Εύρεση οικονομικού εξοπλισμού ΠΞ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Η αλήθεια είναι πως όσο περισσότερα χρήματα διαθέσεις για μηχανή τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες αυτή η αγορά να είναι και η τελευταία σου. Κι επειδή σε βλέπω ότι "τρώγεσαι" να πάρεις μια καινούρια, ότι τέλος πάντων δεν σε καλύπτει η κινέζικη που έχεις ήδη, θα έλεγα να δώσεις κάτι παραπάνω και να αγοράσεις μια Edwin Jagger. Που και προσιτη οικονομικά είναι (30 ευρώ) και μέσης επιθετικοτητας ώστε να ξυριζεσαι αποτελεσματικά, χωρίς να κοβεσαι και ποιοτική για να αντέξει πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
6
Has thanked: 6 times
Been thanked: 710 times
Ηλικία: 48

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @roadrunner για την DE89 , είναι η καλύτερη σου επιλογή η Edwin Jagger. Εναλλακτικά θα σκεφτόμουν και μια Rockwell 2c
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

+1 για Parker 24c (και για την EJ DE89 φυσικά, απλά η Parker ως πιο value for money). Ήπια μηχανή μεν (για αρχάριο ίσως όχι τόσο, τη μαθαίνεις όμως γρήγορα) αλλά χωρίς να χάνει σε αποτελεσματικότητα. Κατάλληλη τόσο για καθημερινό ξύρισμα όσο και για γένια ημερών. Εννοείται αν δίνεις 30 ευρώ η EJ είναι επίσης πολύ καλή επιλογή.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Εγώ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες τόσο για την EJ όσο και για την Parker. Aξιότατες, αποτελεσματικότατες και όχι πανάκριβες, το αντίθετο μάλιστα.

Όμως, φίλοι, ο Phoenix (σε πρώτη φάση τουλάχιστον) δεν θέλει να ανοιχτεί περισσότερο (και δικαίωμά του εξάλλου στην τσέπη του καθενός κάνει κουμάντο μόνο ο ίδιος).
Εξάλλου η πρόταση του Γιώργου με την Wilkinson είναι αξιόλογη.

Φίλε Phoenix διάβασε λίγο για την Feather Popular και την Lord (υπάρχουν σχετικά νήματα εδώ).

Για την Lord δεν γνωρίζω, αλλά την Feather την αγόρασα με 13ε και την χρησιμοποιώ ως "ταξιδιωτική". Μια χαρά μηχανή είναι οικονομικότατη και αποτελεσματικότατη και με όνομα εγγύηση - όχι ότι κι ότι, κάτι νομίζω που δεν αμφισβητείται από κανέναν - αφού δεν θέλεις να ξεφύγεις - για αρχή τουλάχιστον.

Από εκεί και πέρα, ο έχων το καρπούζι έχει και το μαχαίρι ...

Όπως και να έχει όλα τα παιδιά νομίζω σου δώσανε τροφή για σκέψη, ελπίζω σε ότι καταλήξεις να σε ικανοποιήσει ξυριστικά και να σε έχουμε μόνιμο μέλος !
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11057 times
Ηλικία: 24

Συμφώνω με τις παραπάνω προτάσεις. Αλλά ο άνθρωπος είπε 10-15 ευρώ και βλέπω προτάσεις που φτάνουν τα 35. Για μηχανή δοκίμασε την feather popular αλλιώς μία Parker με επιφύλαξη επειδή είναι στα 25 ευρώ. Για σαπούνι Arko 2 ευρώ το στικ, 3 ευρώ το κουπάκι ή Proraso στα 4 ευρώ το κουπάκι. Για πινέλο εννοείτε ένα χοίρου της Omega ό,τι πιο value-for-money υπάρχει, aftershave καλό είναι το Nivea και εγώ με αυτό ξεκίνησα αν θες κάτι καινούριο πάρε ένα Brut, από τα πιο φθηνά aftershaves. Αλλά η καλύτερη πρότασή μου είναι η εξής : καλύτερα να πάρεις πράγματα 1-2 μήνες αργότερα που θα έχεις μαζέψει περισσότερα λεφτά πάρα να βιαστείς τώρα και να πάρεις κάτι ίσα ίσα για να πεις ότι το πείρες.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Λοιπόν δεν άντεξα και πήγα Χόνδο :P
Πήρα την Wilkinson Classic
Ένα σαπούνι Proraso Sandalwood
και μια 5άδα Feather Hi Stainless....
Είχε και τη Feather Popular, αλλά σκέφτηκα: Πλαστικούρα το ένα, πλαστικούρα και το άλλο...
Διάβασα στο ιντερνετ για την Popular, οτι λυγίζουν οι πλαστικές μπάρες ασφαλείας που έχει και έκανα πίσω...
Οπότε πήγα στο φθηνότερο...
Ε, αν μου κάτσει και το τηρήσω το ΠΞ, θα τα "σκάσω" για την επόμενη μηχανή ώστε να μείνει για πάντα...
Από λεπίδες τώρα έχω από μια πεντάδα Astor, Feather, Wilkinson...
Πινέλο είχε το "χελωνάκι", δεν το πήρα, θα κοιτάξω να βρω το Ωμέγα που όλοι προτείνουν, αλλά δεν έχω μαγαζί κοντά μου...
Ο Πειραιάς μου πέφτει μακριά (Αγ. Παρασκευή μένω)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11321 times
Been thanked: 10750 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

:banana-dance: :happy-cheerleadersmileyguy: :music-rockon: :obscene-drinkingcheers: :occasion-balloons: :text-bravo:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times


Phoenix έγραψε:Πινέλο είχε το "χελωνάκι", δεν το πήρα, θα κοιτάξω να βρω το Ωμέγα που όλοι προτείνουν, αλλά δεν έχω μαγαζί κοντά μου...
Ο Πειραιάς μου πέφτει μακριά (Αγ. Παρασκευή μένω)
Σκλαβενίτη ή Γαλαξία δεν έχεις κοντά σου; Δε χρειάζεται να πας Πειραιά. Το παραγγέλνεις και online βέβαια (έχει και 10% έκπτωση για μέλη του forum) απλά έχεις συν και τα μεταφορικά (μικρό ποσό βέβαια, αλλά σε χαμηλού κόστους αγορά φαίνεται περισσότερο).

PS: Μια χαρά αγορές έκανες, να τις χαρείς!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11057 times
Ηλικία: 24

Πιο site δίνει προσφορά στα μέλη του foroum και ποιο είναι το κουπόνι, άντε να δούμε μήπως και μας μείνει κανά ευρώ :D
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εδώ είσαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”