Review: Southern Witchcrafts - Autumn Ash

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εικόνα
Εικόνα
Courtney από SW

Την καλησπέρα μου. Μου ήρθε εκ νέου έμπνευση για review στο σαπουνι αυτό. Γενια 7 ημερών.

Setup: Rockwell 6c Gunmetal #6,#5 / Rockwell λεπίδα #1
Yaqi Sagrada Familia Tuxedo 24mm - έχω πάθει εμμονή

Αρκετά μαλακό σαπουνι θα ελεγα, ωραία υφή.
Για το άρωμα, δε θέλω να επεκταθώ ιδιαίτερα, τα έχουμε πει, το μόνο που θα προσθεσω είναι ότι η γυναίκα μου κάποια στιγμή μου λέει: "και νόμιζα ότι κάτι κάηκε και μετά θυμήθηκα ότι είναι αυτή η αηδία που ξυριζεσαι".. Μα λέω, Autumn Ash..
Δεν ξέρω τι είχε στο μυαλό του ο καλλιτέχνης, αλλά το παράκανε. Εμένα πάντως δε με χαλάει. Οχι ότι μου άρεσε αλλά οκ. Εχω Phoenix & Beau, τι να μασησω.

Στο φορτωμα τώρα, μαζεύεται ευκολα ακόμη κι αν εισαι άσχετος, ζητάει νερό, αλλά όχι σε τραγικό βαθμό όπως αλλά αρτιζανικα.
Αρχίζω το face lather και το άρωμα εκρήγνυται. Ωχ λέω, την κάτσαμε τωρα.. Όμως, αφρος απαλός, κρεμώδης, γλιστερος, έβαλα κάμποσο νερό, θα μπορουσα και λιγότερο, δεν έσπαγε όμως σε καμία περίπτωση. Ένας λόγος που μου αρέσουν τέτοιου είδους σαπουνια είναι ότι σηκώνουν αρκετό νερό.

Ξεκινάω παρα πολυ χαλαρά WTG περασμα με το κτήνος που λέει ότι είναι ξυριστική μηχανή ενώ στην ουσία προωθει την ωμή βία στο #6 και στο #5. Εκπληκτικό. Κανένα δαγκωμα πουθενά, ωραία η πρώτη κατεβασα, ο,τι πήρε, πηρε. Κελαηδουσε το εργαλείο θεριζωντας 7 ημερών μουσι.
Δευτερο περασμα, XTG αφρος πιο υδαρης αλλά σταθερός γυρνάμε το πιατελο στο #5: Κάτι τρέχει με το residual slickness. Δε μαρεσει αυτό. Δεν επιμένω στα σημεία που δεν έχει αφρο. Δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο με τέτοιο σαπουνι ομως. Βάζω λίγο νερό σκετο και μετά περναω πάλι τη μηχανη από πάνω. Γλιστράει.
Α, καλά, "με ανωμαλους δε μιλάω". Τώρα δεν είχες residual, μόλις έβαλα νερό, που το βρήκες?? Κανένα θέμα λοιπόν στο περασμα αυτό.

Τρίτο πέρασμα, #5 πιατελο, ATG ακόμη και στο μουστάκι. Τρελό buffing έπεσε λέμε. Το ρημαξα. ΑΛΛΑ, για τους αρχάριους: Μηδενική πιεση. Το σαπουνι ξαφνικά μου εμπνέει ασφάλεια. Συνεχιζω, η μηχανή βρίσκει ακόμη γένια. Στο δυσκολο σημείο μου κάτω από το σαγόνι τα πήγε άριστα. Τα πήρε όλα με buffing εκεί ειδικά αν χαθεί η γωνία αστα βραστα. Και το residual σταθερό για επιπλέον πέρασμα ΑΦΟΒΑ.

Ξεβγαλμα και touch ups. Επέμεινα στο σαγόνι γιατί έβρισκε γένια, ε ναι με δάγκωσε η R με τα πολλά άλλα όχι κάτι ιδιαίτερο. Νόμιζα ότι θα χρειαστω alum αλλά έκλεισε πριν ξεβγαλω. Ωραίο αποτελεσμα και στο λαιμό, η κοντρα μου είναι οριζόντια εκεί και χρειάζεται ειδική μεταχείριση. Όσοι έχουν την ίδια φορά, ξέρουν τι λέω.

Κανένας ερεθισμος, κάψιμο ή κοκκινίλα. Φοβερό. Οκ, λίγο το σαγόνι αλλά έφυγε γρήγορα. Έφταιγα εγώ.

Αν το προτεινω? Ναι, εννοείται,στην έκδοση Peach!! Πατάει κάτω παρα πολλα tallow παρότι vegan, αλλά όχι τους 3 στρατηγους. Μη με ρωτήσετε ποιους, τους ξέρετε. Τιμή 15-16$ χωρίς μεταφορικά.

Added in 18 minutes 3 seconds:
Ξέχασα το post shave. Πολύ καλό. Ούτε λιπαρό ούτε στεγνό. Neutral θα έλεγα. Ταιριάζει σε όλα τα δέρματα. Πολύ ευχάριστη αίσθηση. Το άρωμα μένει για κάνα δίωρο χαλαρά μετά το ξύρισμα, αλλα πολύ απαλά, δε σε μυρίζει κάποιος στο χώρο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Πως δεν το διάβασα αυτό πριν το πάρω;;; Εντονα καμμένο ξύλο με πολύ γλυκερές νότες, σε έναν πνιγηρό λίγο αποπνικτικό συνδυασμό. Νόμιζα πως όταν το βάζω στο πρόσωπο κοντά στη μυτη θα κάνω κρίση πανικού, αλλά οκ δεν κάνω.Πάντως φλερτάρω συνεχώς με το φτέρνισμα. Αλλά στην τελική κατά έναν περίεργο τρόπο κ εμένα δε με χαλάει. Βέβαια τις περισσότερες φορές το πιάνω κ με το που ανοίγω το κουτί λέω Άστο άλλη φορά. Για μία στο τόσο με τραβάει το κατιτίς διαφορετικό του. Εννοείται στον φουλ χειμώνα, που κοιμίζει γρήγορα τα αρώματα. Ε σε αυτό δεν τα κοιμίζει, αλλά τεσπά. Μυρίζω ώρες μετά, αλλά έχω καταντήσει να μου αρέσει κιολας. Ιδιότητές όπως τα λέει ο @Randyman . Το βρίσκω σούπερ σε όλα, μαζί κ στο ρεζίντουαλ. Ισως στο πρώτο χέρι να ήθελε παραπάνω νερό, για αυτό κ με το βρεγμένο χέρι στο έβγαζε. Από τις κορυφαίες φόρμουλες νομίζω κ οικονομικό. Κάπου στα 18€ κ αρκετά σκληρό croap, που με τη λίγη απαιτούμενη ανά ξύρισμα ποσότητα θα βγάλει πολλά ξυρίσματα. Δεν το προτείνω με την καμία σε κάποιον που είναι σε μουντ φλοράλ ή φρουτώδες. Αν κάποιος είναι στα 30+ σαπούνια ίσως να εκτιμήσει το διαφορετικό του.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”