Ο Κοσμος του Linux

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

herco έγραψε: 24 Φεβ 2020, 19:45 Περσι πηγα απο debian8 σε debian9 - φετος ξαναγυρισα πισω :)


Εικόνα
Δύο απορίες φίλε Ηρακλή.

1. Εφόσον το debian είναι rolling υποθέτω και έβαλες το παλιό δεν επηρεάζει τα updates? Δηλαδή πως θα συνδέεται το PC με ασφάλεια ας πούμε στο ίντερνετ ?

2. Πως έκανες τα γράμματα στο terminal όταν βγάζει το neofetch κόκκινα και πράσινα? Ποια γραμμή στο bash άλλαξες?

Added in 2 minutes 10 seconds:
Προς όλους:
Βλέπω μεγάλη αποδοχή του Linux στο forum μας. Πως και τέτοια αγάπη ρε παιδιά? Είναι λόγω επαγγέλματος ή λόγω καψούρας με τον ανοιχτό κώδικα κ.ο.κ ?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τηλεμαχε

1. Το Debian Stable ειναι μεν rolling αλλα οχι πχ σαν το Arch που οι ενημερωσεις ερχονται 10 φορες τη μερα. Τωρα το Jessie (Debian8) παροτι 2 εκδοσεις πισω, εχει ενημερωσεις - κυριως ασφαλειας - λιγο πιο αραια, αλλα εχει. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανασφαλες - τουλαχιστον για καποιο διαστημα ακομα.

Σε επιπεδο εκδοσεων browser - γιατι υποψιαζομαι οτι αυτο ρωτας - μπορεις καλλιστα ειτε να κατεβασεις την τελευταια εκδοση και να την τρεχεις standalone ειτε να εγκαταστησεις προγραμματα εκτος απο αυτα του repository (εχω και Opera και Iron). Γενικα δεν μενεις ποτε "ανασφαλιστος". Μην ξεχναμε οτι σε επιπεδο web servers δεν αλλαζει καθε 3 και λιγο το λειτουργικο - υπαρχουν χιλιαδες εγκαταστασεις debian8 εκει εξω και ειναι ολες οκ.

2. Ορκιζομαι οτι δεν πειραξα τιποτα :) Οπως το κατεβασα ( εκδοση 6.1) και εκανα compile, ετσι δουλευει. Το αποτελεσμα ισως εχει σχεση με την επιλογη που εχω στο gnome terminal για green on black απεικονιση.


Οσο για την αγαπη, παει αρκετα πισω. Το 88 που πηρα το πτυχιο προγραμματιστη ειχαμε UNIX V και δουλεψα κατοπιν 15 χρονια εμπορικες εφαρμογες σε Interactive Unix ενω απο το 97 παλευω με το debian και αργοτερα με Arch, Dragora και φυσικα GNU. Ειναι σχεση ζωης :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Επεσε στα χερια μου πριν λιγο καιρο ενα Lenovo ThinkCentre M58P SFF,με windows 10pro,και σκεφτομαι να του περασω linux H χρηση που θα γινεται ειναι μουσικη,τανιες,πλοηγηση,email.

Ποια εκδοση linux να κατεβασω?


Εικόνα

Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Για ευκολία Ubuntu media center θα έλεγα.
Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά θα του έβαζα ένα arch και το kodi και τέλος.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

herco έγραψε: 26 Φεβ 2020, 08:36 Τηλεμαχε

1. Το Debian Stable ειναι μεν rolling αλλα οχι πχ σαν το Arch που οι ενημερωσεις ερχονται 10 φορες τη μερα. Τωρα το Jessie (Debian8) παροτι 2 εκδοσεις πισω, εχει ενημερωσεις - κυριως ασφαλειας - λιγο πιο αραια, αλλα εχει. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανασφαλες - τουλαχιστον για καποιο διαστημα ακομα.

Σε επιπεδο εκδοσεων browser - γιατι υποψιαζομαι οτι αυτο ρωτας - μπορεις καλλιστα ειτε να κατεβασεις την τελευταια εκδοση και να την τρεχεις standalone ειτε να εγκαταστησεις προγραμματα εκτος απο αυτα του repository (εχω και Opera και Iron). Γενικα δεν μενεις ποτε "ανασφαλιστος". Μην ξεχναμε οτι σε επιπεδο web servers δεν αλλαζει καθε 3 και λιγο το λειτουργικο - υπαρχουν χιλιαδες εγκαταστασεις debian8 εκει εξω και ειναι ολες οκ.

2. Ορκιζομαι οτι δεν πειραξα τιποτα :) Οπως το κατεβασα ( εκδοση 6.1) και εκανα compile, ετσι δουλευει. Το αποτελεσμα ισως εχει σχεση με την επιλογη που εχω στο gnome terminal για green on black απεικονιση.


Οσο για την αγαπη, παει αρκετα πισω. Το 88 που πηρα το πτυχιο προγραμματιστη ειχαμε UNIX V και δουλεψα κατοπιν 15 χρονια εμπορικες εφαρμογες σε Interactive Unix ενω απο το 97 παλευω με το debian και αργοτερα με Arch, Dragora και φυσικα GNU. Ειναι σχεση ζωης :)
Ω να σαι καλά Ηρακλή. Πολύ κατατοπιστικός. Θα ήθελα και εγώ να είμαι προγραμματιστής και να ξέρω τόσα. Νόμιζα ο,τι είναι όπως στα windows 7 που λήγει η προστασία μετά από τις 14/1. Τελικά μάλλον έκανα λάθος και δεν κινδυνέυουμε.
Επίσης οι ενημερώσεις σε εμένα που έχω mint mate γίνονται όπως και όποτε τις θέλω αλλά η αλήθεια είναι πιο ωραίο να είναι rolling να έχεις τα πιο φρέσκα apps.
Τρώγομαι καιρό να περάσω arch μέσω calamares, κάτι που έφτιαξε ένας Έλληνας έτοιμο σε iso. Για τα χρώματα κατάλαβα τι έγινε. Στο ρώτησα όμως διότι εγώ έκανα edit το bash.rc και πείραξα αν είδες το user, το @ και τα υπόλοιπα να τους δώσω ο,τι χρώμα θέλω.

Added in 5 minutes 29 seconds:
john1970 έγραψε: 26 Φεβ 2020, 14:02 Επεσε στα χερια μου πριν λιγο καιρο ενα Lenovo ThinkCentre M58P SFF,με windows 10pro,και σκεφτομαι να του περασω linux H χρηση που θα γινεται ειναι μουσικη,τανιες,πλοηγηση,email.

Ποια εκδοση linux να κατεβασω?


Εικόνα

Εικόνα
Έχω το M58e και του έβαλα το linux mint mate. Κάνω ακριβώς αυτές τις εργασίες που ανέφερες + οτι εκπέμπω και ραδιοεκπομπή μέσω web.
Mint: Βασίζεται στο ubuntu χωρίς να είναι ubuntu και να έχει βάρος, περιτούρες, unity κ.ο.κ
Mate:Γιατί είναι πιο ελαφρύ από το cinnamon (περίπου 550 mb cpu κατανάλωση & 1,2 αν ανοιξώ 4-5 καρτέλες internet), πιο όμορφο από το xfce και με σταθερότητα.

Όμως όποιο και να βάλεις θα είσαι ok. Δεν ξέρω αν είσαι παλιός αλλά αν είσαι μπορείς να δεις και άλλες διανομές όπως mx linux που χαίρουν μεγάλης εκτίμησης ή manjaro. Αλλά προσωπικά όταν το mint τα έχει όλα out of the box τα άλλα είναι too much.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα κύριοι εχει καποιος αποψη για linux mint debian edition ( βγηκε προσφατα και η beta 4) . Δεν εχω δουλεψει καθολου linux, ειχα mac για χρονια καθως επισης και σε ενα νεο pc windows 10 pro (στο οποιο σκεφτομαι να περασω και linux) για καθημερινή χρηση. Δυστηχως λόγω προγραμμάτων και συμβατότητας τα windows θα τα κρατησω αλλα τρώγομαι να δω και linux. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Βαλ' το σε ένα εικονικό περιβάλλον (virtual box) και δες τα.
Αν σου αρέσει τα κάνεις και εγκατάσταση Κανονικά.
Αν όχι απλά σβήνεις το vm.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

rhtoras έγραψε: 26 Φεβ 2020, 14:45 Έχω το M58e και του έβαλα το linux mint mate. Κάνω ακριβώς αυτές τις εργασίες που ανέφερες + οτι εκπέμπω και ραδιοεκπομπή μέσω web.
Mint: Βασίζεται στο ubuntu χωρίς να είναι ubuntu και να έχει βάρος, περιτούρες, unity κ.ο.κ
Mate:Γιατί είναι πιο ελαφρύ από το cinnamon (περίπου 550 mb cpu κατανάλωση & 1,2 αν ανοιξώ 4-5 καρτέλες internet), πιο όμορφο από το xfce και με σταθερότητα.

Όμως όποιο και να βάλεις θα είσαι ok. Δεν ξέρω αν είσαι παλιός αλλά αν είσαι μπορείς να δεις και άλλες διανομές όπως mx linux που χαίρουν μεγάλης εκτίμησης ή manjaro. Αλλά προσωπικά όταν το mint τα έχει όλα out of the box τα άλλα είναι too much.
Μολις εκανα την εγκατασταση linux mint mate,ενεργοποιησα και το Audacious,οπου με ALSA αναγνωρισε το εξωτερικο DAC οπου παιζει αρχεια,
44.1-768 kHz DSD64, DSD128, DSD256, DSD512. Το Audacious μπορει να κανει αναπαραγωγη εως 24/192. Υπαρχει καποιος plαyer οπου να δεχεται και Hi-res DSD αρχεια?
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Το mint έχει προεγκατεστημένο το celluloid που είναι πιο κατάλληλο για ταινίες.
Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιον player ωστόσο θα δοκίμαζα είτε το mixxx που είναι πλέον το πιο επαγγελματικό πρόγραμμα αναπαραγωγής και αναμετάδοσης μουσικής ανεξαρτήτως λειτουργικού.
Αν δε σε καλύψει ρίξε μια ματιά σε μια σταθερά του Linux το Clementine.

Αυτά τα δύο χρησιμοποιούνται πιο συχνά από τους χρήστες Linux.

Υ.γ. πως το είδες το mint mate?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”