Κρύο ή ζεστό ;

Απάντηση

Κρύο ή ζεστό ;

Προετοιμασία προσώπου με κρύο νερό
18
9%
Προετοιμασία προσώπου με ζεστό νερό
49
25%
Προετοιμασία προσώπου με χλιαρό νερό
33
17%
Δημιουργία αφρού με κρύο νερό
13
7%
Δημιουργία αφρού με ζεστό νερό
46
23%
Δημιουργία αφρού με χλιαρό νερό
37
19%
 
Σύνολο ψήφων: 196
Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Έχω ξυριστεί 4-5 φορές με κρύο νερό, χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω ακόμη αν με βοήθησε ουσιαστικά ή όχι. Σίγουρα αισθανόμουν δυσκολία στο κόψιμο της τρίχας, ωστόσο με βάση αυτά που διαβάζω παραπάνω, δεν είχα κάνει αρκετή προετοιμασία για τα δεδομένα του κρύου νερού. Στην επόμενη δοκιμή θα το αφήσω κανένα 5λεπτο σίγουρα και βλέπουμε. Αναρωτιέμαι, πέραν των υπολοίπων όμως, μήπως οι λιγότεροι ερεθισμοί με κρύο είναι μια προσωρινή "οφθαλμαπάτη" λόγω της αγγειοσυστολής που προκαλεί το κρύο νερό και κρύβει προσωρινά κάποιους ας πούμε ερεθισμούς ή κοκκινίλες κλπ, τα οποία θα γίνουν εμφανή πιθανόν μετά από κάποια ώρα.


Στο κομμάτι της δημιουργίας αφρού, έχω παρατηρήσει κι εγώ, πως αρκετά σαπούνια ζορίζονται παραπάνω στην παραγωγή αφρού με κρύο νερό, εν μέρει λογικό, καθώς υποθέτω η διαλυτότητα του σαπουνιού στο νερό, είναι αρκετά μικρότερη στο κρύο σε σχέση με το ζεστό νερό.
Επειδή όμως μου αρέσει η επιστημονική τεκμηρίωση που διάβασα παραπάνω, θα κάνω τις επόμενες 5-6 δοκιμές με κρύο νερό να δω μήπως καταφέρω επιτέλους να απαλλαγώ από ένα μικρό κατάλοιπο της cartridge καριέρας μου που έχει απομείνει στο λαιμό.
sakis11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 05 Σεπ 2020, 10:56
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 28 times

Ξυριζομαι πάντα με ζεστό νερό για να μαλακώσουν τα γένια
Dimstam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Απρ 2021, 22:51
3
Has thanked: 17 times
Been thanked: 40 times
Ηλικία: 35

Σίγουρα το ξύρισμα με ζεστό νερό είναι ευχάριστο.. θα δοκιμάσω όμως σύντομα και με κρύο νερό καθώς διάβασα για κάποια ωφελει που ίσως έχει.. θα επανέλθω σύντομα!
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13599 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Dimstam ... δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες σε αυτό το ζήτημα. Ότι σε βολεύει, ανάλογα με την περίσταση, τη διάθεσή σου και την εποχή του χρόνου που βρίσκεσαι. Προσωπικά, προτιμώ το ζεστό νερό χειμώνα καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Νομίζω το λες εύστοχα @gkarave. Εγώ δε μπορώ το ζεστό νερό το καλοκαίρι. Απεναντίας το χειμώνα χωρίς ζεστό νερό δεν υπάρχει περίπτωση να αποφασίσω να ξυριστώ!
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Πάντα κρύο, το ζεστό τείνει να με οδηγεί σε περισσότερα κοψίματα κι ερεθισμούς.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Theo 1985
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 10:02
3
Has thanked: 227 times
Been thanked: 594 times
Ηλικία: 39

Τα παντα με κρύο νερό γιατί έτσι έχω συνηθίσει και το απόλαμβανω καλύτερα.
spyros210
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 17:31
11
Has thanked: 65 times
Been thanked: 366 times

Ειδικά τώρα ,είναι μια καλή ευκαιρία για όλους να δοκιμάσουν την εμπειρία με κρύο ,εμένα πάντως σίγουρα με βοήθησε ! Θα τσεκαρω όμως κι αυτό που λέτε για χτίσιμο του αφρού με ζεστό νερό
Άβαταρ μέλους
VasanismenoDubai
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 11 Ιουν 2021, 20:44
2
Has thanked: 219 times
Been thanked: 653 times

Έχω δοκιμάσει και τους δυο τρόπους. Μου ταιριάζει καλύτερα το κρύο νερό τόσο για τη προετοιμασία του προσώπου, όσο και κατα τη διάρκεια του ξυρίσματος..
Επίσης παρατήρησα ότι το μπάνιο μετά το ξύρισμα προσφέρει άλλη αίσθηση στο πρόσωπο..
🇬🇷💈🐪 VASANISMENO DUBAI 🐪 💈🇬🇷
akiskala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Αύγ 2020, 09:43
3
Been thanked: 59 times

Τωρα που ειναι καλοκαιρι αναγκαστικα κρυο νερο.....χειμωνα ζεστο,καυτο αν ειναι δυνατον για καλυτερη προετοιμασια.
Παντα σχεδον μετα απο μπανιο και σαπουνι γλυκερινης παπαουτσανης σαν pre-shave.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”