Συμβουλές και προτάσεις αγοράς

Φιλαλήθης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Φεβ 2022, 08:50
2
Has thanked: 8 times
Been thanked: 52 times

@Bill the butcher έχω στην κατοχή μου Κoraat και Aust.
Ήμουν μεταξύ Aust και Wacker, αλλά τελικά κατέληξα να αγοράσω Aust.

Επαναλαμβάνω, όσοι έχουν δοκιμάσει Koraat το θεωρούν το καλύτερο αυτήν την στιγμή. Το Wacker έρχεται μετά, μάλιστα μερικοί θεωρούν το Αust καλύτερο από Wacker.
Eπίσης το Koraat έχει την υψηλότερη σκληρότητα από όλα τα ξυράφια.

Βέβαια όλα αυτά είναι ανάλογα τα γένια, την επιδερμίδα, το ξυράφι, την τεχνική, το σαπούνι κτλ.
Υπάρχουν video με ξυράφι που ο χρήστης τρέμει και δεν έχει σταθερό πάτημα. Υπάρχει και το video του Eλβετού που ξυρίζεται μέσα σε 3 λεπτά.
Bill the butcher έγραψε: 27 Αύγ 2022, 16:35 @Φιλαλήθης έχεις δοκιμάσει να ξυρίστεις και να ακονισεις κάποιο από τα Wacker, Korat, R. Aust ;
Tα παραπάνω δεν τα έχω ακονίσει ακόμη, (βέβαια έχω ξυριστεί, το Koraat το θεωρώ πολύ κοφτερό και θέλει προσοχή, το Aust σε εμένα τουλάχιστον βγάζει "γλυκά" ξυρίσματα) αλλά έχω ακονίσει ένα PUMA (καινούργιο), το οποίο μετά το ακόνισμα φτάνει την ποιότητα των παραπάνω. Αν γίνει σωστό ακόνισμα, πιστεύω το κάθε ξυράφι με καλή ποιότητα σιδήρου γίνεται ιδανικό. Για πέτρες έχω από 1000Κ μέχρι 13000Κ.
Bill the butcher έγραψε: 27 Αύγ 2022, 16:35 Τι σε κάνεις να πιστεύεις ότι ένα μοντέρνο Boker 14αρι θα κάνει χειρότερο ξύρισμα, δυσκολότερο ακονισμα και κακή διάρκεια στην κόψη από ένα filarmonica τελευταίας γενιάς;
Όπως είπα, αν το ακόνισμα είναι καλό το ξυράφι θα κάνει παρα πολύ καλό ξύρισμα. Απλά τα καινούργια -και δεν είναι μυστικό αυτό- έχουν χαμηλότερης ποιότητας σιδήρου από τα παλιά.
Τα καινούργια ξυράφια, τουλάχιστον Wacker, Aust κτλ. είναι κάπου στα 300Εuro. Και αν έχεις στην διάθεσή σου 300Euro...πας για Koraat με κλειστά μάτια.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Νομίζω ότι οι περισσότεροι ξέρουμε πάρα - πάρα πολλά ονόματα είναι η αλήθεια, υπάρχουν βέβαια και άλλα τόσα που δεν ξέρουμε και δεν υπάρχει καταγραφή στο διαδίκτυο. Καλά τα αγγλικά και σουηδικά ατσάλια αλλά πολλά γερμανικά ξυράφια είχαν την ιδιά πρώτη ύλη με αυτά. Από εκεί και πέρα είναι θέμα του τεχνητή που έφτιαξε το κάθε ξυράφι. Πολλά ξυράφια και μάρκες έχουν γίνει διάσημα από το διαδίκτυο και μερικές ομάδες που «λατρεύουν» συγκεκριμένες από αυτές. Αυτά τα ξυράφια ειναι ανάρπαστα και σε τιμές που δεν δικαιολογούνται.

Ο Wacker ήταν της παλιάς σχολής (εργαζόταν στη Dorko), όπως παλιός και καλός κατασκευαστής ήταν και ο Hans Böker που έχει πεθάνει (έχω ένα ξυράφι του αλλά ειδικεύονταν στα ψαλίδια). Ο Wacker αγόρασε νομίζω πολλά παλιά «κενά» και καλά ξυράφια (Dorko, Revisor κτλ.) και δούλευε με αυτά. Νομίζω αυτόν φώναξε η Böker για να αρχίσει ξανά την παραγωγή ξυραφιών, Dovo και ΤΙ δεν σταμάτησαν ποτέ την παραγωγή. Ο Wacker, Revisor (σύγχρονος), Aust, Ertan Suer κ.α. δουλεύουν με τον παλιό τρόπο κατεργασίας αλλά ο Koraat θεωρώ με ταινιολειαντήρες και άλλα εργαλεία (έτσι έχω δει σε σχετικά video). Εργαλεία και μηχανές παραγωγής ξυραφιών δε νομίζω να κατασκευάζονται στις μέρες μας. Όσοι έχουν παλιές δουλεύουν με αυτές και οι υπόλοιποι με ότι υπάρχει διαθέσιμο για κατεργασία μετάλλων.
Προσωπικά βρίσκω ότι η κατασκευή ξυραφιών είναι μια τέχνη αλλά με τα μέσα και τις τεχνολογικές εφαρμογές που υπάρχουν σήμερα δεν είναι καθόλου δύσκολο να παραχθούν εξαιρετικά ξυράφια. Το θέμα είναι ότι οι εταιρίες προσπαθούν να ρίξουν το κόστος παραγωγής και δεν υπάρχουν οι απαιτητικοί πελάτες που θα καθορίσουν την ποιότητά τους (π.χ. κουρείς που να τα έχουν ως επαγγελματικά εργαλεία). Από την άλλη, φαίνεται να είναι κανόνας, παλιά εργαλεία και συσκευές που είχαν μια Χ ποιότητα και Ψ κόστος αγοράς παλαιότερα, στις μέρες μας (όταν και αν παράγονται) έχουν κλάσμα της ποιότητας Χ και πολλαπλάσιο κόστος αγοράς Ψ. Για να αγοράσει κάποιος ποιότητα Χ θα πρέπει να πληρώσει υπερπολλαπλάσιο Ψ σήμερα (λαμβάνοντας υπόψιν όλες τις οικονομικές αναγωγές).

Ένα τελευταίο, διαβάζω για ακονίσματα νέων ξυραφιών. Μου φαίνεται εξωπραγματικό να χρειαστεί ακόνισμα ένα καινούριο ξυράφι από το εργοστάσιο. Όσα παλιά ΝΟS έχω ήθελαν ένα καλό πέρασμα στο λουρί, άντε μερικά περάσματα στην πέτρα φινιρίσματος. Και τα νέα θεωρώ ότι κάτι παρόμοιο θέλουν. Αν είναι να πάει στην 1000ρα πέτρα ξυράφι από το εργοστάσιο (εκτός των gold dollar) χαιρετίσματα, θέλει αλλαγή ή επιστροφή χρημάτων.

Και μιας και είμαστε στο “συμβουλές και προτάσεις αγοράς” η προσωπική μου άποψη είναι (μετά και από επικοινωνία και αλληλεπίδραση με φίλους μου που την έχουν πατήσει) ΜΗΝ αγοράζετε ξυράφια που τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος αν δεν είστε σίγουροι ότι γνωρίζει πολύ καλά από ξυράφια. Οι ασφαλέστερες επιλογές είναι «σφραγισμένα» ξυράφια από αξιόπιστες εταιρίες και κατασκευαστές, παλιά ΝΟS (με την κυριολεκτική σημασία του όρου) και παλιά ξυράφια από γνώστες και αξιόπιστους πωλητές (το δυσκολότερο).
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

SrTv έγραψε: 27 Αύγ 2022, 22:32 Μου φαίνεται εξωπραγματικό να χρειαστεί ακόνισμα ένα καινούριο ξυράφι από το εργοστάσιο. Όσα παλιά ΝΟS έχω ήθελαν ένα καλό πέρασμα στο λουρί, άντε μερικά περάσματα στην πέτρα φινιρίσματος. Και τα νέα θεωρώ ότι κάτι παρόμοιο θέλουν. Αν είναι να πάει στην 1000ρα πέτρα ξυράφι από το εργοστάσιο (εκτός των gold dollar) χαιρετίσματα, θέλει αλλαγή ή επιστροφή χρημάτων.
Συμφωνώ απόλυτα - ένα καινούργιο μαχαίρι είναι ανεπίτρεπτο να μην είναι καλά ακονισμένο από τον παραγωγό- να πω πάντως τα καινούργια Dovo δεν τα λές και shave ready απ'ότι έχω δεί και ακούσει.

Ωραία συζήτηση πάντως κάνουμε , και είναι και αρκετά ενδιαφέρουσα για όσους θέλουν να ξεκινήσουν τώρα. :clap:

Να κάνω εδώ μια παρατήρηση μιας και είδα το εν λόγω video. Ο αγαπητός αμφιδέξιος ξυριστής είναι ικανότατος και έχει προφανώς ένα μαχαίρι που ξυρίζει πάρα πολύ καλά. Μην ακολουθείστε όμως οι νεοεισερχόμενοι αυτό το βίντεο σαν μπούσουλα. Είναι επιδειξη ικανοτήτων και ως εκεί. (προσωπικά το θεωρώ "ταρζανιά" με την αλλαγή των χεριών και τον τρόπο που κρατάει το μαχαίρι αλλά αυτό είναι αποκλειστικά η προσωπική μου άποψη)

Το ξύρισμα με μαχαίρι θέλει ηρεμία πρωτίστως , σε μπάνιο που είναι δικό μας για όση ώρα ξυριζόμαστε δηλαδή παιδιά , γατιά , σκυλιά δεν μπαινοβγαίνουν μέσα-έξω , και σιγανά βήματα.
Δικός μας συμφορουμίτης (όπως έμαθα πρόσφατα) είναι ο @ntinos60 και τα video που ανεβάζει τα θεωρώ πολύ καλούς "μπούσουλες" και για επιλογή μαχαιριών για νεοεισερχόμενους , αλλά και ο τρόπος που ξυρίζεται με ηρεμία -και πολλές φορές στον κήπο του - αποτελεί οδηγό του "bushido" για μένα (γιατί το ξύρισμα για μένα είναι ΖΕΝ πρωτίστως).
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Εγώ θα πω πάντως την δική μου προσωπική εμπειρία από ralf που έχω πάρει κατευθείαν από την εταιρεία και το μαχαίρι μου έβγαλε την πίστη για να το κάνω να ξυρίζει ενώ φίλος είχε παραγγείλει και του ήρθε έτοιμο
Τώρα όσο αφορά τα revisor έχω παραγγείλει δύο φορές και τις δύο πήγαν επιστροφή τα μαχαίρια και ούτε θα ξανά ασχοληθώ με δαύτα για τα dovo έχω ένα Bismarck και ήταν μια χαρά από το εργοστάσιο και δεν χρειάστηκε να φτιάξω κόψη από την αρχή οπότε η προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα μαχαίρι δεν ξέρεις πως θα σου έρθει και το μαχαίρι όντως μπορεί να κόβει αλλά να μην ταιριάζει σε εσένα ή κόψη που έχει γιατί παραδειγματος χάρη εσύ μπορεί να θες κόψη από coticule και εγώ να θέλω κόψη από συνθετική οπότε τα πράγματα είναι και πάλι προσωπική υπόθεση του καθενός
Γιώργος
Φιλαλήθης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Φεβ 2022, 08:50
2
Has thanked: 8 times
Been thanked: 52 times

Aγαπητοί μου φίλοι και συνάλδεφοι,

για τα καινούργια ξυράφια είπα την προσωπική μου άποψη. Το Koraat για μένα από τα καινούργια θεωρείται το κορυφαίο.
Για τις ποιότητες έχω πει, ότι σήμερα όλα τα ξυράφια κατασκευάζονται με χαμηλότερης ποιότητας ατσάλι. Τα παλιά όποια και να είναι, π.x. Dovo, Puma, ERN, κ.τ.λ. έχουν καλύτερηξς ποιότητας ατσάλι.
Στην σελίδα αυτή, μπορείτε να βρείτε παλιά ξυράφια σε πολύ καλή κατάσταση.

Το Wacker αυτή την στιγμή μαζί με Aust από καινούργια θεωρούνται πολύ καλά και ο κόσμος τα προτιμάει.
Αλλά, λέω αλλά, όπως είπα, είχα παρει καινούργιο PUMA (5/8) και το ακόνισα μόνος μου. Ε τώρα κοβεί σαν το Koraat.

Άρα τι μένει;
Nαι μεν στα καινούργια ξυράφια, αλλά με προσοχή στην επιλογή.


Τέλος εγώ χρησιμοποιώ την τεχνική του Ελβετού στο video, δηλαδή πρώτα ξεκινώ όπως αυτός (μουστάκι πρώτα), μετά μάγουλο δεξί, αριστερό και τέλος λαιμός στο πρώτο πέρασμα με την παραπάνω σειρά.
Δεύτερο πέρασμα είναι κόντρα, τρίτο είναι καθάρισμα ατελειών (και ευαίσθητες περιοχές όπως γύρω από το στόμα).
Akist έγραψε: 28 Αύγ 2022, 10:15 (προσωπικά το θεωρώ "ταρζανιά" με την αλλαγή των χεριών και τον τρόπο που κρατάει το μαχαίρι αλλά αυτό είναι αποκλειστικά η προσωπική μου άποψη)
Επίσης η αλλαγή χεριού είναι τέχνη που ακόμη και σήμερα έτσι διαδάσκεται. Όσοι δεν μπορούν όμως χρησιμοποιούν την τεχνική με το ένα χέρι.
SrTv έγραψε: 27 Αύγ 2022, 22:32 Ένα τελευταίο, διαβάζω για ακονίσματα νέων ξυραφιών. Μου φαίνεται εξωπραγματικό να χρειαστεί ακόνισμα ένα καινούριο ξυράφι από το εργοστάσιο. Όσα παλιά ΝΟS έχω ήθελαν ένα καλό πέρασμα στο λουρί, άντε μερικά περάσματα στην πέτρα φινιρίσματος. Και τα νέα θεωρώ ότι κάτι παρόμοιο θέλουν. Αν είναι να πάει στην 1000ρα πέτρα ξυράφι από το εργοστάσιο (εκτός των gold dollar) χαιρετίσματα, θέλει αλλαγή ή επιστροφή χρημάτων.
Αν σου έρθει καινούργιο ξυράφι και δεν κόβει, δηλαδή θέλει πέτρα, απλά το στέλνεις πίσω.

Επίσης όπως έχω πει, μπορεί ένα ξυράφι που ξυρίζει τέλεια σε συνάδελφο, σε εμένα λόγω γενιών, επιδερμίδας κ.τ.λ. να μην έχει αυτήν την τέλεια απόδοση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 28 Αύγ 2022, 14:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

https://archive.org/details/shavingmadeeasyw0020th κοίτα ένα ωραίο βιβλίο που είχε ανεβάσει ο κύριος Γιάννης y. v και έπρεπε να είναι σε πιο εμφανές σημείο για να καταλάβεις φιλικά πάντα και όλες οι γνώμες σεβαστές
Μεγάλο σχολείο και με πολλές γνώσεις στα μαχαίρια και ευτυχώς είχα την τύχη στο ξεκίνημα με τα μαχαίρια να τον γνωρίσω από κοντά αν θέλεις ψάξε για τις δημοσιεύσεις του
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καλατζος την 28 Αύγ 2022, 13:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

@Akist συμφωνώ. Ο αγαπητός @ntinos60 ανεβάζει πολύ καλής ποιότητας υλικό, χρήσιμο για κάποιον που ενδιαφέρετε για τα ξυράφια. Τέτοιο υλικό έχει αναρτηθεί και εδώ από τους υπόλοιπους χρήστες ξυραφιών. Κινήσεις εντυπωσιασμού δεν χρειάζονται και σε κάποιον άπειρο θα αποβούν καταστροφικές.

Ακόμη, απομάκρυνση πηγών θορύβου και έντασης είναι απαραίτητες (άλλωστε στις μέρες μας το ξύρισμα με ξυράφια το κάνουμε για χαλάρωση και απόλαυση). Πριν μερικούς μήνες ξυρίστηκα υπό πίεση, ταυτόχρονα χτυπούσαν τηλεφώνα κτλ. κάποια στιγμή να σου και το κουδούνι της εξώπορτας, πως προσγειώθηκε κάθετα το ξυράφι στο πρόσωπό μου ούτε που το κατάλαβα (ευτυχώς ήταν μια αμυχή που δεν χρειάστηκε ούτε στύψη)!

Ο συγκεκριμένος στο ΥΤ έχει ανεβάσει και άλλα video (ξύρισμα σε ιστιοφόρο χωρίς καθρέφτη κτλ.) σε ένα από αυτά είδα ότι χρησιμοποιεί ένα σουηδικό Erik Anton Berg 4/8. Οι σουηδοί προτιμούσαν αυτό το μέγεθος, άντε 5/8, τα υπόλοιπα τα έβγαζαν για τις εξωτερικές αγορές. Οι τεχνίτες θεωρούσαν ότι σε αυτά τα μικρά μεγέθη φαίνεται η δεξιοτεχνία τους. Συμφωνώ και εγώ πως είναι επιδέξιος άλλα όχι παράδειγμα για κάποιον που μαθαίνει τώρα και βέβαια, ιδιαίτερα για κάποιον νέο, το ξύρισμα με μικρά σε πλάτος ξυράφια δεν είναι εύκολο. Τα 5/8 και τα 6/8 είναι οι καλύτερες επιλογές.

@Καλατζος για τα Revisor σε ξένα forum (όταν είχα κάνει μια αναζήτηση, μήπως αγόραζα κάποιο) δεν έχει ακουστεί κάτι κακό. Βέβαια δεν αναιρεί αυτό που λες. Πιθανότατα είναι (όπως και σε πολλά Dovo) ότι σου κάτσει. Τώρα στις διακοπές μου βγήκε ένα προτεινόμενο video με κάποιον από την Ελλάδα που αγόρασε ένα Aust που το επέστρεψε λέει για λόγους γεωμετρίας της λεπίδας (δεν ανέφερε τίποτα περισσότερο πέραν αυτού και της κακής επικοινωνίας που είχε μαζί του).

Γυρνώντας πάλι στην κουβέντα, βλέπω ότι Boker, ΤΙ και Wacker πιθανότατα είναι συνεπέστεροι στα προϊόντα τους. Αυτός που ξεφεύγει από αυτά φαίνεται να είναι ο Koraat τελικά. Βέβαια εκεί το 300 είναι σίγουρο, όπως είναι σίγουρο και το έτοιμο για ξύρισμα. Αυτό το τελευταίο είναι το κρίσιμο για έναν νέο. Αυτός πρέπει να ξέρει απαραίτητα ότι το ξυράφι που κρατάει είναι ικανό για ξύρισμα. Με στέρεο αυτό το δεδομένο θα χτίσει την τεχνική του. Αν αμφιβάλει και ψάχνει όλη την ώρα μήπως το ένα ή μήπως το άλλο δεν θα πάει πουθενά παραπέρα.

Συμφωνώ με τον @Καλατζος για την κόψη ανάλογα τον τρόπο ακονίσματος. Μια γνωστή μου, που ασχολείται ερευνητικά με λείανση οπτικών φακών, μου έδωσε όλα τα 3M φιλμ που υπάρχουν και αντίστοιχες «κρέμες - πάστες». Έχω από 100 μέχρι 100000 grit και τα χρησιμοποίησα σε ξυράφια, δημιουργούν τέλεια κόψη στο μικροσκόπιο – σκέτος καθρέφτης και περνούν το HHT με 5 (αυτό το έμαθα από το διαδίκτυο, πριν χρησιμοποιούσα το τεστ του νυχιού, των αποτυπωμάτων στον αντίχειρα κτλ., μια χαρά με οδηγούσαν μόνο αυτά) αλλά στο ξύρισμα είναι δυσάρεστα και ερεθίζουν (με τέτοιο ακόνισμα δεν πουλάει κανένα εργοστάσιο ή κατασκευαστής γιατί είναι εξεζητημένο).

Σε κάθε περίπτωση όμως ξυράφια (σωστά ακονισμένα) από βέλγικες, αρκάνσας, γαλικές, θουριγίας, συνθετικές πέτρες ξυρίζουν. Αν με ένα τέτοιο δεν μπορεί να ξυριστεί κάποιος πρέπει να δει λίγο την τεχνική του. Αυτό που έχω δει ότι συμβαίνει σε νέους χρήστες είναι το παράπονο ότι δεν κόβει ένα ξυράφια (το αν κόβει γλυκά κτλ. είναι άλλο θέμα). Αυτός ο χρήστης θέλει την εξασφάλιση ότι αντικειμενικά το ξυράφι που έχει στα χέρια του κόβει και έτσι κόβουν τα ξυράφια (δεν είναι το ίδιο με DE και Σαβέτες που κάνει την αναγωγή).

Τέλος για την τεχνική και τη χρήση των δυο χεριών @Φιλαλήθης θεωρώ απαιτητικότερη την χρήση μόνο του ενός χεριού. Παλιά κανένας νομίζω δεν άλλαζε χέρι (στην Ευρώπη υποθέτω σίγουρα). Η χρήση των δυο χεριών, ο τρόπος κρατήματος του ξυραφιού, τα τεράστια σε πλάτος ξυράφια (9/10 κτλ 8α) νομίζω είναι επιρροές πέραν του ατλαντικού, με τις υπερβολές που τους διακρίνουν. Όπως και τα λουριά τους που είναι αυτοκινητόδρομοι στο φάρδος. Αγόρασα ένα XL Dovo (διάβασα ότι το έβγαλε μετά από απαίτηση – αίτημα χρηστών) και δεν βολεύει όπως τα κλασικά στενότερα.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου καλησπέρα για επικοινωνία ούτε λόγος με τον ralf είναι ανύπαρκτη και αν σου απαντήσει σε κάποιο μέιλ να κάνεις το σταυρό σου
Τώρα όσο για revisor ας πούνε και κάποιοι άλλοι για την εμπειρία τους που ξέρω ότι υπάρχουν και από εδώ από το δικό μας φόρουμ

Μου αρέσει που ξεκίνησε πάλι και αυτό το κομμάτι του φόρουμ με συζητήσεις και αντιπαράθεσεις
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Όσο έγραφα τώρα είδα το βιβλίο που προσέθεσε ο @y.v και επισύναψες @Καλατζος . Νομίζω λέει πολλά, από ανθρώπους που χρησιμοποιούσαν ξυράφια.
Πιθανότατα όσοι αγόρασαν αρχικά Revisor θα πήραν από τα παλιά και στη συνέχεια οι επόμενοι τη νέα παραγωγή. Έχω ένα του 50 και είναι της ίδιας εμβέλειας με τα πρώτης γραμμής.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου το βιβλίο έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που ξεκινάει και μακάρι να ήταν ενεργός στο φόρουμ και αυτός που το ανέβασε
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”