, προσπερνας τα floppy owners club με τον ψευτο 24αρη( βία 22mm) × 53mm και κοιτάς ίσως το Torga C5 finest 2band στα 24×50mm.
Από εκεί κι έπειτα προτείνω να επιμείνεις σε 2band σε όποια εταιρεία και να κατασταλάξεις.
Τα 3band συνήθως ανοίγουν από τη βάση τους , με αποτέλεσμα παρουσιάζουν αδύναμη ραχοκοκαλιά.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα αντίστοιχα νήματα του φόρουμ και επιστρέφοντας με τις προτάσεις σου , τα έμπειρα μέλη του φόρουμ θα σε καθοδηγήσουν με γνώμονα τα θέλω σου.

Η ψήφος μου για πρώτο πινέλο ασβου , πάει σε Γιακι με λαβή που θα σε τραβήξει αισθητικά και θυσανο 2band 24mm.
Είναι προνόμιο των τελευταίων ετών και ευκαιρία για έναν νέο χρήστη, να προσφέρονται τέτοιοι ασβοί σε τέτοιες τιμές.
Στα 25-30€ σε Γιακι βρίσκεις πολύ ανώτερους θυσανους από το άλλοτε θρυλικό 2band Soc.
Ξεκινάς από εδώ , βλέπεις τι σου αρέσει και τι όχι σε ένα τέτοιο πινέλο και προχωράς .
Η Ζενίθ προσφέρει πολύ όμορφα πινέλα και μεγάλη ποικιλία σε σχήματα , χρώματα, μεγέθη, υλικό λαβής κλπ
Αλλά δεν με έπεισαν οι θυσανοι της.
Έχω δοκιμάσει τον ψηλό, τον χαμηλό θυσανο, Silvertip και manchurian 2band.
Κράτησα τον 2band Manchurian αλλά μου δίνει τραχιά αίσθηση και τον τρώει η σκόνη :(

► Εμφάνιση spoiler
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”