Treet Dura Sharp

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Ανοίγω το νήμα όχι διότι έχω πολλά να πω, παρά μόνο επειδή διαπίστωσα ότι δεν είχαμε τέτοιο για ταTreet Dura Sharp - ώστε όσοι φίλοι θέλουν, να καταγράψουν τις εντυπώσεις. Σήμερα τελείωσα το πρώτο μου πακετάκι (που έχει δέκα μέσα) και μπορώ να πω ότι είναι ένα αξιόλογο, μέτριας κοπής ξυραφάκι, που ταιριάζει σε ήπιες μηχανές όπως η Lord L6.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μαζι με τα Nacet και τα Κ1, τα αγαπημενα μου ξυραφακια. Εξαιρετικα γλυκα και σε λογικη τιμη, κανουν για καθημερινο (και οχι μονο) ξυρισμα με οσες μηχανες εχουν ανθρωπινο blade exposure. Με τις επιθετικες μηχανες που "πετανε" 2 ποντους εξω το ξυραφακι, υπαρχει προβλημα μιας και το durasharp ειναι εξαιρετικα λεπτο και "πεταριζει" πανω στο προσωπο.

Επισης θελει μια μικρη προσοχη μιας και ως carbon πεταει "πορτοκαλιά στιγματα" σχετικα ευκολα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 183 times

Θα συμφωνήσω με τον Ηρακλέα. Από τις ποιό γλυκές λεπίδες που έχω πετύχει. Επιπλέον κάνουν απίστευτα βαθύ ξύρισμα. Οι μόνες που έχω βρει να πλησιάζουν το αποτέλεσμα ενός καλού μαχαιριού.

Θα συμπληρώσω ότι από θέμα κοπής αντέχουν τουλάχιστον 7 ξυρίσματα αλλά πρακτικά τις πετάω πολύ νωρίτερα διότι όντως εμφανίζουν οξείδωση μετά τη δεύτερη-τρίτη χρήση. Είναι κρίμα να πετιέται τόσο σύντομα πριν την ώρα της μια τόσο γλυκιά λεπίδα.

Στο κουτί αναφέρουν ότι κατασκευάζονται στη Λαχώρη του Πακιστάν.

ΥΓ.
Τα ξυρίσματα γίνονται όπως πάντα με Gillette Tech Aluminum.
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Πολύ καλή και γλυκιά λεπίδα. Όπως είπατε πιο πάνω, είναι φτιαγμένη από Carbon Steel άρα εύκολο να οξειδωθεί, αναγκάζομαι σχεδόν κάθε φορά μετά την χρήση να ανοίγω την μηχανή και να την στεγνώνω, ή με την μηχανή κλειστή να την στεγνώνω με ζεστό αέρα. Παρ'όλα αυτά εξακολουθεί να είναι από τις πιο αγαπημένες μου. Την έχω δοκιμάσει σε αρκετές μηχανές, από Muehle R89 μέχρι και Muehle R41 (->2011), πρόσφατα με την slant Merkur 37c και πήγε καλά παντού. Σε μένα αντέχει 6-7 ξυρίσματα με γένια μίας ημέρας που θεωρώ καλή διάρκεια.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες πως πρόκειται για κοφτερή και γλυκιά λεπίδα.
Θεωρώ πως συνεργάζεται καλύτερα με ήπιες μηχανές. Εκεί δείχνει περισσότερο την αποτελεσματικότητά της.
Οξειδώσεις δεν μου έχει παρουσιάσει, μιας και συνηθίζω να σκουπίζω την όποια λεπίδα, μετά το ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Τώρα πρόσεξα ότι λέτε ότι είναι φτιαγμένα από carbon steel.

Εικόνα

Μήπως τις έχετε μπερδέψει με τα μαύρα Treet; Γιατί μιλάω για τα ξυραφάκια της φωτογραφίας, που έχουν το κλασικό μεταλλικό χρώμα. Είναι κι αυτά από carbon steel;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ναι :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Τάσο δεν ξέρω αν είναι δική σου η φωτογραφία, πάντως είναι ορατά τα πορτοκαλιά στίγματα που λέει πιό πάνω ο Ηρακλής...

Είναι στο τέλος του νυχιού, και πρίν από το Τ, φαίνεται καθαρά η οξείδωση της, κατά τα άλλα συμφωνώ με τα γραφόμενα, πολύ ωραία λεπίδα! :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”