Καθημερινό ξύρισμα με ποια μηχανή;

Απάντηση
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4376 times
Been thanked: 4342 times

johnnykar έγραψε: 22 Φεβ 2023, 15:55 Σύμφωνα με τα δεδομένα μου,ποιά πιστεύετε οτι θα ήταν η κατάλληλη για καθημερινό και αποδοτικό ξύρισμα;
Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση!
Φίλε η 68p είναι εντελώς ακατάλληλη για σένα, οι άλλες κάπως καλύτερα, ωστόσο αυτή η μηχανή που θα σου αρέσει με βάση αυτά που γράφεις είναι η parker 97R (closed comb) ή άλλη parker σύμφωνα με τα γούστα σου (αυτές των τριών τεμαχίων έχουν ίδια κεφαλή αλλά αλλάζει η λαβή). Σου προτείνω την 97R διότι έχει κοντή λαβή - είναι κάτι που μου αρέσει - έχει πολύ καλή τιμή και είναι φοβερά αποτελεσματική. Η rockwell 6s είναι πολύ καλή, δίνει απολαυστικό και safe ξύρισμα, αλλά όχι ιδιαίτερα αποτελεσματική σε όλες τις πλάκες της.

Άλλη κατάλληλη μηχανή, αλλά όχι ιδιαίτερα φτηνή, είναι η Merkur Progress, βέβαια στην κατάλληλη ρύθμιση/ρυθμίσεις, που μόνο εσύ μπορείς να βρεις ποια/ες θα σου δώσει/σουν το αποτέλεσμα που επιθυμείς μετά από μεγάλο αριθμό δοκιμών.

Μια ακόμα φτηνή επιλογή είναι η Men Rock, ωστόσο θα ήθελα να σημειώσω ότι η λεπίδα παρουσιάζει αναπηδήσεις (chattering), αν εξαιρέσεις αυτό η μηχανή είναι πολύ καλή.

Τέλος σου προτείνω να δοκιμάσεις και την Muhle R94 'ROCCA' μια πολύ 'love or hate' ακριβή μηχανή, που εγώ τη βρίσκω πολύ καλή, αν και παρουσιάζει και αυτή ως ένα βαθμό chattering, όχι όμως στον βαθμό της Men Rock. Σε λιγότερη αποδοτικό επίπεδο αλλά υψηλότερη από τη ROCCA τιμή βρίσκεται και η EJ 3one6 - σου προτείνω αυτή με την λαβή αλουμινίου - γιατί μου αρέσει που έχει μπροστά στο βάρος.

Με τις λεπίδες πρέπει να ψαχτείς περισσότερο, οι τρεις που αναφέρεις δεν είναι άσχημες λεπίδες και εγώ τις βρίσκω καλές, αλλά σου προτείνω να δοκιμάσεις και άλλες, όπως: Muhle K1, Gillette Super Thin, Gillette Wilkinson Sword saloon pack (λίγο ποιο τραχιές από τις προηγούμενες, αλλά εξαιρετικές), ZAZA SSS, Gillette Minora. Είναι μερικές πολύ καλές επιλογές. Αν τις έχεις δοκιμάσει και δεν σου άρεσαν συγνώμη για την φλυαρία.

Να θυμάσαι ότι μπορείς να πάρεις εξαιρετικά βαθύ ξύρισμα με Merkur 34 (είναι πιο αποτελεσματική από την 68p, πιο φτηνή και δίνει υπέροχο ξύρισμα), κοφτερή λεπίδα και προσεχτική τεχνική - γωνίες. Ωστόσο εξαιρετικά σημαντικό για την αύξηση της αποτελεσματικότητας του ξυρίσματος είναι και ένα καλό ντουζάκι πριν το ξύρισμα, που θα καθαρίσει καλά το πρόσωπο από πιθανή λιπαρότητα και θα μαλακώσει τα γένια.


Μην εγκαταλείψεις την προσπάθεια για βαθύ - αποτελεσματικό ΠΞ, θα σου 'λύσει' τα χέρια!

Καλά ξυρίσματα.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Αν και συνήθως τη χρησιμοποιώ σε γένια 2 ημερών πιστεύω πως η ρυθμιζόμενη Yaqi Final Cut θα είναι πολύ αποτελεσματική και άνετη στο καθημερινό.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Σπάνια έχω ξυριστεί, τακτικά σε καθημερινή βάση, αλλά, όποτε το επιχείρησα, έκαναν θαύματα, χωρίς διάφορα περίεργα θεματακια, οι...

Blackbird Lite
Rockwell 6s
Parker R97
Razorock Lupo 72

Με αυτή τη σειρά...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Κώστα στο μυαλό μου είσαι, τουλάχιστον όσον αφορά στις 2 πρώτες. Σαν τρίτη θα έβαζα την Tatara Masamune
Σταύρος
:text-nocomment:
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

Καλησπέρα μετά από δοκιμές. Lord , D89 , 6c , merkur 37 slant , Mellon, κατέληξα για το δικό μου πρόσωπο πολύ ευαίσθητο στους ερεθισμούς και τα σπυρακια στην r41 και επιτέλους απολαμβάνω καθημερινό βαθύ ξυρισμα 2 περασματων χωρίς κανέναν ερεθισμό
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Ας ξεθάψω λίγο το τοπικό μιας και ψάχνω χαμηλού budget αποδοτική μηχανή για καθημερινό ξύρισμα.. την r41 δεν την αλλάζω με τίποτα αλλά επειδή την χρησιμοποιώ μόνο με feather η μάπα μου δεν σηκώνει καθημερινό ξύρισμα… καλοβλέπω την Parker 97r.. πως την βλέπετε ;έχουμε και καμία άλλη πρόταση ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 02 Ιαν 2024, 19:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Shadow7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 14:09
Has thanked: 18 times
Been thanked: 31 times

Χωρίς να ξέρω τι ορίζεις εσύ ως χαμηλό μπάτζετ θα σου πω κάποιες που έχω χρησιμοποιήσει εγώ( και μια που δεν έχω αλλά ακούω από όλους καλά λόγια) μέχρι 50€.

King C Gillette.Πολυ ήπια μηχανή, η ο οποία με μια κοφτερή λεπίδα μπορεί να δώσει ένα καλό ξυρισμα.
Τιμή 15€

Ed jagger 89 Επίσης πολύ ήπια μηχανή σαν την αποπανω.
Τιμή 35€-45€

Mercur 34 Ένα κλικ πιο επιθετική από τις από πάνω άρα πιο αποτελεσματική και επίσης πολύ ποιοτική.
Τιμή 45€+-

Parker 97r Τη κατατασω στην ίδια αποδοτικότητα με την merkur ίσως μια ιδέα πιο επιθετική.Επισης πολύ ποιοτική.
Τιμη 25€

Rockwell 6c Η συγκεκριμένη είναι αυτή που δεν έχω δοκιμάσει (είναι η επόμενη που θα παραγγείλω) αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από όλους σχεδόν.Ρυθμιζομενη άρα τη κάνεις όσο ήπια ή επιθετική θες.
Τιμη 55€
Εάν έπρεπε να πάρω μια από τις από πάνω (μόνο μια) θα ήταν είτε η Rockwell ή parker.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα (δέρμα ,γενιά κλπ) και τις δικές μου εμπειρίες οι οποίες είναι αρκετά περιορισμένες σε σχέση με άλλα μέλη που έχουν γράψει απείρως περισσότερα "χιλιόμετρα"
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 33 times
Been thanked: 53 times

Θα συμφωνήσω για τη Rockwell. Δυστυχώς από τις υπόλοιπες δεν έχω καμία, άρα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Ξυρίζομαι και εγώ λόγω δουλειάς κάθε μέρα (εκτός ΣΚ). Έχω την 6S και έχω διαπιστώσει ότι στην πλάκα #3, έχω την καλύτερη ισορροπία μεταξύ απόδοσης και επιθετικότητας. Δεν κάνει BBS, αλλά στο καθημερινό ξύρισμα όσες φορές έχω προσπαθήσει να κάνω συνεχόμενα BBS, έχω καταλήξει με ερεθισμούς.

Τη προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα να κάνω ένα πείραμα. Επειδή αλλάζω μηχανές από ξύρισμα σε ξύρισμα, είπα να κρατήσω μια μηχανή κατα τη διάρκεια όλης της εβδομάδας. Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την Razorock German 37 Slant. Τη χρησιμοποίησα για όλα τα ξυρίσματα της εβδομάδας. Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά, καθώς η Razorock είναι αρκετά αποτελεσματική μηχανή, χωρίς κατα τη γνώμη μου να είναι τόσο επιθετική. Επίσης, θεωρώ πώς οι Slant ταιριάζουν καλύτερα στο πρόσωπο μου και ίσως επενδύσω στο άμεσο μέλλον σε μια καλύτερη της Razorock.

Επίσης, να αναφέρω ότι δοκίμασα το πείραμα και με την R41, καθώς είχα διαβάσει και στο  forum ότι αρκετοι πρότειναν για καθημερινο ξύρισμα πιο επιθετικές μηχανές. Στο πρόσωπο μου δεν ταίριαξε. Αυτό που εικάζω είναι ότι, επειδή κάνει τόσο βαθύ ξύρισμα, τα γένια δεν προλαβαίνουν να βγουν όσο με τις άλλες μηχανές και έτσι προκαλούνται περισσότεροι ερεθισμοί.

Οι λεπίδες που χρησιμοποίησα και με τα δύο ξυραφάκια ήταν οι Gillette Silver Blue και σαπούνι το Barrister and mann Lavanille.
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Nassiff11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2024, 08:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 474 times
Ηλικία: 35

Γεια σας! Αρχάριος και στο πξ και στο μπλογκ. Εγώ μόλις μπήκα στο πξ και λόγο σκληρών γενιών διάλεξα την German slant. Σημαντικός παράγοντας ας τα καλά ριβιου και η φθηνή τιμή της. Λόγο εργασίας είναι καθημερινό το ξύρισμα Κ να είναι ειλικρινής το ευχαριστιεμαι. Δεν ξέρω εδώ αν έχει νόημα να πούμε Κ τι σαπούνι για καθημερινό ξύρισμα; Ας πούμε πήρα Κ το savon mystery Gluttony αλλά και το proraso το κόκκινο... Επίσης μιλάμε για καθημερινό ξύρισμα με ένα χέρι μόνο η και κάθετα ; κόντρα καθημερινα;
Η δουλειά κάνει τους άντρες!
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 33 times
Been thanked: 53 times

Καλησπέρα. Εγώ στο καθημερινό ξύρισμα τα περνάω δύο χέρια. Ένα με τη φορά των τριχών και ένα κάθετα. Αποφεύγω το κόντρα για δύο λόγους. Επειδή είναι πιο επιθετικό και το καθημερινό θα ταλαιπωρούσε το δέρμα μου και επειδή η τρίχα μου δεν προλαβαίνει (μετά από κόντρα) να βγει αρκετά, με αποτέλεσμα στο επόμενο ξύρισμα να ερεθίζομαι πιο εύκολα.
Γιώργος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”