Καθημερινό ξύρισμα με ποια μηχανή;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα στην παρέα,
Μετά από τόσο καιρό στο ΠΞ πήρα την απόφαση να ανέβω ένα ακόμα σκαλί και να μεταπηδήσω σε ξύρισμα ανά μια ημέρα αντί ανά δύο που κάνω τώρα.
Οπότε εδώ και καιρό κοιτάζω σχετικά νήματα για πιο "mild" μηχανές.
Θα ήθελα λοιπόν από όσους συνξυριστές ήδη ξυρίζονται ανά ημέρα, να μου πουν με ποια (ή με ποιες) μηχανή ξυρίζονται ανά ημέρα. Εντάξει, ξέρω ότι υπάρχουν και κάποιοι που χρησιμοποιούν την R41 για καθημερινό ξύρισμα αλλά το δικό μου δέρμα δεν νομίζω πως αντέχει κάτι τέτοιο.

Επειδή το να αγοράζω κάθε μηχανή που αναφέρεται ως απαλή και κατάλληλη για καθημερινό ξύρισμα μάλλον δεν είναι και τόσο καλή ιδέα, γιαυτό θα προσπαθήσω να κάνω μια λίστα ώστε να περιορίσω λίγο τις επιλογές μου.
Θα ήθελα να δοκιμάσω μερικά μοντέλα όπως π.χ. Feather AS-D2, RR GameChanger .84, RR Mamba, RR BabySmooth. Έχω ήδη δοκιμάσει την Rockwell 6c την οποία για κάθε δύο μέρες ξύρισμα ακόμα και στην #6 πλάκα μου φαινόταν αρκετά απαλή και σαν να δυσκολευόταν να με ξυρίσει, οπότε την χάρισμα στον αδελφό μου ο οποίος για ξύρισμα ανά τρεις ημέρες με την πλάκα #4 την βρήκε φανταστική.
Περιμένω λοιπόν τις απόψεις - προτάσεις σας.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Προτάσεις υπάρχουν πολλές... Μέχρι πόσα χρήματα θες να διαθέσεις;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Για μένα, μονόδρομος η General της Colonial Razors, ειδικά αν βρεις μεταχειρισμένη την V1.
Τουλάχιστον σε εμένα, καθημερινό ξύρισμα με mild razor δεν γίνεται.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

@FSword εφόσον κοιτάζω για την Φέδερ, μέχρι εκεί ή και λίγο παραπάνω δεν θα με πείραζε...
@Tzimisce Μιχάλη δεν είναι αποδοτικές; που δυσκολεύονται οι mild μηχανές στο καθημερινό? μια δυο φορές που χρειάστηκε να ξυριστώ ανά ημέρα χρησιμοποίησα την EJ DE89 μια φορά και μια άλλη την Merkur 34 HD. Στο λαιμό, εκεί που τα γένια ήταν λίγο πιο κοντά και σχεδόν όρθια (λόγω κοντής τρίχας), εκεί ήταν λίγο άγριο το κόψιμό τους, παρόλο που δεν είναι γενικά επιθετικές ως μηχανές. Γι' αυτό πιστεύω πως χρειάζομαι μια μηχανή ακόμα πιο απαλή σε κόψιμο.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Εγώ που ξυρίζομαι κάθε μέρα προτιμώ την EJ 89 ή την Merkur Progress με ρύθμιση 3 και 2. Που και που δικιμαζω και καμιά άλλη αλλά πάντα εκεί επιστρέφω.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όταν ξυρίζομαι με mild μηχανές με γένια 24άρων ωρών, BBS όπως με γένια 48 ωρών δεν παίρνω.
Ok, όταν ξυριζόμουν, γιατί πλέον η πιο Mild μηχανή που έχω είναι η General.
Όλο και κάτι θα ξεφύγει και το βάθος δεν είναι το ίδιο.
Με αυτό το σκεπτικό κατέληξα στις βασικές μηχανές μου.
Fatip OC, General και Blackbird OC.

Εσύ με την 34C και την EJ D89 πήρες το επιθυμητό αποτέλεσμα;
Πιο χαλαρή από αυτές, όντως παίζει να είναι η D2 και η Feather popular.
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Απ' την πλευρά μου θα πρότεινα Blackland Vector για καθημερινό ξύρισμα. Πολύ αποδοτικό (ίσως ένα κλικ κάτω από General) αλλά λίγο πιο smooth και πολύ πολύ ικανό σε λεπτομέρεις και δύσκολα σημεία (λόγω μικρής κεφαλής). Τώρα καταλαβαίνεις μιλάμε για λεπτομέρειες, μη φανταστείς καμιά χαοτική διαφορά.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Tzimisce έγραψε: 18 Οκτ 2019, 14:09 ...
...
Εσύ με την 34C και την EJ D89 πήρες το επιθυμητό αποτέλεσμα;
Πιο χαλαρή από αυτές, όντως παίζει να είναι η D2 και η Feather popular.

Όχι δεν πήρα το επιθυμητό αποτέλεσμα, με την έννοια ότι το ξύρισμα δεν είχε την απαλότητα που περίμενα να έχει, στο λαιμό τουλάχιστον, αφού στα μάγουλα ήταν μια χαρά. Το πρόβλημα ήταν στον λαιμό, όπου σχεδόν μου θύμισε περασμένες εποχές που ξυριζόμουν με πλαστικά ξυραφάκια. Το κόψιμο ήταν "πολύ άγριο", για να το πω έτσι απλά. Επίσης φαίνονταν σαν η λεπίδα να αναπηδούσε στα γένια, σαν να αδυνατούσε να κόψει τα γένια συνεχόμενα και να "πηδούσε" από το ένα στο άλλο ή τουλάχιστον κάπως έτσι το ένοιωθα εγώ. Αυτό θέλω να διορθώσω αν γίνεται, Να πάρω δηλαδή μια μηχανή η οποία να μπορεί να κόβει άνετα αυτού του μήκους τα γένια χωρίς η κοπή να έχει δυσάρεστη αίσθηση για εμένα.
Για κάθε μέρα ξύρισμα δηλαδή συστήνεται η μηχανή SE;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αρα, όπως κατάλαβες και μόνος σου, πας σε επιθετική μηχανή. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Panagiotis_17 έγραψε: 19 Οκτ 2019, 20:07 Επίσης φαίνονταν σαν η λεπίδα να αναπηδούσε στα γένια, σαν να αδυνατούσε να κόψει τα γένια συνεχόμενα και να "πηδούσε" από το ένα στο άλλο ή τουλάχιστον κάπως έτσι το ένοιωθα εγώ. Αυτό θέλω να διορθώσω αν γίνεται, Να πάρω δηλαδή μια μηχανή η οποία να μπορεί να κόβει άνετα αυτού του μήκους τα γένια χωρίς η κοπή να έχει δυσάρεστη αίσθηση για εμένα.
Για κάθε μέρα ξύρισμα δηλαδή συστήνεται η μηχανή SE;
Η λεπίδα ήταν καλή ;
Αν η απατηση είναι ναι ,τότε μάλλον ευθύνεται η κατασκευή ( ο τύπος ) της μηχανής .
Προσωπικά μου συνέβαινε αυτό με ΟΛΕΣ τις μηχανές που είχα και σταθεροποιούσαν την λεπίδα με το να την κάμπτουν ,
όπως δηλαδή οι 34C , EJ D89 ,R89 και πλείστες άλλες( clamp distance > free end distance ) .
Το φαινόμενο εξαφανίστηκε τελείως μόλις άλλαξα τύπο ξυριστικής μηχανής .
Από τότε που χρησιμοποιώ μηχανές που ασφαλίζουν τη λεπίδα λίγο πριν τη κόψη (clamp distance = free end distance ) φαινόμενα όπως αυτό που περιγράφεις αλλά και τo "blade chattering " αποτελούν παρελθόν πλέον ,ανεξάρτητα αν η μηχανή είναι επιθετική ή ευγενική .

Με τον Μιχάλη θα διαφωνήσω .
Καθημερινό ξύρισμα σημαίνει πως η μηχανή έχει να αντιμετωπίσει τρίχες μικρού μήκος ,άρα και " απροστάτευτο "δέρμα .
Η μηχανή καθημερινού ξυρίσματος θεωρώ πως ΔΕΝ πρέπει να είναι επιθετική .
Δεν χρειάζονται ούτε το μεγάλο διάκενο λεπίδας αλλά ούτε και η μεγάλη έκθεση λεπίδας .
Εκείνο που χρειάζεται είναι ο συνδυασμός ευγενικής μηχανής ( ιδανικά με ουδέτερη ή αρνητική έκθεση λεπίδας ) με πολύ κοφτερή λεπίδα ,
όπως οι Feather ,Polsilver ,Nacet ,7 o'clock ,Kai ,κ.α.
Η μηχανή θα είναι αρκετά προστατευτική με το δέρμα ,ενώ η λεπίδα ανηλεής με τις κοντές τρίχες .

Προσωπικά ,αν ξυριστώ πάλι την επόμενη μέρα θα χρησιμοποιήσω την Razorock Gamechanger 0.84-P solid bar ή την ομόσταυλη OC JAWS .
Αν αφήσω γένια για δύο-τρεις ημέρες τότε θα χρησιμοποιήσω τις λίγο πιο επιθετικές Karve Solid Bar "D" ή Timeless 0.95 Scalloped .
Αν για κάποιο λόγο μείνω αξύριστος πάνω από δύο-τρεις ημέρες( πράγμα σχετικά σπάνιο βέβαια ) ,
τότε αναλαμβάνουν δράση είτε η Karve OC "E" ή η σαβετα Parker SRX .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”